Došla nám trpělivost, hlásí další evropští zemědělci. V Polsku zablokují silnice i hranice

Odborový svaz polských zemědělců Solidarita plánuje od příštího pátku stávku, při které zablokuje hraniční přechody mezi Polskem a Ukrajinou. Zapojí se tak k podobným protestům, které se konají v celé Evropě.

"Došla nám trpělivost. Postoj Bruselu v poslední lednový den v roce 2024 je nepřijatelný pro celé naše zemědělské společenství," uvedl odborový svaz v prohlášení.

"Navíc pasivita polských orgánů a prohlášení o spolupráci s Evropskou komisí... v souvislosti s dovozem zemědělských produktů a potravin z Ukrajiny nám nedávají jinou možnost, než vyhlásit generální stávku," dodaly odbory.

Svaz Solidarita uvedl, že kromě blokády hraničních přechodů s Ukrajinou plánuje blokády silnic v celé zemi, a to od 9. února do 10. března.

Protesty evropských zemědělců, které začaly loni, se šíří z východu na západ Evropské unie. Zemědělce trápí různé faktory, včetně drahých úvěrů, tlaku na ceny, nepříznivého počasí a levného dovozu, zejména z Ukrajiny. Kritizují také přílišnou regulaci. Ve své analýze to uvedl server Politico.

I když razance protestů mohla evropské politiky překvapit, nespokojenost mezi zemědělci se postupně stupňovala a bylo jen otázkou času, kdy vybuchnou v plné síle. Vliv na zemědělce má i tlak ze strany maloobchodních firem a agrochemického sektoru, zejména výrobců hnojiv.

V Evropské unii funguje společná zemědělská politika s dotacemi, která bere v úvahu rozdíly mezi východem a západem unie, včetně cen a odměňování. Levný dovoz z Ukrajiny negativně ovlivňuje zejména východní zemědělce. Politico také podotýká, že zemědělce "ždímají" vlivní maloobchodníci i agrochemické firmy.

Válka na Ukrajině a následný pokles cen plodin situaci zhoršily. Protesty začaly v Polsku a postupně se rozšířily do Německa a Francie. Důvody nespokojenosti se liší, ale vysoké náklady a klesající příjmy jsou společným tématem.

Doporučené články

Ve východní části EU protestovali hlavně polští a rumunští zemědělci. V České republice někteří zemědělci nesouhlasí s nastavením dotací a chystají se obrátit na Ústavní soud. Němečtí farmáři protestují proti vládním škrtům v dotacích na naftu a francouzští proti smlouvám o volném obchodu a pravidlům ochrany životního prostředí.

Analýza serveru ukazuje, že v 11 zemích EU výrobní ceny zemědělců od roku 2022 do roku 2023 klesly o více než deset procent. Pouze Řecko a Kypr zaznamenaly odpovídající nárůst tržeb svých farmářů. Ceny, které zemědělci dostávají, už druhým rokem klesají a i když klesly náklady, výdělky zemědělců se v zemích EU vyvíjely v každém státě jinak. 

Francouzští zemědělci provedli několik dní po sobě blokády strategických dopravních tras v okolí Paříže a dalších částech země s cílem dosáhnout splnění svých požadavků. Tím zvyšují tlak na vládu prezidenta Emmanuela Macrona, která slibuje oznámení nových opatření k řešení této krize.

Francouzští farmáři protestují od minulého týdne, a to i přesto, že premiér Gabriel Attal v pátek ohlásil některé ústupky, například odstoupení od plánu na zvýšení daně na naftu pro zemědělské účely. Další opatření na pomoc farmářům by měla vláda oznámit dnes.

Hnutí zemědělců, které vzniklo po rozsáhlé mobilizaci proti zvyšování věku odchodu do důchodu před rokem, se dotklo více než čtvrtiny francouzských departementů a hrozí, že přeroste v novou sociální krizi.

Protestující zemědělci ve čtvrtek v Bruselu házeli vejce a kameny na Evropský parlament, zakládali ohně, odpalovali zábavnou pyrotechniku ​​a žádali větší pomoc od lídrů zemí Evropské unie, kteří se zúčastnili summitu v Bruselu.

Související

Více souvisejících

zemědělci Polsko traktor

Aktuálně se děje

včera

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

včera

včera

včera

včera

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

včera

Lidé čekají ve stanici Můstek během zastavení provozu metra na lince B. Prohlédněte si galerii

Metro na lince B odpoledne nejezdilo

Na lince metra B musel být v pátek odpoledne na necelých 20 minut zastaven provoz po celé trase mezi stanicemi Zličín a Černý Most. Do kolejiště totiž vstoupila duševně narušená osoba. Aktuálně už vlaky opět jezdí v obou směrech. 

včera

Ministerstvo práce, ilustrační fotografie.

Platy ve veřejné sféře v lednu vzrostou. Ministerstvo práce poslalo návrh dál

Platy státních zaměstnanců a zaměstnanců ve veřejné sféře od ledna paušálně vzrostou o 1400 korun. Informovalo o tom ministerstvo práce a sociálních věcí, které dnes poslalo příslušný návrh do připomínkového řízení.  Jednotlivé platové tarify budou valorizovány v rozmezí od 1,8 % do 11,5 %. Výjimku tvoří pedagogové v regionálním školství a akademičtí pracovníci státních vysokých škol, jimž se platové tarify navýší o 7 procent, tedy v rozmezí od 1 090 Kč do 4 040 Kč. 

včera

Ilustrační fotografie.

Problémy SOCDEM s Lidovým domem pokračují. Soud rozhodl ve prospěch Altnerových

Problémy sociálních demokratů s Lidovým domem nekončí. Obvodní soud pro Prahu 1 rozhodl, že SOCDEM má zaplatit pozůstalým po zesnulém právníkovi Zdeňku Altnerovi, který po straně požadoval miliony za právní služby, téměř půl miliardy korun. K žalované částce ve výši 18 a půl milionu korun přibyly úroky a smluvní pokuta. Sociální demokraté s rozsudkem nesouhlasí. 

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Jan Cimický

Cimický je vinen, rozhodl soud. Dostal nejvyšší možný trest

Psychiatr Jan Cimický, který čelil obviněním ze znásilnění a vydírání, je vinen, rozhodl Obvodní soud pro Prahu 8 v pátek. Obžalovanému udělil nejvyšší možný a žalobkyní navrhovaný trest v délce pěti let odnětí svobody. Rozsudek není pravomocný, je možné se proti němu odvolat. Cimický, který dnes k soudu opět nepřišel, vinu dlouhodobě odmítá. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Káže vodu, pije víno. Evropa boj s počasím jen předstírá? Plánuje pravý opak, varují experti

Evropa plánuje rozsáhlé rozšíření kapacit pro výrobu energie z fosilního plynu, a to navzdory svým ambiciózním klimatickým cílům, které prezentuje na summitu COP29. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy