Děsivý útok žraloka tygřího na štáb Netflixu při natáčení. Loď málem potopil

Během produkce svého nového dokumentárního projektu zaměřeného na divokou přírodu na Havaji se štáb Netflixu při natáčení na své lodi setkal s nečekanou situací, kdy byl konfrontován s útokem žraloků tygřích o délce přibližně 15 stop. Informuje web BusinessInsider.

Během natáčení druhé série úspěšného klimatického dokumentárního pořadu Our Planet, kterou namlouvá známý britský přírodovědec David Attenborough, filmaře napadli žraloci tygří. Stejný druh paryby na začátku června usmrtil v egyptské Hurghadě mladého Rusa.

Producent a režisér dokumentární série Toby Nowlan poskytl rozhovor serveru RadioTimes.com, ve kterém sdílel podrobnosti o incidentu, který se stal během natáčení v Pacifickém oceánu severně od Havaje. Nowlan popsal, že během práce na projektu se natáčecímu týmu přiblížili tygří žraloci.

„Původní nápad byl natočit podvodní záběr, jak žraloci tygří čekají v mělké vodě na albatrosy laysanské," řekl producent seriálu Huw Cordey serveru The Sun v nedávném rozhovoru.

Při natáčení scén s albatrosy laysanskými, ptáky podobnými rackům, se filmový štáb na nafukovacích člunech rozhodl získat i podvodní záběry. Avšak jejich snahu narušily překvapivě paryby. Režisér Toby Nowlan vyprávěl, že najednou se ve vodě objevila formace ve tvaru písmene "V", která se nebezpečně blížila k jejich člunu. V tu chvíli se žralok tygří vynořil z vody a začal napadat člun, až vykousal v člunu díry. Celá situace vyústila v dramatickou scénu, kterou Nowlan popsal jako "explozi" na lodi.

"Když tito predátořui zaútočili, působilo to, jako něco z Čelistí," řekl Cordey.

"Bylo to hrůzné. Snažili jsme se uniknout, ale žralok nás pronásledoval. A co je ještě horší, to nebyl první žralok, který na nás ten den zaútočil," vyprávěl producent Toby Nowlan. Chování těchto zvířat považoval za mimořádně neobvyklé. "Byli evidentně velmi hladoví, možná kvůli nedostatku přirozené potravy, a tak se pokoušeli získat cokoliv," spekuloval Nowlan.

"Posádka štábu zpanikařila a v podstatě nouzově přistála na písku. Musím říct, že jsme nenatočili žádné záběry," dodal Cordey.

Naštěstí žádný člen natáčecího štábu nakonec nebyl zraněn v důsledku incidentu. Nicméně, tým si odnesl určité traumata, neboť celá událost se odehrála pouhých zhruba 100 metrů od pobřeží.

Když navíc poslal tým později na moře další gumový člun, znovu byl napaden, tentokrát rybami známými jako kranas obrovský, jejichž hmotnost může dosahovat až 80 kilogramů. Tyto incidenty zanechaly zřetelný dojem na filmovém týmu.

Útoky žraloků jsou ve skutečnosti velmi vzácné a nevyprovokované útoky ještě vzácnější. Nicméně začátkem června došlo v egyptské Hurghadě k tragickému incidentu, kdy žralok tygří usmrtil 23letého ruského turistu. Pozdější vyšetřování ukázalo, že útočila samice žraloka, která chránila svá vajíčka nacházející se v blízkosti. Navíc byla samice žraloka hladová, což mohlo přispět k takovému neobvyklému chování.

Žralok tygří (Galeocerdo cuvier) je fascinující tvor, který přitahuje pozornost svou majestátností a zároveň vyvolává zvědavost kvůli svému unikátnímu chování. 

Je to univerzální lovec: Žralok tygří je považován za vrcholového predátora oceánů. Co ho však dělá opravdu fascinujícím je jeho schopnost se přizpůsobit a lovit širokou škálu kořisti. Dokáže se živit různými druhy ryb, tuleňi, rejnoky, ale také mořskými želvami a dalšími mořskými savci. Tento druh žraloka se vyznačuje výjimečnou loveckou strategií, která mu umožňuje překvapit svou kořist z různých směrů a získat si tak převahu při lovu.

Vyniká výjimečnými smysly: Žralok tygří disponuje ohromujícími smysly, které mu pomáhají přežít a úspěšně lovit. Jeho čichový orgán je extrémně citlivý a dokáže detekovat i nejmenší stopu krve ve vodě na velkou vzdálenost. Zrak žraloka tygřího je také výjimečný, přičemž má schopnost rozeznávat i malé pohyby a objekty ve vodním prostředí. Kromě toho jsou žraloci tygří vybaveni elektroreceptory, které jim umožňují vnímat elektrické pole, což jim pomáhá najít skryté kořisti ve vodě. Tyto smyslové schopnosti dělají z žraloka tygřího efektivního a úspěšného predátora v oceánu.

Související

sopka Kilauea

Na Havaji vybuchla sopka Kilauea

V americkém tichomořském státě Havaj vybuchla sopka Kilauea. Podle americké geologické služby USGS je erupce nyní v plném proudu. Lidé žijící v blízkosti vulkánu ale nejsou podle místních médií v tuto chvílí v ohrožení.

Více souvisejících

Hawai Netflix žraloci

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

před 4 hodinami

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

před 4 hodinami

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy