Británii definitivně došlo místo ve věznicích. Zavádí unikátní opatření

Britská policie se uchýlí k mimořádnému opatření a bude dočasně využívat cely na policejních stanicích k věznění podezřelých zločinců, dokud se pro ně nenajde místo v přeplněných věznicích. 

Toto opatření oznámil v pondělí britský premiér Keir Starmer, informuje televize BBC.

Nouzové opatření má za cíl ulehčit především severu Anglie, který nejvíce zasáhly nedávné rasově motivované nepokoje. Týkat se bude věznic v sedmi regionech včetně Manchesteru a Yorkshiru.

Toto opatření také znamená, že obžalované k soudu předvolají jen tehdy, když bude pro ně ve vězení připraveno místo. To může vést k oddálení soudních případů, přičemž obžalovaní budou čekat na soud v policejních celách nebo na svobodě po zaplacení kauce. Ministerstvo spravedlnosti však uvedlo, že nikdo, kdo "představuje riziko pro veřejnost," nebude propuštěn na kauci, a policie bude podezřelé zadržovat stejně jako dosud, uvádí BBC.

Nárůst počtu uvězněných osob souvisí zejména s nedávnými nepokoji, po kterých britská policie zatkla více než 1100 lidí podezřelých z násilí, vandalismu, žhářství a dalších trestných činů. Věznice v zemi jsou již delší dobu přeplněné a současná situace tuto krizi dále zhoršuje.

Členové vlády se již dříve vyjádřili, že věznice budou nuceny některé vězně propouštět dříve. Reuters píše, že se jedná o jednu z prvních větších krizí nové vlády premiéra Keira Starmera, který se funkce ujal teprve minulý měsíc.

"Zdědili jsme justiční systém v krizi," uvedl v prohlášení státní tajemník ministerstva spravedlnosti pro vězenství James Timpson. „V důsledku toho jsme byli nuceni přijmout těžká, ale nezbytná rozhodnutí, abychom systém udrželi v provozu.“

Británie má nejvyšší počet uvězněných lidí v celé západní Evropě. Počet vězňů od vypuknutí pandemie prudce vzrostl v důsledku delších trestů, soudních průtahů a požadavků, aby si pachatelé závažných trestných činů odpykali nejméně 65 procent trestu za mřížemi.

Podle plánů, které Starmer oznámil minulý měsíc, bude mít většina vězňů nárok na propuštění po odpykání 40 procent trestu. U méně závažných činů to dříve bylo nejméně 50 procent.

Rasově motivované nepokoje vypukly ve Spojeném království poté, co byly 29. července v Southportu na severozápadě Anglie smrtelně pobodány tři dívky. O údajném útočníkovi, sedmnáctiletém mladíkovi, se začaly na sociálních sítích šířit fámy a dezinformace o jeho možném původu a náboženství, což vedlo k oživení napjatých vztahů části většinové veřejnosti vůči cizincům, zejména muslimům. 

Související

Více souvisejících

Velká Británie Věznice

Aktuálně se děje

před 51 minutami

Válka na Ukrajině od dvojice fotografů.

Kdo pomůže zařídit mír na Ukrajině? Seznam zprostředkovatelů není dlouhý, ale existuje

Jméno mediátora mírových jednání mezi Ukrajinou a Ruskem je stále velkou neznámou. Zatímco země v čele s Indií a Čínou jsou vnímány jako přirození kandidáti, existují i jiné varianty. Summitu se může ujmout tradičně neutrální Švýcarsko nebo některé ze sídelních měst Organizace spojených národů. Úplně vyloučit nelze ani arabské či latinskoamerické země.  

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Manchester City

Komise si posvítí na Manchester City. Velkoklub podezřívá z porušení finančních pravidel

Možná je to začátek konce úspěšného období anglického velkoklubu Manchesteru City pod majiteli ze Spojených arabských emirátů. Ten je totiž podezřelý z porušení hned 115 finančních pravidel, a pokud se po prošetření nezávislé komise některá či dokonce všechna prokážou, hrozí manchesterskému celku nejen odpočet bodů, ale vše může klidně skončit vyloučením z Premier League.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Kanáry obchází strach po smrtícím útoku žraloka. Zemřela německá turistka

Na německou turistku zaútočil nedaleko Kanárských ostrovů žralok. Poté, co ji ukousl nohu, dostala žena infarkt a španělská pobřežní stráž už ji nemohla pomoct. Zemřela při převozu do nemocnice. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy