NÁZOR: Dezinformace přicházejí i z nejvyšších míst, kritizuje politolog

Jedna pozoruhodná věc odlišuje aktuální pandemii od těch, které se objevily v minulosti, domnívá se komentátor a politolog Fareed Zakaria ve svém článku pro server Washington Post. Za tento rozdíl označuje rychlost, s jakou se nyní lidstvu podařilo vyvinout vakcíny.

Co přinesla věda, politika odnese

Je zcela bezprecedentní a dech beroucí, že během několika měsíců po příchodu nového koronaviru dokázali vědci vyvinout a otestovat několik vakcín, které se ukázaly jako vysoce účinné při předcházení vážného průběhu nemoci, konstatuje Zakaria. Obává se, že to, co přinesla věda, odnáší politika.  

Například Spojené státy, navzdory tomu, že mají ohromné zásoby vakcín, plně proočkovaly pouze okolo 60 % dospělé populace, připomíná politolog. To podle něj zajišťuje, že pandemie se bude protahovat, možná donekonečna. "Máme nástroje k ukončení této tragédie, volíme ale její pokračování," míní autor komentáře.  

Zakaria odkazuje na tvrzení týdeníku Economist, že antiočkovací hnutí je nyní ve Spojených státech bezprecedentně silné. Ačkoliv vždy existovali lidé, kteří očkování odmítali, šlo o okrajovou skupinu nepoučených kritiků a cena za jejich postoje byla zpravidla nízká, typicky zahrnovala ojedinělá ohniska spalniček, upozorňuje komentátor. Zdůrazňuje, že nyní je situace jiná.

Na pozadí pandemie, která si vyžádala životy více než 600 tisíc Američanů, je na vzestupu rozsáhlá krajně pravicová konspirační teorie ohledně očkování, kterou podporují vlivné postavy konzervativních médií a tolerují ji - a případně i podněcují - mocní republikánští politici, nastiňuje Zakaria. Důsledky jsou podle něj jednoznačné - zatímco v červnu obdrželo alespoň jednu dávku vakcíny 86 % voličů Demokratické strany, v případě republikánských voličů to bylo jen 52 %.

Americké státy, které vykazují nejnižší proočkovanost - Mississippi, Alabama, Arkansas, Wyoming a Louisiana -, výrazně volily předešlého prezidenta Donalda Trumpa, upozorňuje politolog. Dodává, že očkována je také jen necelá polovina republikánských kongresmanů.    

"Antiočkovací nálady nejsou jen americký problém," pokračuje Zakaria. Konstatuje, že v mnoha částech světa existují segmenty obyvatel, především na venkově žijící a méně vzdělaní lidé, které s očkováním váhají. Odlišnost od Spojených států spatřuje politolog v tom, že prakticky nikde jinde jedna z hlavních politických sil nepropaguje v takové míře dezinformace o covidu-19.

Naopak, dezinformace ze Spojených států se šíří do světa, kde legitimizují a podporují odpůrce očkování, myslí si autor komentáře. Zmiňuje Francii, kde panují rovněž silné antiočkovací nálady, ale politická reprezentace se snaží o změnu - prezident Emmanuel Macron nedávno oznámil povinné očkování zdravotníků a zákaz vstupu neočkovaných do restaurací, kaváren, divadel, kin a prostředků hromadné meziměstské dopravy.

Očkovací pasy sice vyvolaly hlasité protesty, ale k očkování přiměly miliony Francouzů, kvituje Zakaria. Podotýká, že opozice sice opatření kritizuje jako přehnaně tvrdá, ale nešíří dezinformace.

Čas být tvrdý

"(Americký) prezident (Joe) Biden musí začít být tvrdý," apeluje politolog. Měl by podle něj vysvětlit, že Spojené státy sice podporují svobodu, ale lidé nemají právo činit to, co ohrožuje či omezuje životy jiných.

Existují i jiné věci, které jsou ve Spojených státech povinné, například školní docházka, placení daní, registrace k odvodu do armády pro muže nebo zasednutí v soudní porotě, podobně jako řada věcí, které jsou zakázané, byť zdánlivě nikoho jiného nepoškozují, například obchod se zakázanými látkami, znečišťování veřejných prostranství či rušení nočního klidu, připomíná komentátor. Dodává, že řidič ve Spojených státech musí mít řidičský průkaz, pojištěný vůz, používat bezpečnostní pás, dodržovat předpisy a nesmí řídit opilý.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

I děti, které chodí do veřejných škol, musí být ve Spojených státech očkované, vyzdvihuje Zakaria. Podotýká, že ve všech případech jde o zdánlivě osobní rozhodnutí, která ale ve skutečnosti ovlivňují okolí a nikdo by neměl mít právo šířit nemoc a zabírat cenné nemocniční lůžko.

