Bulharsko se potýká s drastickým poklesem porodnosti

Prázdné chodby a jen osm miminek v dětských postýlkách. Situace v porodnici ve městě Gabrovo přesně vypovídá o tom, jak to vypadá v celém Bulharsku. Země se potýká s doslova drastickým poklesem porodnosti, napsala agentura AFP.

"Moc lidí ve věku, kdy by mohli mít děti, tady nezůstalo. Mladí odešli za prací do velkých měst nebo do ciziny," citovala AFP osmašedesátiletou dětskou lékařku Bistru Kamburovou. Gabrovo, které leží na úpatí balkánských hor, je symbolem úbytku počtu obyvatel v nejchudším členském státě Evropské unie. Kdysi se tomuto městu přezdívalo "bulharský Manchester" s odkazem na vzkvétající průmysl. Od roku 1985 ale Gabrovo opustila polovina obyvatel. A další bulharská města to mají podobně.

Korupce, nedostatek vyhlídek do budoucna a do toho vleklé politické krize. To všechno přimělo zklamané mladé lidi k tomu, že ze země odcházejí. Letos v říjnu se v balkánské zemi konaly již čtvrté parlamentní volby za posledních 18 měsíců a znovu z nich vzešel roztříštěný parlament, ve kterém žádná ze stran nedokázala dát dohromady silnou koalici.

Bulharsko přišlo za poslední desetiletí o desetinu své populace, což z něj dělá jednu z nejrychleji se zmenšujících, co do počtu obyvatel, zemí světa. Nyní má 6,52 milionu obyvatel, zatímco v roce 1989 to bylo téměř devět milionů. A čtvrtina populace je ve věku 65 let a starší.

Nejrůznější průmyslové podniky v Gabrovu zaměstnávaly za dob komunismu tisíce lidí, pak ale přišly bankroty a privatizace a továrny se vyprázdnily. Nyní se stalo okolí města regionem s nejnižší porodností v zemi a rovněž s nejvyšším počtem téměř neobydlených vesnic.

"Začala jsem tady pracovat v roce 1985. V tu dobu byla porodnost ještě poměrně vysoká, okolo 1000 miminek za rok," říká pediatrička Kamburová, jejíž dva dospělí synové rovněž Gabrovo opustili. Loni se v Gabrovu a jeho okolí narodilo jen 263 dětí, dodává lékařka, která za velmi nízký plat pracuje i v důchodovém věku. "Vysvětlení je jednoduché - žádná práce, žádní mladí lidé, žádné děti," dodává porodní asistentka Mariana Varbanová.

"V Gabrovu si užijete ticho a klid a čerstvý vzduch, je to ale poušť, kde potkáváte jen staré lidi," doplňuje ji třiadvacetiletá logopedka Christiana Krastevová, která nedávno porodila holčičku. I její manžel, který pracuje jako tesař, se chystá odjet do Británie, aby se tam pokusil najít pro svou rodinu lepší budoucnost.

I student střední školy Ivo Dimitrov chce odjet na Západ, aby tam získal "kvalitnější vzdělání a nové vyhlídky". "Tady je chaos," říká. Jak k současné situaci podotýká analytik Adrian Nikolov, zvrátit nynější nepříznivý demografický trend potrvá velmi dlouho.

V malebné vesnici Zaja, která leží asi 25 kilometrů od Gabrova, žije nyní jen 35 obyvatel. Kromě místních se tam usadili důchodci z Francie, Británie, Belgie, Ruska, Itálie, ale i dalších zemí. Přilákaly je levnější životní náklady.

Ve vesnici není žádná volební místnost a obchod s potravinami byl uzavřen už před lety kvůli nedostatku zákazníků. "Rozhodli jsme se, že budeme jezdit nakupovat společně," popisuje Marin Krastev, elektrikář v důchodu, jehož dcera se již před delší dobou odstěhovala do Německa. Jednou týdně vozí 77letý muž další tři ženy v důchodu do nejbližšího obchodu.

Aby se rozptýlili, zapojili se přes léto do programu nazvaného "Vnoučata k pronájmu". Tento program přivedl do Zaji mladé lidi, kteří tam mohli objevovat, jak vypadá vesnický život. "Líbili se jim králíci, ale ocenili i doma pěstovaná rajčata či papriky," popisuje s úsměvem šéfka místního kulturního centra, pětasedmdesátiletá Bojana Bonevová.

Související

Více souvisejících

Bulharsko porodnost děti

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie.

Hradec Králové mění podruhé v sezóně trenéra. Kotal rezignoval kvůli zdravotním problémům

Podruhé v tomto týdnu se uskutečnila trenérská změna v tuzemské nejvyšší fotbalové Fortuna lize a podruhé v této sezóně 2023/24 se trenérská změna uskutečnila v Hradci Králové. Zatímco na podzim si musel balit kufry kvůli nevýrazným výsledkům Jozef Weber, aby ho nahradil velezkušený Václav Kotal, tentokrát končí poněkud nečekaně právě on. Jednasedmdesátiletý stratég, jenž byl po Miroslavu Koubkovi druhým nejstarším trenérem v lize, svůj konec odůvodnil zdravotními problémy. Nástupcem se stal David Horejš.

včera

včera

Timothée Chalamet v pokračování Duny.

RECENZE: Duna: Část druhá je přeceňovaná a emočně vyprahlá. Velkofilm století se nekoná

Všeobecné nadšení, pověst nejspektakulárnější sci-fi naší doby, hlasy opěvující nedosažitelnou audiovizuální formu. Očekávaný velkofilm sklízí jednu nadšenou reakci za druhou. Je však pokračování Duny skutečně tak revolučním blockbusterem? Nebo jde jen o líbivými a epickými motivy pokrytou, v jádru však vyprázdněnou nádobu? Film se ukájí sebou samotným a sklouzává k midcultu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajina hlásí těžké boje západně od města Avdijivka

Západně od ukrajinského města Avdijivka, které je pod ruskou kontrolou, probíhají těžké boje a ukrajinská armáda má potíže se stabilizací své obranné linie, uvedl ve čtvrtek hlavní velitel ukrajinské armády Olexandr Syrskyj. 

včera

včera

včera

včera

včera

Putin Západu opět vyhrožuje jadernou válkou

Většina ruských občanů podporuje "speciální vojenskou operaci" ruských sil na Ukrajině, uvedl prezident Vladimir Putin při svém projevu o stavu země před poslanci obou komor parlamentu a dalšími hosty. Země Severoatlantické aliance podle něj riskují jaderný konflikt, pokud vyšlou své vojáky na Ukrajinu. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy