Británie: Máme důkazy, že Čína dodává Rusku bojovou techniku pro použití na Ukrajině

Čína poskytuje Rusku bojové vybavení pro použití v jeho válce proti Ukrajině, řekl britský ministr obrany Grant Shapps. Informovala o tom agentura DPA.

Shapps uvedl, že zpravodajské informace Británie a USA jsou v rozporu s předchozími pokusy Pekingu prezentovat se jako aktér s umírňujícím vlivem na Moskvu.

"Dnes můžu odhalit, že máme důkazy, že Rusko a Čína spolupracují na bojové technice, která má být použita na Ukrajině," řekl Shapps ve vystoupení na Londýnské konferenci o obraně. Argumentoval v něm, že NATO a všichni jeho členové se musí "probudit" a posílit výdaje na obranu.

"Americké a britské obranné zpravodajství může prokázat, že z Číny nyní proudí do Ruska a na Ukrajinu smrtící pomoc," uvedl britský ministr.

Vyjádření přišlo poté, co čínský prezident Si Ťin-pching a ruský prezident Vladimir Putin tento měsíc na setkání v Pekingu, ostře sledovaném v západních metropolích, důrazně demonstrovali jednotu.

Čínský lídr řekl, že konflikt na Ukrajině by měl mít politické řešení, podrobnosti však neposkytl, ačkoli ho západní země vyzývaly, aby naléhal na Rusko ve věci ukončení války.

Peking je klíčovým podporovatelem Putina. Moskvě nadále dodává důležité komponenty, které potřebuje pro své válečné úsilí, přičemž nákupem ruské ropy a zemního plynu podporuje ruskou ekonomiku, napsala britská tisková agentura PA Media.

Americká velvyslankyně při NATO Julianne Smithová dříve v rozhovoru pro online noviny Politico uvedla, že Čína stále prodává Rusku například dodávku dronové technologie či složky střelného prachu. Čína podle ní nemůže tvrdit, že je v případě konfliktu na Ukrajině naprosto neutrální.

"Pokud by nedodávaly některé z těchto komponent nebo materiální podporu, Rusko by se ocitlo ve velmi jiné situaci a mělo by problémy pokračovat v některých útočných činech," dodala Smithová.

Americký ministr zahraničí Antony Blinken už dříve v Pekingu varoval, že Washington zakročí, pokud Čína nepřestane zásobovat Rusko komponenty pro válku na Ukrajině. Charakter těchto opatření neupřesnil, informovala stanice BBC.

Blinken v rozhovoru pro stanici BBC uvedl, že čínským představitelům dal jasně najevo, že svým jednáním "přispívají k největší hrozbě" pro evropskou bezpečnost od dob studené války.

Podle Blinkena by pro Rusko bylo obtížnější pokračovat v invazi na Ukrajinu bez podpory Číny. Uvedla to agentura AFP po setkání Blinkena s nejvyššími čínskými představiteli, včetně prezidenta Si Ťin-pchinga. Předtím Blinken dlouze diskutoval s čínským ministrem zahraničí Wang Iem.

Blinken sdělil novinářům, že vyjádřil Siovi své trvalé znepokojení ohledně dodávek materiálů, jako jsou obráběcí stroje a mikroelektronika, které Peking poskytuje Moskvě a které prezident Vladimir Putin využívá k podpoře ruské války na Ukrajině.

"Budování ruského obranného průmyslu ohrožuje nejen bezpečnost Ukrajiny, ale i Evropy jako celku," uvedl Blinken. "Jasně jsem Číně připomněl, že zajištění transatlantické bezpečnosti je hlavním cílem USA. Během našeho dnešního setkání jsem Číně zdůraznil, že je to problém, který nelze ignorovat."

Si zdůraznil potřebu hledat společné řešení mezi Čínou a USA místo zbytečného soupeření. "Čína vítá sebevědomé, otevřené, prosperující a vzestupující Spojené státy," poznamenal čínský vůdce. "Doufáme, že USA budou schopny pozitivně nahlížet na rozvoj Číny. Je to klíčová otázka, kterou musíme společně řešit."

Související

Více souvisejících

Velká Británie Čína Ruská armáda válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Peter Pellegrini je novým slovenským prezidentem.

Slovensko má nového prezidenta. Pellegrini složil slib a ujal se funkce

Slovensko má nového prezidenta. Peter Pellegrini v sobotu po poledni během slavnostní schůze parlamentu v budově Slovenské filharmonie v Bratislavě složil slib do rukou předsedy ústavního soudu a ujal se funkce, ve které nahradil končící prezidentku Zuzanu Čaputovou. Program inaugurace bude pokračovat v odpoledních hodinách. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ursula von der Leyenová, předsedkyně Evropské komise

Bude von der Leyenová nadále v čele EK? Frakcím vadí jedna věc

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová si musí spočítat, koho v Evropském parlamentu požádá o podporu v jejím úsilí o obhajobu postu. Její domovská Evropská lidová strana ji jistě podpoří, socialisté ale mohou z této podpory ustoupit. Leyenové totiž nevadí spolupráce s pravicovou italskou premiérkou Giorgií Meloniovou, což je pro levicové S&D zcela logicky nemyslitelné. Variantou tak je podpora Zelených, programy EPP a této frakce ale nemohou být odlišnější. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj přirovnal Putina k Hitlerovi

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pátek odmítl podmínky ruského prezidenta Vladimira Putina pro okamžité příměří a zahájení jednání o ukončení války na Ukrajině. Tyto podmínky označil za ultimáta a přirovnal Putinovy návrhy k politice nacistického vůdce Adolfa Hitlera, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

včera

Návštěva Jense Stoltenberga u Zelenského v Kyjevě (29. dubna 2024).

Stoltenberg se vysmál Putinovu návrhu na mír. Podle Kyjeva je absurdní

Ukrajina označila podmínky pro ukončení války, které v pátek představil ruský prezident Vladimir Putin, za absurdní. Podle Ukrajiny se Putin snaží zavádět mezinárodní společenství a oslabovat skutečné diplomatické úsilí zaměřené na dosažení míru, uvedl server Ukrajinska pravda.

včera

EU

Kormidlo zelené politiky EU se neotočí, míní expertka. Nové složení EP ale zřejmě způsobí složitější schvalovací proces

Volby do Evropského parlamentu zasadily nepříjemnou ránu frakci Zelených. Ti oproti volbám z roku 2019 ztratili 18 křesel, letos dosáhli pouze na zisk celkových 7,4 % a 53 mandátů. Expertka na politiku Evropské unie Veronika Velička Zapletalová z Masarykovy univerzity v Brně pro EuroZprávy.cz ale vysvětlila, že ústředním bodem ve schvalovacím procesu je koalice Evropské lidové strany (EPP) a Socialistů a demokratů (S&D)., „Pro Evropskou unii je po technické stránce reálné být do roku 2050 neutrální,“ uvedla. 

včera

včera

Přehlídka studentské tvorby FestMichael letos probíhá už popatnácté

Škola reklamní a umělecké tvorby Michael v letošním roce slaví třicet let úspěšné existence a zároveň již patnáctým rokem přispívá ke kulturnímu životu metropole.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy