České dráhy i železniční dopravci si stěžují na špatný stav slovenských kolejí

České dráhy (ČD) a Asociace železničních dopravců Slovenska (AROS) upozornily správce slovenských kolejí ŽSR na špatný stav železniční infrastruktury v zemi, vybídly proto k nápravě, informoval dnes v tiskové zprávě AROS. Firma ŽSR v reakci na dopis Českých drah ČTK napsala, že si je vědoma stávajícího stavu infrastruktury a že podnik je ze strany státu podfinancován. Slovenské ministerstvo dopravy výhrady ke stavu tratí uznalo.

České dráhy podle AROS uvedly, že místy až tristní stav infrastruktury jim způsobuje zvýšené náklady na údržbu vozů, které jezdí na Slovensku, a také zpoždění vlaků. Firma vybídla ŽSR k nápravě a k harmonogramu oprav, který povede k odstranění závad.

AROS poukázal na "katastrofální stav naší železniční infrastruktury". Důsledkem podle něj je, že tranzitní nákladní vlaky objíždějí Slovensko a že rozvoz zboží z Vídně zákazníkům na západním Slovensku zajišťují kamiony místo vlaky do terminálu v Dunajské Stredě, která leží zhruba 45 kilometrů od Bratislavy.

Státem vlastněný podnik ŽSR poukázal na nedostatek peněz a na vytváření dluhu v souvislosti s odkládanou údržbou železniční infrastruktury. "Při srovnání s okolními správami infrastruktury (ČR, Rakousko), které disponují množstvím financí nejen na prostou reprodukci, ale i na investice z vlastních zdrojů, doufáme, že při tvorbě rozpočtu na další roky budou zohledněny naše požadavky a že následně budeme schopni realizovat potřebné úkony na zlepšení stavu infrastruktury," uvedl ŽSR. Dodal, že v reakci na dopis ČD připravuje návrh opatření.

Státní tajemník slovenského ministerstva dopravy Jaroslav Kmeť novinářům po dnešním jednání vlády řekl, že s výhradami ke stavu železniční infrastruktury lze souhlasit. Dluh na údržbě tratí vyčíslil na 400 milionů eur (9,5 miliardy Kč) a investiční dluh na několik miliard eur, což podle něj nelze napravit v průběhu několika let.

Podle AROS vykolejení vlaku pendolino Českých drah na začátku března v Žilině na severu Slovenska způsobil právě špatný stav kolejí a výhybek. ŽSR uvedly, že vyšetřování nehody ještě neskončilo.

Také vládní analytici na Slovensku v minulosti upozornili na nevyhovující stav železniční infrastruktury. Například v předloňské analýze uvedli, že rozvoj železniční sítě v zemi je dlouhodobě podfinancován a že chybějí peníze na nevyhnutelné rekonstrukce i na méně náročné modernizace nejvíce využívaných tratí.

Související

Česko ve středu zasáhly velmi silné bouřky. (10.7.2024)

Bouřky udeřily: Dramatické evakuace dětí z tábora a cestujících z vlaků. V pátek hrozí repete

Slibované středeční bouřky, které podle výstrahy mohly být na většině území velmi silné, v Česku opravdu udeřily. Některá omezení v železničním provozu přetrvávají i ve čtvrtek ráno. Dramatická byla situace na jihu Čech, kde jeden z vodních toků překročil třetí stupeň povodňové aktivity. Jihočeští hasiči také museli evakuovat jeden dětský tábor. 

Více souvisejících

Vlaky Slovensko České Dráhy

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

Barbora Krejčíková

Nejcennější titul míří opět do Česka. Barbora Krejčíková vyhrála Wimbledon

Česká tenistka Barbora Krejčíková završila svou cestu za snem tím nejlepším možným momentem, jakým mohla. Vítězstvím ve finále nad Italkou Jasmine Paoliniovou ve třech setech 6:2, 2:6 a 6:4 a zvednutím slavné trofeje v podobě talíře nad hlavu. Navázala tak nejen na loňskou českou vítězku tohoto slavného tenisového turnaje Markétu Vondroušovou, anebo také Petru Kvitovou, ale především pak na svou někdejší trenérku a mentorku a bývalou legendární hráčku Janu Novotnou.

včera

včera

Joe Biden a Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj okomentoval omyl Bidena, který ho představil jako Putina

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se rychle přenesl přes další z řady trapasů amerického prezidenta Joea Bidena, který se týkal jeho osoby. Biden jej totiž omylem označil za šéfa Kremlu Vladimira Putina. Zelenskyj dnes uvedl, že na zmíněný omyl již zapomněl.

Aktualizováno včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Jak blízko jsme k válce? Stačí jen hodit vajgl na nesprávnou stranu barikády

Napětí mezi Ruskem a Západem by se dalo krájet; mnozí hovoří o nové studené válce, jiní o blížící se třetí světové válce. Jak málo ale může chybět k fatálnímu ozbrojenému konfliktu? Na to bychom už potřebovali věšteckou kouli. Rusko připravilo už tolik červených linií, že je nelze spočítat, a nikdo si nemůže být jistý tím, která bude tou poslední, co Moskvu k útoku skutečně vyprovokuje. 

včera

Důchody, ilustrační fotografie.

Důchody do konce roku 2024: Jurečka řekl, kolik teď dostává většina důchodců

Důchodci se v tomto týdnu dozvěděli, o kolik si polepší díky řádné lednové valorizaci od ledna 2025. Ještě několik měsíců ale budou penze vypláceny v současné výši. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v souvislosti s avizovaným navýšením prozradil, jak vysoký důchod momentálně pobírá většina důchodců. 

včera

včera

včera

včera

Počasí: Česko zasáhnou další vydatné deště, varovali meteorologové

Nová varování před extrémními projevy počasí v Česku vydal v sobotu hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). V části území varuje před vydatnými dešťovými srážkami, které mohou zvednout hladiny vodních toků. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy