Stropnický: Situace v Izraeli je po bojích v normálu, ale setrvává napětí

V Izraeli je od uzavření příměří, které v květnu ukončilo 11 dní bojů s radikálním palestinským hnutím Hamás v Pásmu Gazy, normální režim, setrvává však průběžné napětí. ČTK to v rozhovoru řekl český velvyslanec v Izraeli Martin Stropnický. Země podle něj podrobně sleduje vývoj v Afghánistánu, kde by vzestup hnutí Tálibán po odchodu USA a spojenců mohl znamenat zvýšení teroristických hrozeb, ale také pokles prestiže Spojených států.

Boje mezi Izraelem a hnutím Hamás si vyžádaly na 260 obětí. "Nyní je v zásadě normální režim, ta situace teď je diametrálně jiná. Ale probíhá tam takové určité průběžné napětí, průběžné hrozby," řekl. Připomněl například vypouštění balónků s hořlavinou z palestinského území, které způsobily na jihu Izraele několik požárů. Izrael na ně tento týden reagoval bombardováním cílů hnutí Hamás. "Jsou to takové testy. Kdyby izraelská armáda nereagovala, jsem přesvědčen, že by se ty provokace stupňovaly. Když projevíte jakoukoliv váhavost nebo nerozhodnost, tak za to draze zaplatíte," řekl.

Téma Afghánistánu, odkud západní státy po postupu hnutí Tálibán evakuují své občany a afghánské spolupracovníky, Izrael podle Stropnického velmi zblízka sleduje. "Je tam určitá obava, že by to mohlo vést k nárůstu teroristických útoků mimo území Afghánistánu, samozřejmě tedy včetně Izraele, s tou variantou pracují. Další věc, která je na tom eminentně zajímá, je negativní efekt řekněme poklesu prestiže Spojených států," řekl.

Ten podle Stropnického může mít vliv na rovnováhu sil v celém regionu. "Velmi napjatě sledují, jak se přesněji vykresluje bidenovská politika vůči regionu," uvedl. Očekává, že region nebude pro administrativu amerického prezidenta Joea Bidena tak důležitý jako pro jeho předchůdce Donalda Trumpa. "Dohody loňského roku byly zásadní průlom a úspěch, ta dynamika v tomto směru asi poklesne, což Biden nějakým způsobem naznačil," řekl.

Izrael za přispění USA loni uzavřel dohody o normalizaci vztahů se čtyřmi arabskými státy - Marokem, Spojenými arabskými emiráty, Bahrajnem a Súdánem. Stropnický řekl, že řada Trumpových výroků a kroků byla pro něj obtížně pochopitelná, ale v záležitosti dohod byl patronát USA velmi významný. USA se zainteresovanými stranami "donekonečna jednaly", vysvětlil. "Třeba Maroko získali uznáním nároků nad Západní Saharou, Súdán vyřazením ze seznamu zemí podporujících terorismus," podotkl. Považuje to za reálnou politiku, bez které by pokrok nebyl možný.

Nová izraelská vláda premiéra Naftaliho Bennetta vznikla pod velkým tlakem veřejnosti, konstatoval Stropnický. "Čtvrté volby za dva roky, to už je prostě moc. Ti politici si uvědomili, že už by opravdu lidé mohli ztratit trpělivost," uvedl. V koalici jsou strany od umírněných přes ortodoxní po arabskou, což podle českého diplomata na první pohled působí jako science fiction. Životnost kabinetu podle něj může být krátká, ale věří, že by se mohla vláda dočkat i roku 2023, kdy se má uskutečnit rotace na premiérském postu. "Dovolil bych si odhadnout, že se nezhroutí v rámci několika málo měsíců," míní.

Český ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD) v červenci řekl, že velká část zemí Evropské unie podporuje posílení spolupráce s Izraelem včetně obnovení činnosti asociační rady, která řeší společná témata. Rada naposledy jednala v roce 2012. "Byl bych rád, kdybychom k tomu přispěli. Pokud by to nebylo dřív, tak z mého pohledu by bylo moc fajn, kdyby to bylo třeba během našeho předsednictví," řekl k tématu obnovení rady Stropnický. ČR předsedá EU v druhé polovině příštího roku.

Související

Martin Stropnický

Stropnický chyboval a uznal to, uvedl Lipavský. Věc považuje za vyřešenou

Velvyslanec České republiky v Izraeli Martin Stropnický pochybil, když si nevyžádal dostatek informací k poslanecké delegaci, ve které byl i čelný představitel české dezinformační scény Žarko Jovanovič. Ve vyjádření, které ČTK poskytl mluvčí ministerstva zahraničí Daniel Drake, to uvedl ministr Jan Lipavský (Piráti). Stropnický podle něj chybu uznal, nebude se opakovat. Lipavský považuje věc za vyřešenou.

Více souvisejících

Martin Stropnický Izrael Pásmo Gazy

Aktuálně se děje

před 55 minutami

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy