Starosta Soulu a předpokládaný kandidát v prezidentských volbách Pak Won-sun, po němž dnes intenzivně pátrala policie, byl nalezen mrtvý. Informovala o tom jihokorejská agentura Jonhap. Čtyřiašedesátiletý starosta podle jihokorejských sdělovacích prostředků čelil obvinění ze sexuálního obtěžování. Policie po něm začala pátrat na žádost rodiny. Jeho smrt je zatím pokládána za sebevraždu, přesná příčina se vyšetřuje.
Jonhap uvedla, že bylo tělo nalezeno v kopcích na severu Soulu v pátek brzo ráno místního času.
Jeho dcera předtím sdělila, že jí otec předal vzkaz, který měl podobu poslední vůle, a že je jeho telefon vypnutý. Policie do pátrání po Pak Won-sunovi nasadila 700 lidí, tři bezpilotní letadla a policejní psy. Pátrání začalo v soulské čtvrti Songbuk, odkud byl naposledy zachycen signál Pakova telefonu.
Starostova dcera se obrátila na polici dnes odpoledne s tím, že když otec před asi pěti hodinami odešel z domu, předal jí vzkaz, který měl podobu poslední vůle. Policie jeho bližší obsah nezveřejnila. Pak z domu odešel ve svetru a s batohem. Podle místních úřadů dnes nepřišel do práce a zrušil veškerý pracovní program.
Jihokorejská televize SBS oznámila, že ve středu na něj bývalá sekretářka vznesla na policii trestní oznámení ze sexuálního obtěžování, jež podle ní začalo v roce 2017. Ve své stížnosti uvedla, že byla z Pakovy strany vystavena "nechtěnému fyzickému kontaktu a "nepatřičným" telefonátům. Jako důkaz předala komunikaci se starostou na síti telegram. Televize bez udání svého zdroje také uvedla, že podobně se Pak choval k dalším pracovnicím soulské radnice. Policie se chystala začít obvinění vyšetřovat.
Pak byl do úřadu starosty zvolen roku 2011 a loni v červnu byl jako vůbec první do úřadu vybrán potřetí po sobě. Patřil k Jednotné demokratické straně prezidenta Mun Če-ina a byl považován za možného stranického kandidáta v prezidentských volbách, jež se mají konat v roce 2022. Jihokorejci ocenili jeho postup v době epidemie a podle květnového průzkumu jeho práci schvalovalo více než 60 procent lidí.
Jestliže se potvrdí hypotéza o sebevraždě, bude Pak Won-sun dalším z vysoce postavených jihokorejských činitelů, kteří své problémy řešili dobrovolným odchodem ze světa. V roce 2009 spáchal sebevraždu bývalý prezident Ro Mu-hjon. Při vycházce do hor nedaleko svého domu na jihovýchodě země skočil do rokle. K činu ho patrně vedl korupční skandál, do nějž byla zapletena jeho rodina.
Předloni zase spáchal sebevraždu prominentní poslanec Ro He-čchan, zapletený do korupčního skandálu. Čelil podezření, že dostal 50 milionů wonů (dnes 986.000 Kč) od blogera, který byl souzen kvůli obvinění, že se na hlavním jihokorejském internetovém vyhledávači dopouštěl manipulace s veřejným míněním.
Související
Nové napětí v Hormuzském průlivu. Trump zmínil palbu na lodě, Írán reaguje
Jihokorejský prezident se omluvil KLDR za dronový incident z ledna
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Knihovnu Václava Havla rozděluje spor. Vyjádřila se i bývalá první dáma
před 1 hodinou
Velké pražské výročí. Je to 145 let, co začal fungovat první místní telefon
před 2 hodinami
Tragické napadení v Pardubicích. Napadená dívka podlehla zraněním
před 2 hodinami
Trapas britského rádia. Oznámilo smrt krále, teď se omlouvá za chybu
před 2 hodinami
Finové deklasovali hledající se Američany, Kanada nedopustili překvapení. Němci se trápí
před 3 hodinami
Víkendové počasí může nabídnout jednu letošní premiéru, naznačili meteorologové
před 4 hodinami
Okamžitě přestaňte vyhrožovat Kubě, vzkázala Čína USA
před 4 hodinami
Rutte vysvětlil, jaký bude mít stažení amerických vojáků vliv na obranu Evropy
před 5 hodinami
Politico: Ukrajina by měla být v NATO, prohlásil český náčelník generálního štábu
před 6 hodinami
Policie evakuuje školu v Pardubicích. Na místě došlo k napadení
před 6 hodinami
„Budete čelit zdrcující reakci.“ Rutte varoval Putina před použitím jaderných zbraní proti Ukrajině
před 7 hodinami
USA se jednoduše rozhodly, že epidemii eboly nezastaví, varují experti
před 8 hodinami
Právní proces s politickým podtextem. Americké ministerstvo po 40 letech obvinilo Castra
před 9 hodinami
Ukrajina je vojenskou velmocí. Evropa se musí rozhodnout, zda skončí v ruských rukou, varuje Estonsko
před 9 hodinami
Mír v Evropě není samozřejmostí. Dějiny na nás čekat nebudou, není čas ztrácet čas, cituje světový tisk Pavla
před 10 hodinami
Nervozita v Grónsku stoupá. Trumpův zmocněnec pronesl v závěru nezvané návštěvy nepříjemnou hrozbu
před 11 hodinami
Česká diplomacie si opět trhla ostudu. Jako jediná z EU nepodpořila rezoluci OSN k ochraně klimatu
před 12 hodinami
Američan s podezřením na ebolu už je v Česku, potvrdila nemocnice
před 14 hodinami
Počasí bude o víkendu letní. Teploty dosáhnou na hranici tropů
včera
Na Ukrajině našli ruský dron osazený hlavicí s ochuzeným uranem
Ukrajinská tajná služba (SBU) oznámila, že ruské síly začaly osazovat hlavice svých raket ochuzeným uranem. Tento nález byl odhalen po dubnovém útoku v Černihivské oblasti na severu Ukrajiny.
Zdroj: Libor Novák