"Někteří republikánští politici a postavy z konzervativních médií konečně nabádají lidi, aby se nechali očkovat. Ale možná tak činí pozdě," píše politolog. Konstatuje, že podobně jako při vzestupu Trumpa a obviněních z volebních manipulací a falšování výsledků loňského prezidentského klání Republikánská strana tolerovala bláznivé výstřelky příliš dlouho, čímž rozdmýchala plameny lži a vytvořila opar dezinformací.

Někteří republikánští guvernéři, jako Ron DeSantis na Floridě, dokonce nadbíhají svým voličům tím, že zakázali úředním i soukromým aktérům požadovat doklad o očkování, poukazuje Zakaria. Upozorňuje, že republikáni se sice staví za ekonomický růst a jsou proti lockdownům, ale spolu s konzervativními médii svými kroky a lhostejností ve skutečnosti ekonomiku ohrožují, stejně jako ohrožují lidské životy.  

Související

Ilustrační foto

CIA: Covid zřejmě skutečně unikl z čínské laboratoře

Americká zpravodajská služba CIA vydala nové stanovisko k původu pandemie covidu-19, ve kterém uvádí, že je pravděpodobnější, že virus unikl z čínské laboratoře, než že by pocházel z přenosu mezi zvířaty. Přesto CIA uvedla, že toto hodnocení má „nízkou důvěru“, což znamená, že dostupné důkazy nejsou dostatečně přesvědčivé a jsou spíše rozporuplné.
Ilustrační foto

Před pěti lety se poprvé objevil covid. Čína jeho původ dodnes tají

Původ koronaviru, který za posledních pět let změnil svět a podle odhadů způsobil smrt více než 7 milionů lidí, zůstává stále nevyřešenou záhadou. Světová zdravotnická organizace (WHO) proto opakovaně vyzývá Čínu, aby sdílela klíčová data, která by mohla přispět k pochopení toho, odkud virus pochází. Tato otázka není jen vědeckého významu, ale také otázkou morální odpovědnosti vůči celému světu, uvedl server Politico.

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) očkování USA (Spojené státy americké) Boj proti dezinformacím a fake news Republikánská strana (USA)

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 1 hodinou

včera

Papež František po propuštění z nemocnice

Jak bude vypadat pohřeb papeže Františka a co přinesou nadcházející dny?

Papež František, který zemřel ve věku 88 let, si byl vědom svého křehkého zdravotního stavu a stáří již řadu let. Už v roce 2015 vyjádřil přání být pohřben v bazilice Santa Maria Maggiore v Římě, což je starobylý mariánský chrám z 5. století. Tento kostel měl ve svém srdci jako místo modlitby a rozjímání, kam se opakovaně vracel po svých cestách po světě. Naposledy zde byl pohřben papež v 17. století – tehdy šlo o Klementa IX.

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj v hádce s Donaldem Trumpem

Začal klíčový týden. Trump chce během pár dní dosáhnout konce války, Ukrajinu Rusku prodá

Spojené státy pod vedením prezidenta Donalda Trumpa oznámily, že Rusko a Ukrajina by mohly uzavřít dohodu o ukončení války „ještě tento týden“. Trump tento výrok sdělil o víkendu na své síti Truth Social a zároveň naznačil, že pokud nenastane žádný pokrok, Washington by mohl od mírových jednání úplně odstoupit. Podle něj by uzavření dohody umožnilo oběma zemím „začít dělat velké obchody se Spojenými státy“, které popsal jako „vzkvétající“.

včera

Na Svatopetrském náměstí se sešly tisíce věřících

Živě Věřící zaplnili Svatopetrské náměstí. Po celém světě začaly modlitby za papeže Františka

Na Svatopetrském náměstí ve Vatikánu se dnes večer sešly tisíce věřících, aby se společně pomodlili za zesnulého papeže Františka. V atmosféře hlubokého smutku a ticha se mezi shromážděnými vyjímaly siluety jeptišek, které netrpělivě čekaly na začátek modliteb. Bílá kopule baziliky svatého Petra se pomalu noří do šera a zvuk modliteb se nese celým náměstím.

včera

Kevin Farrell

Kevin Farrell. Kdo je muž, který po úmrtí papeže Františka převzal Vatikán?

Po úmrtí papeže Františka se do čela řízení Římskokatolické církve postavil kardinál Kevin Farrell. Irský duchovní se stal úřadujícím hlavou církve v období takzvané "sede vacante" – tedy v mezidobí mezi smrtí jednoho papeže a volbou jeho nástupce. Funkci bude vykonávat až do chvíle, kdy kardinálové z celého světa ve vatikánské Sixtinské kapli zvolí nového římského pontifika.

včera

Ilustrační foto

Duchovní vůdce, hlava Vatikánu i morální autorita. Kdo je papež a proč je pro svět důležitý?

Papež je bezpochyby jednou z nejvlivnějších postav nejen v náboženském světě, ale i v rámci celosvětového veřejného života. Ačkoli sídlí ve Vatikánu, malém nezávislém státě uprostřed Říma, jeho slovo má dosah do všech koutů světa, kde žijí katolíci, a často ovlivňuje i názory nevěřících a lidí jiných vyznání. Jeho role není pouze náboženská – papež představuje důležitou morální, kulturní a diplomatickou autoritu, která zasahuje do mnoha aspektů života společnosti.

včera

Papež František po propuštění z nemocnice

Mimořádná zpráva Příčinou smrti papeže Františka podle lékařů nebyly plicní problémy

Původní tvrzení, že papež František zemřel ve věku 88 let na obtíže spojené se zápalem plic, nemusí být pravdivé. Podle lékařů římské nemocnice Gemelli, kteří o něj v posledních týdnech pečovali, "odešel v pokoji" v důsledku problému "mozkové povahy". Nejpravděpodobnější příčinou smrti je podle serveru la Repubblica mozková příhoda – i když zatím není jasné, zda šlo o krvácení do mozku nebo jiný typ cévní příhody. Zdravotníci zatím nevidí přímou souvislost s dřívějšími vážnými potížemi s dýcháním, které ho přivedly do nemocnice už v únoru letošního roku.

včera

Fotbal je nejpopulárnějším sportem.

V reakci na smrt papeže se v Itálii nebude hrát fotbal. Několik zápasů Serie A odloženo

Celý svět se o Velikonočním pondělí zahalil do smutku po zprávě z Vatikánu hovořící o smrti papeže Františka, jenž skonal v pondělí ráno ve věku 88 let. Zdaleka nejvíc v Evropě truchlí z pochopitelných důvodů v Itálii. Není tak proto divu, že tamní fotbalová asociace přistoupila k odkladu fotbalových zápasů Serie A, které se měly původně odehrát právě v pondělí.

včera

sport

FAČR poskytla Jablonci více než sedmimilionovou půjčku. Nyní se brání kritice

Finanční injekci o výši 7,5 milionu korun poskytla Fotbalová asociace ČR (FAČR) prvoligovému Jablonci potácející se ve finančních problémech. Tyto poskytnuté peníze by mělo jablonecké vedení použít na klubový provoz. Šéfové ostatních klubů však vnímají tuto půjčku jako kontroverzní, samotný Jablonec ale mluví o platbě ze strany UEFA v rámci tzv. solidarity payment.

včera

Česká ženská hokejová reprezentace

Na medaili to v domácím prostředí nevyšlo. V boji o bronz české hokejistky ztratily třígólové vedení

Sen o medaili na prvním domácím mistrovství světa žen se českým hokejistkám nevydařil vyplnit. Naději na to měly až do posledního hracího dne turnaje v Českých Budějovicích, když se dostaly po vyrovnaném a však nakonec prohraném sobotním semifinále s USA (1:2) do boje o bronz. Na třetí příčku se tak po dvou letech nevrátily, přestože v duelu s Finkami k němu měly výrazně nakročeno. Konkrétně totiž vedly už 3:0, jenže pak Finky nejenže tento český náskok dokázaly vyrovnat, ale v následném prodloužení pak dokonce vstřelit rozhodující branku. Přes značný smutek českých hokejistek se však od zaplněné českobudějovické arény dočkaly zaslouženého potlesku za své vystupování v rámci celého turnaje.

včera

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

Papež František

Mimořádná zpráva Zemřel papež František, bylo mu 88 let

Vatikán dnes ráno oznámil úmrtí papeže Františka, který zesnul ve věku 88 let. Podle oficiálního prohlášení zemřel v pondělí ráno 21. dubna 2025 na Velikonoční pondělí v 7:35 místního času ve svém rezidenčním sídle Casa Santa Marta ve Vatikánu, uvedl server BBC.

včera

včera

včera

včera

Co bude po smrti papeže Františka? Po pohřbu dojde ke svolání konkláve

Smrt papeže Františka představuje nejen bolestnou ztrátu pro více než miliardu katolíků po celém světě, ale i okamžik, kdy se římskokatolická církev obrací ke svým hluboce zakořeněným tradicím. František se však ještě za svého života rozhodl mnohé z těchto zvyklostí pozměnit, a to ve snaze přivést církev blíže obyčejným lidem. Jeho pohřeb se tak nese v duchu jednoduchosti, pokory a odmítnutí pompéznosti, která byla s pohřby papežů dlouhá staletí spojována.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy