Brexit naruby. Většina Britů chce referendum o vstupu do EU

Dva roky po vystoupení Spojeného království z Evropské unie se téměř dvě třetiny Britů v anketě vyslovily pro uspořádání referenda o opětovném připojení se k bloku 27 zemí. Informoval o tom server Independent s odkazem na průzkum veřejného mínění společnosti Savanta ComRes, z nějž vyplynulo, že proti plebiscitu je nyní jen čtvrtina voličů.

Británie formálně opustila EU koncem ledna 2020, do konce roku však dodržovala takzvané přechodné období, během nějž se země ještě řídila unijními pravidly. Podle průzkumu se Britové domnívají, že se od té doby zhoršil stav ekonomiky či schopnost kontrolovat vlastní hranice a poklesl globální vliv Spojeného království. To zřejmě přispělo k nárůstu počtu lidí, kteří si přejí uspořádání referenda o opětovném připojení se k bloku.

Počet lidí, kteří se domnívají, že by se mělo konat další hlasování, za poslední rok vzrostl z 55 procent na 65 procent, ačkoli se rozcházejí v názorech na jeho načasování.

Až 22 procent lidí se domnívá, že referendum by se mělo konat už nyní, a dalších 24 procent si myslí, že by mělo být uspořádáno v příštích pěti letech. Celkem 11 procent lidí by si přálo hlasování zopakovat v dalších šesti až deseti letech a pouhá čtyři procenta za více než 20 let. Počet lidí, podle kterých by Britové neměli nikdy rozhodovat o opětovném připojení se k EU, klesl z 32 procent na 24 procent.

Podle analytika Chrise Hopkinse výsledky průzkumu mohou ukazovat, že mnoho lidí možná přecenilo potenciální přínosy brexitu. "Je těžké si představit, že by členství v EU vyřešilo některý ze současných ekonomických problémů," řekl Hopkins a dodal, že na "dojmech ale záleží".

Vzrostl také počet lidí, kteří si myslí, že brexit byl "špatným rozhodnutím". Loni si to myslelo 46 procent lidí, nyní je to 54 procent.

List zjištění zveřejnil v době, kdy se znovu začíná věnovat pozornost dopadům brexitu. Britská obchodní komora minulý týden vyzvala vládu, aby se zabývala možnostmi zlepšení obchodu s Evropou. Výzkumníci z Londýnské ekonomické školy (LSE) na začátku měsíce uvedli, že brexit zvýšil průměrný účet domácnosti za potraviny o 210 liber (5755 Kč) kvůli dodatečné byrokracii.

"Není divu, že to britská veřejnost takto vnímá, když se konzervativci vydali cestou, která ztěžuje menším podnikům obchodování s našimi sousedy, zemědělcům prodávat své produkty do zahraničí a vědcům spolupracovat se svými protějšky," okomentovala výsledky průzkumu mluvčí opozičních Liberálních demokratů pro zahraniční záležitosti Layla Moranová.

"Plně využíváme mnoha výhod brexitu a obnovujeme status Spojeného království jako suverénní, nezávislé země, která sama rozhoduje o své budoucnosti," reagoval mluvčí vlády. "Převzali jsme zpět kontrolu nad našimi hranicemi, obnovili jsme domácí kontrolu nad tvorbou zákonů a zrušili jsme řadu byrokratických překážek, čímž jsme ušetřili peníze podnikům a spotřebitelům v celé zemi," dodal.

Související

Více souvisejících

Velká Británie Brexit

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 35 minutami

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Jana Peterková

Vpád do síně pražského soudu už řeší i kriminálka. Peterková se nepoučila a šíří nesmysly dál

Jana Peterková po svém odsouzení zašla ještě dál, teď se považuje za občanku již neexistující ČSFR a proklamuje, že je Česká republika pouze korporát. Resort vnitra varuje před sektou, která tyto myšlenky má na svědomí. Antisemitismus, rasismus a antisystémové smýšlení u podobného spolku v USA, známého jako Suverénní občané, končí u závažných zločinů. 

Aktualizováno před 2 hodinami

Volodymyr Zelenskyj a Maia Sandu

Největší událost v historii Moldavska. Začal druhý summit Evropského politického společenství, dorazil Zelenskyj

Dnes se nedaleko moldavského hlavního města Kišiněv v MIMI Castle koná summit Evropského politického společenství (EPC). Začal v 9:00 středoevropského času. Loňský summit EPC proběhl ve stínu těžké energetické a bezpečností krize, ten letošní zase může Moldavanům otevřít dveře do Evropy. Dorazil také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. 

před 2 hodinami

NASA

NASA uspořádala první fórum o UFO. Některé objekty neumíme vysvětlit, přiznala

Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) ve středu uspořádal první veřejné setkání na téma neidentifikovaných létajících objektů (UFO).  Uvedl to server BBC s tím, že na panelu zaznělo, že americké úřady prozkoumaly za desítky let zhruba 800 zpráv o neidentifikovaných létajících objektech a některé se dodnes nepovedlo vysvětlit.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

pohonné hmoty

Pohonné hmoty začaly zdražovat, cena nafty po čtyřech měsících roste

Pohonné hmoty u čerpacích stanic v Česku začaly v uplynulém týdnu zdražovat. Cena nafty roste po čtyřech měsících, zatím ale jen velmi mírně. Nejprodávanější benzin Natural 95 stál ve středu v průměru 36,67 koruny za litr, tedy o 15 haléřů víc než před týdnem. O dva haléře na 31,06 Kč/l vzrostla za týden průměrná cena nafty. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Stanislav Kázecký

Moldavsko je vystaveno ruské propagandě, většina voličů si přeje proevropské směřování, říká velvyslanec Kázecký

Velvyslanec České republiky v Moldavsku Stanislav Kázecký v rozhovoru pro EuroZprávy.cz ujistil o stabilní politické situaci v zemi. Rusové tady podle něj šíří svůj vliv zejména díky rozšířené znalosti ruštiny napříč moldavskou společností. Přesto je zřejmé, že proevropské směřování Kišiněva podporuje velká část společnosti, a to hlavně podle výsledků posledních prezidentských a parlamentních voleb.  

před 7 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

Kosovo

USA trestají Kosovo kvůli zodpovědnosti za dění na severu země

USA neumožní účast Kosova v rámci vojenského cvičení Defender Europe 23. Washington tak trestá Prištinu za neuposlechnutí rad, aby zabránila zvyšování napětí na severu země, kde převážně žijí etničtí Srbové. Na místní úřady přesto byly po bojkotovaných volbách dosazeni albánští starostové. 

včera

MS se Čechům podle Hadamczika nepovedlo, hráči měli na víc. Čeká na Jalonenovu analýzu

Dalo se očekávat, že jeho hodnocení působení českého národního týmu na mistrovství světa nebude nijak pozitivní. Osmé místo je nejhorší v historii českého hokeje a podle šéfa Českého svazu ledního hokeje (ČSLH) Aloise Hadamczika měli čeští reprezentanti ve složení, v jakém byli, na víc. Postrádal bojovnost a kreativitu. Bude tak proto nyní čekat na analýzu, kterou mu má předložit kouč Kari Jalonen a na základě ní bude výkonný výbor ČSLH řešit budoucnost trenéra u národního týmu. 

Zdroj: David Holub

Další zprávy