Deset let bojů, dva roky války. Teď je Avdijivka naše, oznámil Šojgu Putinovi

Avdijivka ležící v Doněcké oblasti na Ukrajině bylo před deseti lety běžným ukrajinským městem s populací kolem 30 tisíc obyvatel. Od roku 2014 o něj ale sváděli boje proruští separatisté a ukrajinská armáda. Oblast je terčem těžkých bojů i od začátku ruské invaze na Ukrajinu, která vypukla před téměř dvěma lety. Dnes ruský ministr obrany Sergej Šojgu informoval prezidenta Vladimira Putina, že město je plně pod kontrolou ruské armády.

"Dnes v Kremlu oznámil ruský ministr obrany Šojgu vrchnímu veliteli ruských ozbrojených sil, že seskupení sil Střed pod velením generálplukovníka Andreje Mordvičeva převzalo plnou kontrolu nad městem Avdijivka," uvedlo ministerstvo podle agentury TASS.

To, že se ukrajinské síly stěhují z města Avdijivka na východě Ukrajiny, kde se situace v posledních dnech značně zhoršila, uvedl už v sobotu brzy ráno hlavní velitel ukrajinské armády Olexandr Syrskyj. 

Bitva o toto průmyslové centrum, vzdálené necelých 10 kilometrů severně od města Doněck, je jednou z nejkrvavějších během již téměř dvou let trvající války a připomíná loňskou krvavou bitvu o Bachmut, v níž padly tisíce vojáků.

"Naši vojáci plnili svou vojenskou povinnost důstojně, udělali vše, co bylo v jejich silách, aby zničili nejlepší ruské vojenské jednotky, a způsobily nepříteli značné ztráty z hlediska živé síly i techniky," dodal Syrskyj.

Avdijivka byla cílem ruských sil od začátku invaze a Ukrajinci se s Ruskem podporovanými separatisty vedli boje o toto město již v předchozích letech. Ruské útoky na Avdijivku se zintenzivnily od loňského října. 

Bitva o toto průmyslové centrum, vzdálené necelých 10 kilometrů severně od města Doněck, je jednou z nejkrvavějších během již téměř dva roky trvající války, přičemž se porovnává s loňským zdrcujícím bojem o Bachmut, v němž padly tisíce vojáků.

Kyjev dělá "vše" pro to, aby zachránil své vojáky bojující na východě země v době, kdy se ruské jednotky přibližují k městu Avdijivka v Doněcké oblasti, uvedl ve čtvrtek večer ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.  

Ukrajinská armáda již dříve označila situaci v Adijivce ve východoukrajinské Doněcké oblasti, která je již částečně obklíčena ruskými jednotkami, za "kritickou".

Avdijivka měla před válkou téměř 30.000 obyvatel. V současnosti se tam podle úřadů zdržuje několik stovek civilistů. Ukrajinská armáda tam ve čtvrtek podle agentury DPA přišla o hlavní zásobovací trasu a odolávala ruským útokům prakticky ze všech stran.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Sergej Šojgu (ruský ministr obrany) Ukrajina

Aktuálně se děje

před 37 minutami

Ilustrační fotografie.

V hlubinách Francie tiká časovaná bomba. Může zasáhnout miliony lidí ve střední Evropě

Pod poklidným povrchem bývalého dolu Stocamine v alsaském městečku Wittelsheim leží ekologická časovaná bomba. V podzemí se nachází přibližně 42 000 tun nebezpečného odpadu – chemikálií, těžkých kovů i toxických látek, které by v případě úniku mohly kontaminovat jednu z největších podzemních vodních nádrží Evropy. Ta zásobuje pitnou vodou obyvatele Francie, Německa i Švýcarska.

před 1 hodinou

Hormuzský průliv

Íránská zbraň proti USA: Co by nastalo, kdyby Teherán uzavřel Hormuzský průliv?

Aktuální eskalace konfliktu mezi Izraelem a Íránem, vyvolaná izraelským úderem na íránská jaderná zařízení a později i na ropnou infrastrukturu, opět vnesla do světové debaty otázku uzavření Hormuzského průlivu. Toto úzké mořské hrdlo, oddělující Perský záliv od Arabského moře, je považováno za nejdůležitější světový bod pro tranzit ropy. Přes tento koridor denně proudí přibližně pětina celosvětové spotřeby ropných produktů, což z něj činí klíčový strategický cíl, jehož ohrožení by mělo okamžité dopady pro globální ekonomiku.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

Donald Trump

Trump ukončil Hlas Ameriky. Nechal propustit stovky novinářů

Administrativa Donalda Trumpa propustila stovky novinářů americké vládní zpravodajské agentury Voice of America (VOA), což podle mnohých fakticky znamená její zánik. Americký prezident tak pokračuje v rozsáhlém omezování federálních médií, která dlouhodobě kritizuje za údajnou „levicovou zaujatost“.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

izraelská vlajka, ilustrační fotografie

Izrael opět zachraňuje svět. Před čtyřiceti lety se mu to povedlo se Saddámem, teď se pokouší o totéž proti Íránu

Když Izrael v roce 1981 zničil irácký jaderný reaktor Osirak, sklidil celosvětové odsouzení. Přesto se později ukázalo, že šlo o krok s dalekosáhlými důsledky. Dnes se situace opakuje: izraelské letectvo zaútočilo na íránská jaderná zařízení – a Spojené státy se poprvé přidaly. Kritika je silná a riziko eskalace vysoké. Ale možná, že svět opět jednou uzná, že tento zásah přišel v pravou chvíli.

včera

OSN

Budeme se bránit, vzkázal Írán USA. Kvůli útoku žádá o zasedání RB OSN

„Spojené státy překročily velmi vážnou červenou linii tím, že zaútočily na naše jaderná zařízení. Máme právo se bránit – a toto právo uplatníme,“ uvedl Aragčí s odkazem na legitimní právo na sebeobranu. Zároveň připustil, že po tomto kroku si není jistý, „kolik prostoru pro diplomacii vůbec zbývá“.

včera

Petr Fiala

"Snad si to dobře rozmyslel." Česko reaguje na americký útok na Írán, Fiala jej hájí, Babiš varuje

Česká politická scéna v neděli reagovala na překvapivý americký útok na tři íránská jaderná zařízení, který Spojené státy provedly v noci na sobotu ve spolupráci s Izraelem. Podle prezidenta Donalda Trumpa šlo o „spektakulární vojenský úspěch“ a snahu donutit Írán ke kapitulaci v otázce jeho jaderného programu. Český premiér Petr Fiala (ODS) i ministryně obrany Jana Černochová útok v zásadě podpořili, zatímco předseda hnutí ANO Andrej Babiš vyjádřil obavy z možného zhoršení situace v regionu.

včera

včera

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Napětí v USA stoupá. Trump slaví, Bílý dům se ale obává odvety Íránu

Spojené státy se ocitly v novém bodu napětí poté, co prezident Donald Trump v sobotu večer v televizním projevu oznámil „úspěšné“ letecké údery na íránská jaderná zařízení. Zatímco šéf Bílého domu zněl při vystoupení z Oválné pracovny vítězoslavně, uvnitř jeho administrativy převládá opatrnost a obavy z možné tvrdé odvety Teheránu.

včera

Jaká bude odveta Íránu? Hizballáh, Irák či Sýrie, Teherán může proti USA povolat spojence

Dnešní ráno v Jeruzalémě nezačalo obvyklým proslovem v hebrejštině. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu místo toho usedl za pultík a v angličtině se obrátil přímo na amerického prezidenta Donalda Trumpa, kterému vysekl bezprecedentní poklonu. Důvodem bylo rozhodnutí Spojených států provést letecký útok na několik klíčových jaderných zařízení Íránu – vývoj, který může dramaticky změnit průběh probíhající války.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy