Británii definitivně došlo místo ve věznicích. Zavádí unikátní opatření

Britská policie se uchýlí k mimořádnému opatření a bude dočasně využívat cely na policejních stanicích k věznění podezřelých zločinců, dokud se pro ně nenajde místo v přeplněných věznicích. 

Toto opatření oznámil v pondělí britský premiér Keir Starmer, informuje televize BBC.

Nouzové opatření má za cíl ulehčit především severu Anglie, který nejvíce zasáhly nedávné rasově motivované nepokoje. Týkat se bude věznic v sedmi regionech včetně Manchesteru a Yorkshiru.

Toto opatření také znamená, že obžalované k soudu předvolají jen tehdy, když bude pro ně ve vězení připraveno místo. To může vést k oddálení soudních případů, přičemž obžalovaní budou čekat na soud v policejních celách nebo na svobodě po zaplacení kauce. Ministerstvo spravedlnosti však uvedlo, že nikdo, kdo "představuje riziko pro veřejnost," nebude propuštěn na kauci, a policie bude podezřelé zadržovat stejně jako dosud, uvádí BBC.

Nárůst počtu uvězněných osob souvisí zejména s nedávnými nepokoji, po kterých britská policie zatkla více než 1100 lidí podezřelých z násilí, vandalismu, žhářství a dalších trestných činů. Věznice v zemi jsou již delší dobu přeplněné a současná situace tuto krizi dále zhoršuje.

Členové vlády se již dříve vyjádřili, že věznice budou nuceny některé vězně propouštět dříve. Reuters píše, že se jedná o jednu z prvních větších krizí nové vlády premiéra Keira Starmera, který se funkce ujal teprve minulý měsíc.

"Zdědili jsme justiční systém v krizi," uvedl v prohlášení státní tajemník ministerstva spravedlnosti pro vězenství James Timpson. „V důsledku toho jsme byli nuceni přijmout těžká, ale nezbytná rozhodnutí, abychom systém udrželi v provozu.“

Británie má nejvyšší počet uvězněných lidí v celé západní Evropě. Počet vězňů od vypuknutí pandemie prudce vzrostl v důsledku delších trestů, soudních průtahů a požadavků, aby si pachatelé závažných trestných činů odpykali nejméně 65 procent trestu za mřížemi.

Podle plánů, které Starmer oznámil minulý měsíc, bude mít většina vězňů nárok na propuštění po odpykání 40 procent trestu. U méně závažných činů to dříve bylo nejméně 50 procent.

Rasově motivované nepokoje vypukly ve Spojeném království poté, co byly 29. července v Southportu na severozápadě Anglie smrtelně pobodány tři dívky. O údajném útočníkovi, sedmnáctiletém mladíkovi, se začaly na sociálních sítích šířit fámy a dezinformace o jeho možném původu a náboženství, což vedlo k oživení napjatých vztahů části většinové veřejnosti vůči cizincům, zejména muslimům. 

Související

Více souvisejících

Velká Británie Věznice

Aktuálně se děje

před 17 minutami

Dovoz a vývoz zboží

S USA chce o clech jednat 50 zemí. Rusko si pochvaluje, že na ně je Trump neuvalil

Nová obchodní politika amerického prezidenta Donalda Trumpa vyvolala po celém světě vlnu diplomatických reakcí. Poté, co vešly v platnost nové 10% cla na většinu dovozu do USA, oznámil ředitel Národní ekonomické rady Bílého domu Kevin Hassett, že více než 50 zemí již kontaktovalo americkou vládu s žádostí o jednání.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

oděvy

Konec levého oblečení a elektroniky? Svět jak ho známe skončil, připravme se na změny, varují Britové

Britská vláda i Evropská unie čelí novému obchodnímu otřesu, který vyvolala razantní cla zavedená americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Zatímco Spojené státy sáhly k ochranářským opatřením v podobě vysokých tarifů na dovoz z Evropy, Asie i rozvojových zemí, v Londýně i Bruselu se připravují reakce, které mohou znamenat zásadní zlom v dosavadních globálních obchodních vztazích.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Elon Musk

Proti Trumpovi už se staví i Musk. Chce nulová cla mezi USA a EU

Šéf Tesly a vládní činitel Elon Musk v sobotu veřejně podpořil myšlenku zrušení všech cel a vytvoření zón volného obchodu mezi Spojenými státy a Evropskou unií. Jeho prohlášení přichází jen pár dní poté, co americký prezident Donald Trump oznámil nová cla na dovoz z EU a dalších zemí, čímž odstartoval novou vlnu obchodních napětí.

před 5 hodinami

Demonstrace v USA proti Trumpovi

1200 měst ve všech 50 státech. USA otřásají protesty proti Trumpovi

V sobotu se napříč Spojenými státy uskutečnila největší vlna protivládních protestů od nástupu Donalda Trumpa do úřadu prezidenta. Tisíce lidí vyšly do ulic ve více než 1 200 lokalitách všech 50 států. Protestní akce se konaly i v zahraničí – například v Londýně, Paříži nebo Berlíně.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Vladimir Putin

Žádné příměří neexistuje, útoky pokračují. Jak Putinův vyslanec obelhal USA?

Minulý týden přiletěl Kirill Dmitrijev, hlavní investiční emisář ruského prezidenta Vladimira Putina, na návštěvu do Bílého domu. Setkání se odehrálo takřka bez povšimnutí veřejnosti – a zcela záměrně. Přesto vyvolalo silné obavy, zda administrativa Donalda Trumpa skutečně usiluje o mír nebo se stává nástrojem ruské diplomacie.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Izrael oznámil novou fázi války: Pásmo Gazy rozseká na kusy

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že armáda „přechází do nové fáze“ operací v Pásmu Gazy. Tento nový přístup znamená, že izraelské síly nyní fyzicky rozdělují území Gazy na části, které postupně ovládají. Podle expertů jde o zřetelný krok ke strategii dlouhodobé kontroly nad územím.

před 10 hodinami

Aktualizováno před 14 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Příměří v nedohlednu. Rusko podniká kroky, které svědčí o touze nadále válčit

Ruská agrese na Ukrajině pokračuje navzdory rostoucímu diplomatickému tlaku, který iniciuje administrativa šéfa Bílého domu Donalda Trumpa. Kreml zřejmě využívá dialog jako nástroj k prodlužování války, zatímco v zákulisí chystá další eskalaci. Zatímco se Moskva snaží vyvolat zdání zájmu o jednání, mobilizuje až 160 tisíc nových vojáků. Rovněž spoléhá na vojenskou pomoc ze Severní Koreje, která zahrnuje živou sílu, dělostřeleckou techniku i balistické rakety.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy