Záhadná ztráta ponorky u vraku Titaniku: Ubývá kyslík, záchranáři závodí s časem. Co se stalo?

David Gallo, jako hlavní poradce pro strategická rozhodnutí společnosti RMS Titanic, která vlastní exkluzivní práva na záchranu místa vraku Titaniku konstatoval, že záchranáři závodí s časem při hledání posádky ztracené ponorky. 

Podle Davida Galla, pokud je ponorka neporušená, lidé na palubě by se potýkali s postupně klesající hladinou kyslíku a bojovali s chladem. Řekl to v rozhovoru pro CNN.

Upozornil na možnost hypotermie jako potenciální problém v případě, že by se ponorka stále nacházela na dně oceánu, neboť v hlubinách oceánu je teplota těsně nad bodem mrazu.

Zdůraznil, že jednou z klíčových otázek je, kde se ponorka nachází. Je-li na dně, pluje či se nachází uprostřed vody, to zatím nebylo zjištěno. Gallo dodal, že je třeba vyčkat a doufat, než budeme mít více informací.

Jakmile bude ponorka lokalizována, může tým čelit ještě větším výzvám ve snaze zachránit posádku.

Americká pobřežní stráž informovala, že s ponorkou ztratili kontakt jednu hodinu a 45 minut po svém nedělním ponoru. Podle úředníků je odhadováno, že posádka má k dispozici 70 až 96 hodin životní podpory v podobě kyslíku a tepla.

Na palubě se nachází britský dobrodruh, francouzský potápěč a pákistánský otec se synem, jak vyplývá z příspěvků na sociálních sítích a prohlášení rodiny. Zpravodajská televize Sky News uvedla, že mezi účastníky expedice je britský miliardář Hamish Harding. Spolu s ním mají být v ponorce francouzský lodivod Paul-Henry Nargeolet a zakladatel společnosti OceanGate Stockton Rush.

Ve svém prohlášení společnost uvedla, že se zkoumají „všechny možnosti“, jak bezpečně přivést posádku zpět. Přesný počet lidí, kteří se ztratili, však nepotvrdila, uvedl server India Today.

Cesta ponorkou k Titanicu Cesta ponorkou k Titanicu Foto: Facebook / OceanGateExped

Vrak Titaniku leží na dně oceánu v hloubce téměř 13 000 stop, jihovýchodně od Newfoundlandu v Kanadě.

Na výlet k vraku Titaniku nejsou potřeba žádné potápěčské zkušenosti, uvádí se na webových stránkách cestovní kanceláře

Podle archivované verze webových stránek provozovatele expedice OceanGate nejsou vyžadovány předchozí potápěčské zkušenosti před vstupem do jejich programu návštěvy vraku Titaniku.

První digitální sken Titaniku První digitální sken Titaniku Foto: Atlantic Productions/Magellan

Aby se zájemci mohli stát členy mise, musí být na začátku expedice dospělí ve věku nejméně 18 let a zaplatit částku 250 000 amerických dolarů. Tato informace byla uvedena v archivované verzi itineráře, která byla přístupná v době, kdy CNN měla k ní přístup, ale momentálně již není dostupná na oficiálních webových stránkách.

"Nepotřebujete žádné předchozí (potápěčské) zkušenosti!" uvedla archivovaná sekce FAQ na webu. "Dozvíte se vše, co potřebujete vědět pro svůj ponor na palubě expedičního plavidla, a pomůžeme vám připravit se na expedici, než se k nám na lodi připojíte."

Uchazeči musí „být schopni žít na palubě expediční lodi týden“ a „být schopni prokázat základní sílu, rovnováhu a flexibilitu,“ uvedl web.

Co se mohlo ponorce stát?

Existuje řada nejasností ohledně událostí kolem zmizelé ponorky, která v neděli ztratila kontakt s posádkou na hladině při svém ponoru k vraku Titaniku.

Navzdory tichu, že ponorka už den a půl nevysílá a nekomunikuje, odborníci vyjadřují pesimismus a šance na úspěšné nalezení jsou malé. Existuje několik možných příčin, které by se mohly podílet na této události.

Jedním z hlavních rizik je výpadek elektrického systému, který by mohl způsobit ztrátu komunikace, jak uvádí odborník na ponorky docent z University of Adelaide Eric Fusil. Některé ponorky jsou vybaveny záložním zdrojem energie pro případ poruchy primárního systému, avšak není jasné, zda měla tato ponorka záložní zdroj energie v době svého zmizení.

Dalším potenciálním nebezpečím je vznik požáru na palubě, který by nejen způsobil poškození systémů plavidla, ale v malém uzavřeném prostoru by vytvořil také toxické výpary, což by představovalo vážné ohrožení pro osoby na palubě.

Cesta ponorkou k Titanicu Cesta ponorkou k Titanicu Foto: Facebook / OceanGateExped

Záplava je vždy rizikem a v hlubinách, kde vrak Titaniku leží, by obrovský tlak mohl způsobit implozi většiny ponorek, jak zdůrazňuje Fusil. Podle provozovatele plavidla je však ponorka Titan vybavena inovativním bezpečnostním prvkem, který sleduje tlak uvnitř trupu a v případě zjištění problémů vydává pilotovi varování.

Nakonec existuje také riziko zapletení. Silné vodní proudy a pole trosek v okolí vraku Titaniku mohou způsobit, že ponorka se zachytí nebo bude mít svou cestu blokovánu, jak vysvětluje Fusil.

Související

Více souvisejících

Titanic Hawai ponorka OceanGate Titan

Aktuálně se děje

před 47 minutami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 16 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé

Sněmovní volby by v listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO, přičemž mandáty by získalo dalších šest politických stran či hnutí, vyplývá z nejnovějšího volebního modelu agentury Median. Pod pětiprocentní hranicí by samostatně skončily vládní strany TOP 09 a KDU-ČSL, které však mají v příštím roce kandidovat s ODS pod hlavičkou koalice Spolu.

včera

včera

V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu

V Česku jsou bezpečnostní opatření na vánočních trzích dostatečná a bezprostřední riziko nehrozí, uvedli policisté a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v reakci na páteční útok v německém Magdeburgu. Muž tam najel autem do lidí, přičemž dva zabil a desítky jich zranil. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy