NÁZOR: Dezinformace přicházejí i z nejvyšších míst, kritizuje politolog

Jedna pozoruhodná věc odlišuje aktuální pandemii od těch, které se objevily v minulosti, domnívá se komentátor a politolog Fareed Zakaria ve svém článku pro server Washington Post. Za tento rozdíl označuje rychlost, s jakou se nyní lidstvu podařilo vyvinout vakcíny.

Co přinesla věda, politika odnese

Je zcela bezprecedentní a dech beroucí, že během několika měsíců po příchodu nového koronaviru dokázali vědci vyvinout a otestovat několik vakcín, které se ukázaly jako vysoce účinné při předcházení vážného průběhu nemoci, konstatuje Zakaria. Obává se, že to, co přinesla věda, odnáší politika.  

Například Spojené státy, navzdory tomu, že mají ohromné zásoby vakcín, plně proočkovaly pouze okolo 60 % dospělé populace, připomíná politolog. To podle něj zajišťuje, že pandemie se bude protahovat, možná donekonečna. "Máme nástroje k ukončení této tragédie, volíme ale její pokračování," míní autor komentáře.  

Zakaria odkazuje na tvrzení týdeníku Economist, že antiočkovací hnutí je nyní ve Spojených státech bezprecedentně silné. Ačkoliv vždy existovali lidé, kteří očkování odmítali, šlo o okrajovou skupinu nepoučených kritiků a cena za jejich postoje byla zpravidla nízká, typicky zahrnovala ojedinělá ohniska spalniček, upozorňuje komentátor. Zdůrazňuje, že nyní je situace jiná.

Na pozadí pandemie, která si vyžádala životy více než 600 tisíc Američanů, je na vzestupu rozsáhlá krajně pravicová konspirační teorie ohledně očkování, kterou podporují vlivné postavy konzervativních médií a tolerují ji - a případně i podněcují - mocní republikánští politici, nastiňuje Zakaria. Důsledky jsou podle něj jednoznačné - zatímco v červnu obdrželo alespoň jednu dávku vakcíny 86 % voličů Demokratické strany, v případě republikánských voličů to bylo jen 52 %.

Americké státy, které vykazují nejnižší proočkovanost - Mississippi, Alabama, Arkansas, Wyoming a Louisiana -, výrazně volily předešlého prezidenta Donalda Trumpa, upozorňuje politolog. Dodává, že očkována je také jen necelá polovina republikánských kongresmanů.    

"Antiočkovací nálady nejsou jen americký problém," pokračuje Zakaria. Konstatuje, že v mnoha částech světa existují segmenty obyvatel, především na venkově žijící a méně vzdělaní lidé, které s očkováním váhají. Odlišnost od Spojených států spatřuje politolog v tom, že prakticky nikde jinde jedna z hlavních politických sil nepropaguje v takové míře dezinformace o covidu-19.

Naopak, dezinformace ze Spojených států se šíří do světa, kde legitimizují a podporují odpůrce očkování, myslí si autor komentáře. Zmiňuje Francii, kde panují rovněž silné antiočkovací nálady, ale politická reprezentace se snaží o změnu - prezident Emmanuel Macron nedávno oznámil povinné očkování zdravotníků a zákaz vstupu neočkovaných do restaurací, kaváren, divadel, kin a prostředků hromadné meziměstské dopravy.

Očkovací pasy sice vyvolaly hlasité protesty, ale k očkování přiměly miliony Francouzů, kvituje Zakaria. Podotýká, že opozice sice opatření kritizuje jako přehnaně tvrdá, ale nešíří dezinformace.

Čas být tvrdý

"(Americký) prezident (Joe) Biden musí začít být tvrdý," apeluje politolog. Měl by podle něj vysvětlit, že Spojené státy sice podporují svobodu, ale lidé nemají právo činit to, co ohrožuje či omezuje životy jiných.

Existují i jiné věci, které jsou ve Spojených státech povinné, například školní docházka, placení daní, registrace k odvodu do armády pro muže nebo zasednutí v soudní porotě, podobně jako řada věcí, které jsou zakázané, byť zdánlivě nikoho jiného nepoškozují, například obchod se zakázanými látkami, znečišťování veřejných prostranství či rušení nočního klidu, připomíná komentátor. Dodává, že řidič ve Spojených státech musí mít řidičský průkaz, pojištěný vůz, používat bezpečnostní pás, dodržovat předpisy a nesmí řídit opilý.

Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

I děti, které chodí do veřejných škol, musí být ve Spojených státech očkované, vyzdvihuje Zakaria. Podotýká, že ve všech případech jde o zdánlivě osobní rozhodnutí, která ale ve skutečnosti ovlivňují okolí a nikdo by neměl mít právo šířit nemoc a zabírat cenné nemocniční lůžko.

"Někteří republikánští politici a postavy z konzervativních médií konečně nabádají lidi, aby se nechali očkovat. Ale možná tak činí pozdě," píše politolog. Konstatuje, že podobně jako při vzestupu Trumpa a obviněních z volebních manipulací a falšování výsledků loňského prezidentského klání Republikánská strana tolerovala bláznivé výstřelky příliš dlouho, čímž rozdmýchala plameny lži a vytvořila opar dezinformací.

Někteří republikánští guvernéři, jako Ron DeSantis na Floridě, dokonce nadbíhají svým voličům tím, že zakázali úředním i soukromým aktérům požadovat doklad o očkování, poukazuje Zakaria. Upozorňuje, že republikáni se sice staví za ekonomický růst a jsou proti lockdownům, ale spolu s konzervativními médii svými kroky a lhostejností ve skutečnosti ekonomiku ohrožují, stejně jako ohrožují lidské životy.  

Související

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Nejčastější nemocí z povolání byl loni opět covid

V roce 2023 bylo v Národním registru nemocí z povolání (NRNP) zapsáno celkem 7001 profesionálních onemocnění u 6156 osob, z toho u 4960 žen a 1196 mužů. I loni nadále přetrvával vysoký počet hlášených nemocí z povolání způsobených virem SARS-CoV-2. Nejčastěji se covidem-19 v zaměstnání nakazili lidé pracující v oboru Zdravotní a sociální péče. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ).

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) očkování USA (Spojené státy americké) Boj proti dezinformacím a fake news Republikánská strana (USA)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Petr Fiala

Fiala: Česko by mělo za 77 tanků Leopard zaplatit 52 miliard

Česko by mělo za 77 tanků Leopard 2A8 zaplatit 52 miliard korun, řekl dnes na tiskové konferenci premiér Petr Fiala (ODS). Vláda udělala další krok k jejich nákupu a rozhodla o přistoupení k dohodě o společném pořízení tanků s několika evropskými zeměmi, vedenými Německem.

včera

Indie, ilustrační foto

Rusko lže a podvádí Asiaty. Státy chtějí své občany zpět

Indie ve středu oznámila, že požádala Rusko o návrat svých občanů, kteří byli naverbováni do ruské armády. Toto rozhodnutí přišlo po nedávné smrti dvou Indů ve válce na Ukrajině, uvedla televize ABC News. Podobné kroky realizuje také Nepál nebo Srí Lanka.

včera

včera

Hasiči zasahují po srážce vlaku v Pardubicích, Česká republika, 5. června 2024. Prohlédněte si galerii

Strojvedoucí rychlíku si před srážkou uvědomil chybu a zastavil, vyplývá z šetření

Vyšetřování tragické srážky rychlíku a nákladního vlaku, která se na den přesně před týdnem stala v Pardubicích, pokračuje. Podle zjištění Drážní inspekce si strojvedoucí rychlíku uvědomil, že projel návěst, a zastavil. Personál protijedoucího vlaku ale nebyl nijak varován, takže nemohl včas zabrzdit. Podle posledních informací už není nikdo ze zraněných v nemocnici. 

včera

Petr Pavel a Zuzana Čaputová

Čaputová dorazila do Česka na svou poslední zahraniční cestu

Prezident Petr Pavel a jeho manželka Eva dnes odpoledne na Pražském hradě přivítali končící slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou s partnerem Jurajem Rizmanem. Čaputová touto dvoudenní návštěvou krátce před ukončením svého pětiletého mandátu zakončuje své rozlučkové zahraniční cesty.

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Nebyla to ptačí chřipka. Lékaři popřeli tvrzení WHO o prvním úmrtí na světě

Muž z Mexika nakažený ptačí chřipkou zemřel v důsledku chronických chorob, ne na infekci tímto virem, uvedlo podle serveru The Economic Times tamní ministerstvo zdravotnictví. Světová zdravotnická organizace (WHO) přitom minulou středu oznámila, že v Mexiku zemřel člověk na ptačí chřipku, konkrétně na variantu H5N2. Mělo jít o první potvrzený případ úmrtí na nákazu touto nemocí u člověka. 

včera

Policisté zajistili místo tragické střelby na Filozofické fakultě UK. (21.12.2023)

Vyšetřování odhalilo motiv střelce z FF UK. Chtěl se pomstít

Muž, který loni v prosinci střílel na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a také dříve v Klánovickém lese a obci Hostouň, jednal samostatně. Podle závěrů vyšetřování, které zveřejnil server Seznam Zprávy s odvoláním na policejní zdroje, se nechtěl pomstít konkrétní osobě, ale celé společnosti.

včera

včera

včera

včera

Policie přijala kvůli hrozbě preventivní bezpečnostní opatření.

Cizinec podezřelý z terorismu měl přiznat, že za útok na autobusy dostal peníze

Jihoameričan, který je v souvislosti se žhářským útokem na autobusy pražské MHD podezřelý z terorismu, řekl po zadržení policistům, že byl k provedení činu najat za peníze. Informoval o tom server Seznam Zprávy. Premiér Petr Fiala (ODS) už v pondělí po zasedání Bezpečnostní rady státu řekl, že muže pravděpodobně financovalo Rusko. 

včera

včera

včera

V 80 letech zemřela nejlepší francouzská zpěvačka Francoise Hardyová

Ve věku 80 let zemřela francouzská zpěvačka Francoise Hardyová, kterou v 60. letech proslavil její křišťálově čistý hlas a melancholické balady. O úmrtí šansonierky, kterou Mick Jagger označil za svoji "ideální ženu" a Bob Dylan pro ni napsal báseň, informoval na sociálních sítích v úterý večer její syn.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy