Dva roky po vystoupení Spojeného království z Evropské unie se téměř dvě třetiny Britů v anketě vyslovily pro uspořádání referenda o opětovném připojení se k bloku 27 zemí. Informoval o tom server Independent s odkazem na průzkum veřejného mínění společnosti Savanta ComRes, z nějž vyplynulo, že proti plebiscitu je nyní jen čtvrtina voličů.
Británie formálně opustila EU koncem ledna 2020, do konce roku však dodržovala takzvané přechodné období, během nějž se země ještě řídila unijními pravidly. Podle průzkumu se Britové domnívají, že se od té doby zhoršil stav ekonomiky či schopnost kontrolovat vlastní hranice a poklesl globální vliv Spojeného království. To zřejmě přispělo k nárůstu počtu lidí, kteří si přejí uspořádání referenda o opětovném připojení se k bloku.
Počet lidí, kteří se domnívají, že by se mělo konat další hlasování, za poslední rok vzrostl z 55 procent na 65 procent, ačkoli se rozcházejí v názorech na jeho načasování.
Až 22 procent lidí se domnívá, že referendum by se mělo konat už nyní, a dalších 24 procent si myslí, že by mělo být uspořádáno v příštích pěti letech. Celkem 11 procent lidí by si přálo hlasování zopakovat v dalších šesti až deseti letech a pouhá čtyři procenta za více než 20 let. Počet lidí, podle kterých by Britové neměli nikdy rozhodovat o opětovném připojení se k EU, klesl z 32 procent na 24 procent.
Podle analytika Chrise Hopkinse výsledky průzkumu mohou ukazovat, že mnoho lidí možná přecenilo potenciální přínosy brexitu. "Je těžké si představit, že by členství v EU vyřešilo některý ze současných ekonomických problémů," řekl Hopkins a dodal, že na "dojmech ale záleží".
Vzrostl také počet lidí, kteří si myslí, že brexit byl "špatným rozhodnutím". Loni si to myslelo 46 procent lidí, nyní je to 54 procent.
List zjištění zveřejnil v době, kdy se znovu začíná věnovat pozornost dopadům brexitu. Britská obchodní komora minulý týden vyzvala vládu, aby se zabývala možnostmi zlepšení obchodu s Evropou. Výzkumníci z Londýnské ekonomické školy (LSE) na začátku měsíce uvedli, že brexit zvýšil průměrný účet domácnosti za potraviny o 210 liber (5755 Kč) kvůli dodatečné byrokracii.
"Není divu, že to britská veřejnost takto vnímá, když se konzervativci vydali cestou, která ztěžuje menším podnikům obchodování s našimi sousedy, zemědělcům prodávat své produkty do zahraničí a vědcům spolupracovat se svými protějšky," okomentovala výsledky průzkumu mluvčí opozičních Liberálních demokratů pro zahraniční záležitosti Layla Moranová.
"Plně využíváme mnoha výhod brexitu a obnovujeme status Spojeného království jako suverénní, nezávislé země, která sama rozhoduje o své budoucnosti," reagoval mluvčí vlády. "Převzali jsme zpět kontrolu nad našimi hranicemi, obnovili jsme domácí kontrolu nad tvorbou zákonů a zrušili jsme řadu byrokratických překážek, čímž jsme ušetřili peníze podnikům a spotřebitelům v celé zemi," dodal.
Související

Izrael chce přesídlit lidi z Gazy do „humanitárního města“. Šlo by zřejmě o válečný zločin

Britové si připomněli teror v Londýně. Král ocenil, jak se národ vzpamatoval
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Fico je připraven jednat s Merzem. Pak by mohl zvednout ruku pro další protiruské sankce
před 1 hodinou

Trump zřejmě pochopil, co je Putin zač. Transakční diplomacie s ideologem nebude fungovat
před 2 hodinami

Poruchy se násobily. Česko už začíná tušit, proč došlo k blackoutu
před 3 hodinami

Izraelci přiznali, že íránské zásoby obohaceného uranu nejsou zcela zničené
před 4 hodinami

V Rusku pohřbili odvolaného ministra Starovojta. Putin na obřad nepřišel
před 4 hodinami

Zelenskyj: Potřebujeme finance a sestřelíme všechno. Snaží se zachránit protivzdušnou obranu
před 5 hodinami

Nikdo je už nikdy neuvidí. Systematická likvidace z rukou Asadova režimu zabila desítky tisíc lidí
před 6 hodinami

Z Ruska je zklamaný. V pondělí budu mít zásadní prohlášení, oznámil Trump
před 6 hodinami

Nová ruská taktika systematicky ničí ukrajinská města. Umírají civilisté, přibývá útoků drony
před 7 hodinami

Fico se k soudu nechystá. Střelci odpustil, zaútočil na opozici a média
před 8 hodinami

Trumpovy výroky živí debatu o evropském jaderném deštníku. Významný německý politik je pro
před 8 hodinami

Tajná služba trestá selhání při atentátu na Trumpa. Suspendovala šest lidí
před 8 hodinami

Další průzkum, jiná čísla. ANO je první, vládní strany si pohoršily
před 9 hodinami

Zemřelo 121 lidí, další se pohřešují. Experti už tuší, proč byly povodně v Texasu tak smrtící
před 9 hodinami

Hrozba teroristického útoku v Česku prověřena. Policie uklidňuje veřejnost
před 11 hodinami

Počasí o víkendu čeká zlom, vrátí se léto
včera

Umělá inteligence sítě X chválila Hitlera. Musk přiznal problémy
včera

Slovinsko balancuje na ostří nože: Premiér Golob návrhem referenda o členství v NATO vyrazil dech
včera

Poprask v Nizozemsku: Každý jeden občan má v krvi chemikálie
včera
Tchaj-wan usiluje o omezení hospodářských vazeb na Čínu, úplné přerušení je však nereálné. Případná válka způsobí globální problémy s mikročipy
Tchaj-wan zvažuje omezení ekonomických vazeb na Čínu, která je pro něj zároveň klíčovým trhem i geopolitickou hrozbou. Nová vláda prezidenta Lai Čching-teho vyzvala technologické firmy, aby se orientovaly na demokratické státy a omezily obchod s Huawei a SMIC. Podle expertů však úplné zpřetrhání vztahů není reálné. Embargo by mohlo ochromit globální dodávky čipů, poškodit tchajwanské firmy i zpomalit čínský technologický rozvoj.
Zdroj: Jakub Jurek