Bulharské parlamentní volby vyhrál blok expremiéra Borisova

Blok vedený středopravicovou stranou Občané za evropský rozvoj Bulharska (GERB) bulharského expremiéra Bojka Borisova vyhrál nedělní předčasné parlamentní volby. Vyplývá to z informací bulharské ústřední volební komise po sečtení 100 procent odevzdaných hlasů. Šlo o páté volby, které se v Bulharsku konaly za poslední dva roky, a není jisté, že z nedělního hlasování vzejde stabilní vláda.

Strana GERB společně se svým menším spojencem, Svazem demokratických sil (SDS), získala 26,5 procenta hlasů. Reformní blok stran Pokračujeme ve změně (PP) a Demokratické Bulharsko (DB) má 24,5 procenta hlasů, 14,2 procenta pak proruská krajně pravicová strana Obrození, která se díky nárůstu o zhruba čtyři procentní body oproti minulým volbám poprvé stala třetí nejsilnější parlamentní silou.

Hnutí za práva a svobody (DPS), které zastupuje zájmy bulharských Turků, podpořilo 13,7 procent voličů a Bulharskou socialistickou stranu (BSP), nástupkyni kdysi mocné komunistické strany, 8,9 procenta. Se 4,1 procenta hlasů do parlamentu proniklo také populistické uskupení Je takový národ (ITN), u kterého prognózy předpokládaly konec v zákonodárném sboru.

Volební účast činila 40,6 procenta oprávněných voličů, což je o zhruba dva procentní body více než při posledních volbách z října 2022.

Podle agentur výsledek nasvědčuje tomu, že Bulharsko čekají další zdlouhavá povolební vyjednávání. Kvůli osobním antipatiím, jež k sobě chovají lídři hlavních politických stran, je vznik stabilní vlády podle analytiků nepravděpodobný. To může ohrozit naděje Bulharska, že v blízké budoucnosti přijme euro, a zkomplikovat efektivní využití peněz z unijního fondu na obnovu ekonomik po pandemii covidu-19.

Po většinu času v uplynulých letech Bulharsko řídily technokratické vlády jmenované prezidentem Rumenem Radevem. V nejbližších týdnech Radev pověří lídra té strany, která získala nejvíce hlasů, aby zahájil koaliční jednání s cílem sestavit příští kabinet. Oficiální výsledky se očekávají později v tomto týdnu.

Reformě-protikorupční blok stran PP a DB obviňuje GERB, že během deseti let, kdy byla strana u moci, dopustila, aby v nejchudší zemi EU rozbujela korupce a organizovaný zločin. To ale Borisov odmítá. Někteří voliči do Borisova, považovaného za veterána bulharské politiky, vkládají naději, že by v zemi dokázal zajistit určitou míru stability v době vysoké inflace a nejistoty vyvolané válkou na Ukrajině. Nicméně PP a DB koalici s GERB vylučují.

Podle serveru Balkan Insight ovšem není vyloučené, že GERB s koalicí PP-DB mohou uzavřít kompromis s cílem omezit vliv prezidenta Radeva, který vyjadřuje proruské postoje a který podle pozorovatelů rozšířil svou moc prostřednictvím úřednických kabinetů.

Řada komentátorů je však k možnosti překonání vleklé politické krize v Bulharsku skeptická. "Nejpravděpodobnějším výsledkem voleb zůstává přechodný technokratický kabinet nebo další (šesté) předčasné volby," uvedl Andrius Tursa z poradenské společnosti Teneo zabývající se politickými riziky.

Související

Bojko Borisov

Bulhaři volili parlament, podle průzkumů zvítězí konzervativní GERB

V bulharských parlamentních volbách vede podle průzkumu u volebních místností konzervativní strana Občané za evropský rozvoj Bulharska (GERB) bývalého premiéra Bojka Borisova se ziskem asi 25 procent, informuje Reuters. Očekává se ale, že Borisov bude jen těžko hledat koaliční partnery kvůli obviněním z korupce během svého více než desetiletého působení u moci.

Více souvisejících

Bojko Borisov

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy