EU naplno pocítí ruskou odvetu za plán použít příjmy z našich aktiv pro Ukrajinu, hrozí Rusko

Evropská unie naplno pocítí ruskou odvetu za její plán použít příjmy ze zmrazených ruských aktiv na pomoc Ukrajině. Prohlásila to dnes mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová, uvedla agentura Reuters.

Moskva tvrdí, že takové jednání je nezákonné a podkopává základy celosvětového finančního systému. "Mluvíme o dalším pokusu o legalizaci krádeže na státní úrovni," dodala Zacharovová.

Diplomaté členských zemí EU se v úterý v Bruselu na zasedání Rady EU shodli, že výnosy ze zmrazených ruských aktiv v Unii se použijí na nákup zbraní pro Ukrajinu a na její obnovu. Roční výnosy ze zmrazených ruských aktiv dosahují přibližně tří miliard eur.

Podle odebraného scénáře se na nákup zbraní pro Ukrajinu prostřednictvím Evropského mírového nástroje (EPF) použije 90 procent výnosů. Zbývajících deset procent by se mělo prostřednictvím rozpočtu EU použít na projekty týkající se obnovy Ukrajiny. První miliardu eur by Ukrajina mohla získat už v červenci letošního roku.

O využití zmrazených ruských aktiv na půdě EU ve prospěch Kyjeva se hovoří od vypuknutí ruské agrese proti Ukrajině v roce 2022. Unie si je vědoma skutečnosti, že sáhnout na zmrazená aktiva představuje komplikace z pohledu mezinárodního práva. S výnosy ze zmrazených aktiv však může nakládat svobodněji.

O využívání zmrazených aktiv diskutují iv USA. Spojené státy se snaží najít způsob, jak v budoucnu získat příjmy z těchto aktiv, například poskytnutím půjčky. Ta by podle nich mohla Ukrajině v nejbližší době poskytnout až 50 miliard amerických dolarů. O tomto tématu se diskutuje také ve skupině G7.

Schopnost Ruska uplatnit podobná odvetná opatření v případě, že západní lídři zabaví jeho zmrazená aktiva, se snížila v důsledku poklesu zahraničních investic. Namísto toho však může sáhnout na finance soukromých investorů.

Plán Evropské unie nasměrovat výnosy ze zmrazených ruských aktiv na pomoc Ukrajině bude mít "nepředvídatelné" následky pro eurozónu, ekonomiky členských zemí a investiční klima, uvedl už dříve podle tiskové agentury TASS diplomatický zástupce Ruska při Evropské unii. 

"Jedinou předvídatelnou věcí je, že v EU budou dříve či později nuceni vrátit naší zemi, což bylo ukradeno," citovala agentura TASS vyjádření úřadujícího ruského chargé d'affaires v Bruselu Kirilla Logvinova pro ruské novináře.

Související

Více souvisejících

Rusko EU (Evropská unie) rubl

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 2 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy