Došla nám trpělivost, hlásí další evropští zemědělci. V Polsku zablokují silnice i hranice

Odborový svaz polských zemědělců Solidarita plánuje od příštího pátku stávku, při které zablokuje hraniční přechody mezi Polskem a Ukrajinou. Zapojí se tak k podobným protestům, které se konají v celé Evropě.

"Došla nám trpělivost. Postoj Bruselu v poslední lednový den v roce 2024 je nepřijatelný pro celé naše zemědělské společenství," uvedl odborový svaz v prohlášení.

"Navíc pasivita polských orgánů a prohlášení o spolupráci s Evropskou komisí... v souvislosti s dovozem zemědělských produktů a potravin z Ukrajiny nám nedávají jinou možnost, než vyhlásit generální stávku," dodaly odbory.

Svaz Solidarita uvedl, že kromě blokády hraničních přechodů s Ukrajinou plánuje blokády silnic v celé zemi, a to od 9. února do 10. března.

Protesty evropských zemědělců, které začaly loni, se šíří z východu na západ Evropské unie. Zemědělce trápí různé faktory, včetně drahých úvěrů, tlaku na ceny, nepříznivého počasí a levného dovozu, zejména z Ukrajiny. Kritizují také přílišnou regulaci. Ve své analýze to uvedl server Politico.

I když razance protestů mohla evropské politiky překvapit, nespokojenost mezi zemědělci se postupně stupňovala a bylo jen otázkou času, kdy vybuchnou v plné síle. Vliv na zemědělce má i tlak ze strany maloobchodních firem a agrochemického sektoru, zejména výrobců hnojiv.

V Evropské unii funguje společná zemědělská politika s dotacemi, která bere v úvahu rozdíly mezi východem a západem unie, včetně cen a odměňování. Levný dovoz z Ukrajiny negativně ovlivňuje zejména východní zemědělce. Politico také podotýká, že zemědělce "ždímají" vlivní maloobchodníci i agrochemické firmy.

Válka na Ukrajině a následný pokles cen plodin situaci zhoršily. Protesty začaly v Polsku a postupně se rozšířily do Německa a Francie. Důvody nespokojenosti se liší, ale vysoké náklady a klesající příjmy jsou společným tématem.

Doporučené články

Ve východní části EU protestovali hlavně polští a rumunští zemědělci. V České republice někteří zemědělci nesouhlasí s nastavením dotací a chystají se obrátit na Ústavní soud. Němečtí farmáři protestují proti vládním škrtům v dotacích na naftu a francouzští proti smlouvám o volném obchodu a pravidlům ochrany životního prostředí.

Analýza serveru ukazuje, že v 11 zemích EU výrobní ceny zemědělců od roku 2022 do roku 2023 klesly o více než deset procent. Pouze Řecko a Kypr zaznamenaly odpovídající nárůst tržeb svých farmářů. Ceny, které zemědělci dostávají, už druhým rokem klesají a i když klesly náklady, výdělky zemědělců se v zemích EU vyvíjely v každém státě jinak. 

Francouzští zemědělci provedli několik dní po sobě blokády strategických dopravních tras v okolí Paříže a dalších částech země s cílem dosáhnout splnění svých požadavků. Tím zvyšují tlak na vládu prezidenta Emmanuela Macrona, která slibuje oznámení nových opatření k řešení této krize.

Francouzští farmáři protestují od minulého týdne, a to i přesto, že premiér Gabriel Attal v pátek ohlásil některé ústupky, například odstoupení od plánu na zvýšení daně na naftu pro zemědělské účely. Další opatření na pomoc farmářům by měla vláda oznámit dnes.

Hnutí zemědělců, které vzniklo po rozsáhlé mobilizaci proti zvyšování věku odchodu do důchodu před rokem, se dotklo více než čtvrtiny francouzských departementů a hrozí, že přeroste v novou sociální krizi.

Protestující zemědělci ve čtvrtek v Bruselu házeli vejce a kameny na Evropský parlament, zakládali ohně, odpalovali zábavnou pyrotechniku ​​a žádali větší pomoc od lídrů zemí Evropské unie, kteří se zúčastnili summitu v Bruselu.

Související

Více souvisejících

zemědělci Polsko traktor

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy