Státy Perského zálivu podepsaly dohodu o stabilitě, skončil konflikt s Katarem

Šest arabských států Perského zálivu podepsalo dohodu o stabilitě a solidaritě. V úvodu dnešního summitu lídrů zemí oblasti Perského zálivu to řekl korunní princ Saúdské Arábie Muhammad bin Salmán. Informovala o tom agentura AFP. Agentura DPA napsala, že nejvyšší představitelé Saúdské Arábie a dalších zemí Perského zálivu dohodou ukončili více než tříletý konflikt s Katarem. Podle AFP však podrobnosti dohody zatím nejsou jasné.

"Snahy (Kuvajtu a USA) nám pomohly dospět k dohodě ohledně deklarace z Al-Uly, která bude na tomto summitu podepsána a v níž potvrzujeme solidaritu a stabilitu Perského zálivu," uvedl před podpisem korunní princ. "Dnes je urgentně zapotřebí spojit síly, abychom podpořili region a byli schopni čelit výzvám kolem nás, zejména pak hrozbám, které představuje íránský jaderný a balistický program, jeho plány na sabotáž a ničení," dodal.

#PICTURES: #GCC leaders sign #AlUla declaration.#GulfSummitInAlUla pic.twitter.com/Yu20zQbOlC

— Saudi Gazette (@Saudi_Gazette) January 5, 2021

Lídři šesti zemí Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC) následně podepsali dva dokumenty, al-ulskou deklaraci pojmenovanou po městě Al-Ulá, kde se summit koná, a závěrečné prohlášení. Obsah dohod dosud nebyl oficiálně zveřejněn.

Naděje, že se sousední státy s Katarem usmíří, začala sílit v pondělí, kdy Saúdská Arábie opět otevřela svou hranici s touto zemí.

V roce 2017 se proti Kataru postavily Saúdská Arábie, Bahrajn, Egypt a Spojené arabské emiráty. Obvinily tento arabský stát z podpory terorismu a spolupráce s Íránem, který je regionálním soupeřem arabských zemí. V důsledku sporu pak státy vyhlásily proti Kataru obchodní, diplomatické a cestovní embargo. Katar obvinění popírá a opatření označil za porušení své svrchovanosti.

Související

Těžba ropy

Jedné z nejbohatších ropných zemí dochází hotovost, varuje Bloomberg

Když v roce 2016 tehdejší kuvajtský ministr financí Anas Sálih varoval, že nastal čas snížit výdaje a připravit se na život po ropě, setkal se s posměchem od obyvatel, kteří vyrůstali na zdánlivě nekonečném toku petrodolarů. O čtyři roky později ale jedna z nejbohatších zemí světa nemá dost peněz na pokrytí výdajů a prudký pokles cen energií vyvolává otázky ohledně dalšího fungování států v Perském zálivu, píše agentura Bloomberg.
Covid-19, koronavirus SARS-CoV-2, ilustrační foto

V zemích Perského zálivu je už 200 tisíc nakažených

Počet nakažených koronavirem se v šesti arabských zemích Perského zálivu za necelý měsíc zdvojnásobil a přesáhl 200.000 infikovaných. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Nejvíc případů má Saúdská Arábie, která ale už zahájila třífázové uvolňování restrikcí.

Více souvisejících

Perský záliv Saúdská Arábie Muhammad bin Salmán (Saúdská Arábie) Katar

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy