Během produkce svého nového dokumentárního projektu zaměřeného na divokou přírodu na Havaji se štáb Netflixu při natáčení na své lodi setkal s nečekanou situací, kdy byl konfrontován s útokem žraloků tygřích o délce přibližně 15 stop. Informuje web BusinessInsider.
Během natáčení druhé série úspěšného klimatického dokumentárního pořadu Our Planet, kterou namlouvá známý britský přírodovědec David Attenborough, filmaře napadli žraloci tygří. Stejný druh paryby na začátku června usmrtil v egyptské Hurghadě mladého Rusa.
Producent a režisér dokumentární série Toby Nowlan poskytl rozhovor serveru RadioTimes.com, ve kterém sdílel podrobnosti o incidentu, který se stal během natáčení v Pacifickém oceánu severně od Havaje. Nowlan popsal, že během práce na projektu se natáčecímu týmu přiblížili tygří žraloci.
„Původní nápad byl natočit podvodní záběr, jak žraloci tygří čekají v mělké vodě na albatrosy laysanské," řekl producent seriálu Huw Cordey serveru The Sun v nedávném rozhovoru.
Při natáčení scén s albatrosy laysanskými, ptáky podobnými rackům, se filmový štáb na nafukovacích člunech rozhodl získat i podvodní záběry. Avšak jejich snahu narušily překvapivě paryby. Režisér Toby Nowlan vyprávěl, že najednou se ve vodě objevila formace ve tvaru písmene "V", která se nebezpečně blížila k jejich člunu. V tu chvíli se žralok tygří vynořil z vody a začal napadat člun, až vykousal v člunu díry. Celá situace vyústila v dramatickou scénu, kterou Nowlan popsal jako "explozi" na lodi.
"Když tito predátořui zaútočili, působilo to, jako něco z Čelistí," řekl Cordey.
"Bylo to hrůzné. Snažili jsme se uniknout, ale žralok nás pronásledoval. A co je ještě horší, to nebyl první žralok, který na nás ten den zaútočil," vyprávěl producent Toby Nowlan. Chování těchto zvířat považoval za mimořádně neobvyklé. "Byli evidentně velmi hladoví, možná kvůli nedostatku přirozené potravy, a tak se pokoušeli získat cokoliv," spekuloval Nowlan.
"Posádka štábu zpanikařila a v podstatě nouzově přistála na písku. Musím říct, že jsme nenatočili žádné záběry," dodal Cordey.
Naštěstí žádný člen natáčecího štábu nakonec nebyl zraněn v důsledku incidentu. Nicméně, tým si odnesl určité traumata, neboť celá událost se odehrála pouhých zhruba 100 metrů od pobřeží.
Když navíc poslal tým později na moře další gumový člun, znovu byl napaden, tentokrát rybami známými jako kranas obrovský, jejichž hmotnost může dosahovat až 80 kilogramů. Tyto incidenty zanechaly zřetelný dojem na filmovém týmu.
Útoky žraloků jsou ve skutečnosti velmi vzácné a nevyprovokované útoky ještě vzácnější. Nicméně začátkem června došlo v egyptské Hurghadě k tragickému incidentu, kdy žralok tygří usmrtil 23letého ruského turistu. Pozdější vyšetřování ukázalo, že útočila samice žraloka, která chránila svá vajíčka nacházející se v blízkosti. Navíc byla samice žraloka hladová, což mohlo přispět k takovému neobvyklému chování.
Žralok tygří (Galeocerdo cuvier) je fascinující tvor, který přitahuje pozornost svou majestátností a zároveň vyvolává zvědavost kvůli svému unikátnímu chování.
Je to univerzální lovec: Žralok tygří je považován za vrcholového predátora oceánů. Co ho však dělá opravdu fascinujícím je jeho schopnost se přizpůsobit a lovit širokou škálu kořisti. Dokáže se živit různými druhy ryb, tuleňi, rejnoky, ale také mořskými želvami a dalšími mořskými savci. Tento druh žraloka se vyznačuje výjimečnou loveckou strategií, která mu umožňuje překvapit svou kořist z různých směrů a získat si tak převahu při lovu.
Vyniká výjimečnými smysly: Žralok tygří disponuje ohromujícími smysly, které mu pomáhají přežít a úspěšně lovit. Jeho čichový orgán je extrémně citlivý a dokáže detekovat i nejmenší stopu krve ve vodě na velkou vzdálenost. Zrak žraloka tygřího je také výjimečný, přičemž má schopnost rozeznávat i malé pohyby a objekty ve vodním prostředí. Kromě toho jsou žraloci tygří vybaveni elektroreceptory, které jim umožňují vnímat elektrické pole, což jim pomáhá najít skryté kořisti ve vodě. Tyto smyslové schopnosti dělají z žraloka tygřího efektivního a úspěšného predátora v oceánu.
Související
Záhadná ztráta ponorky u vraku Titaniku: Ubývá kyslík, záchranáři závodí s časem. Co se stalo?
Na Havaji vybuchla sopka Kilauea
Aktuálně se děje
před 17 minutami
Americké volby jako obrovská bezpečnostní operace. Barikády jsou kolem sídel kandidátů i soukromých podniků
před 39 minutami
Američané nevolí jen prezidenta. Rozhodují o politické budoucnosti země
před 1 hodinou
Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa
před 1 hodinou
Rusko přišlo s bizarní teorií, proč v Moldavsku vyhrála prozápadní prezidentka
před 2 hodinami
Kampaň v USA jde do finále. Ani jeden z kandidátů nezklamal, zbytek zůstává na voličích
před 2 hodinami
Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu
před 3 hodinami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 3 hodinami
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 4 hodinami
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 4 hodinami
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 4 hodinami
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 4 hodinami
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 5 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 5 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 6 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 7 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
Zanedlouho bude jasné, kdo z dvojice Kamala Harrisová a Donald Trump obsadí místo v Oválné pracovně Bílého domu. Docent Jeffrey Alan Smith z Katedry anglistiky a amerikanistiky brněnské Masarykovy univerzity pro EuroZprávy.cz vylíčil, jak se liší kampaně obou kandidátů – a co jejich zvolení může (nejen) pro USA znamenat.
Zdroj: Jakub Jurek