Dodávky zbraní na Ukrajinu válku neprodlužují, právě naopak, řekl Scholz

 Dodávky zbraní na Ukrajinu, která už rok čelí ruské invazi, válku neprodlužují, je tomu naopak. Dnes to v bavorské metropoli na úvod třídenní Mnichovské bezpečnostní konference prohlásil německý kancléř Olaf Scholz. Ruský prezident Vladimir Putin podle kancléře nemůže se svými mocenskými ambicemi na úkor svých sousedů zvítězit, Ukrajina se proto může na Berlín v další podpoře spolehnout. Scholz zároveň vyzval západní spojence, aby se co nejrychleji připojili k německým dodávkám tanků na Ukrajinu.

"Jsem si naprosto jistý, že Putin nikdy nečekal, že by se Západ mohl tak jednotně postavit ruské agresi," řekl Scholz. Německá podpora Ukrajině včetně poskytování moderních zbraní budou podle kancléře pokračovat tak dlouho, dokud to bude třeba. "Vždy ale budeme jednat tak, abychom konflikt nevyhrotili," uvedl. Berlín dlouhodobě ujišťuje, že rozšíření války do dalších zemí chce zabránit.

"Putinův revizionismus nemůže zvítězit," řekl. V projevu kancléř zdůraznil, že Německo od začátku invaze muselo překročit řadu omezení, které si ve své zahraniční politice v poválečných letech stanovilo. Tím hlavním bylo rozhodnutí Ukrajině vůbec zbraně poskytnout, což původně odmítalo. Scholz rovněž poukázal na to, že Německo patří v Evropě k zemím, které Ukrajině nejvíce pomáhají.

Ukrajinci brání svou svobodu a platí za to značně vysokou cenu, proto Německo podle kancléře podporuje Kyjev finančně, vojensky a humanitárně tak, jak je třeba. "V loňském roce jsme přijali více než milion ukrajinských uprchlíků," uvedl.

Německo se rovněž rozhodlo předat Ukrajině moderní tanky Leopard 2. Tyto tanky přislíbily i další země. Scholz poznamenal, že některé státy nakonec neposkytnout moderní verze těchto tanků jako Německo, zároveň spojence vyzval, aby se s dodávkami tanků připojili k Berlínu. "Ti, kteří takové tanky dodat mohou, by tak nyní měli skutečně učinit," řekl. Bez upřesnění uvedl, že předání prvních tanků očekává velmi brzy.

Německo na konci ledna přislíbilo Ukrajině předat v prvním kroku 14 tanků Leopard v moderní verzi 2A6. Berlín chce společně se spojenci vytvořit jeden prapor těchto leopardů, což v ukrajinské armádě znamená 31 strojů. Také Polsko spolu se spojenci připravuje další prapor leopardů ze starších verzí. Tento prapor je podle aktuálních prohlášení Varšavy již zkompletován. Polsko spolu s Německo rovněž zahájilo výcviky ukrajinských tankistů.

O výcviku ukrajinských tankistů v Německu dnes v Mnichově hovořil Scholz, který to označil mimo jiné i za krok, který má spojeneckým zemím usnadnit rozhodnutí o dodávkách tanků.

Scholz se v projevu věnoval i odpovědnosti Německa za bezpečnost Evropy, kdy řekl, že Berlín si je své role vědom. Řekl také, že Německo chce dlouhodobě vydávat na obranu dvě procenta hrubého domácího produktu (HDP), jak se státy NATO zavázaly. Kancléř loni v reakci na ruskou invazi oznámil v parlamentu, že Německo chce ihned investovat do obrany dvě procenta HDP ročně. Tohoto cíle ale zatím nedosáhlo. Mluvčí německé vlády Steffen Hebestreit loni v prosinci řekl, splnění tohoto závazku bude v letošním roce otevřené. Podle kancléře ale země již zahájila modernizaci armády, která získala na nákup moderní výzbroje zvláštní fond o objemu 100 miliard eur (2,4 bilionu Kč).

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině Olaf Scholz

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy