Nová britská vlajka? Návrhy, pokud se Skotsko trhne. Podívejte se

Londýn – Vlajka Velké Británie (tzv. Union Jack) bude minulostí, pokud se Skotsko v referendu rozhodne pro odchod ze Spojeného království, varují vládní odborníci. Na světě už je několik návrhů, jak může vlajka bez Skotska vypadat. Který se vám líbí?

Heraldiku a vexilologii (nauku o vlajkách) mají v Británii na starost „Parlamentní komise pro vlajky a erby" a „Institut pro vlajku".

Anglie a Skotsko vytvořili personální unii v roce 1603. V roce 1606 vlajka spojila anglickou vlajku (červený kříž na bílém pozadí, známý jako kříž svatého Jiří) a skotskou vlajku (bílý, diagonální kříž na modrém pozadí, označovaný jako kříž svatého Ondřeje). Vlajka Walesu (kříž svatého Davida) zahrnuta nebyla, protože ten byl připojen k Anglii již o 70 let dříve. V roce 1707 byla spojena království Anglie a Skotska a vytvořeno království Velké Británie.

Současný Union Jack se používá od roku 1801, kdy byla spojena království Irska a Velké Británie a vytvořeno Spojené království Velké Británie a Irska. Na původní vlajku byl přidán irský kříž svatého Patrika (červený, diagonální kříž). Tento kříž překrývá kříž svatého Ondřeje, ale stále je pod křížem svatého Jiří (tedy anglickým křížem). Pro zdůraznění, že irský kříž není nadřazený skotskému, je užší a spodní kříž zcela nezakrývá.

Zdroj: YouTube

Lord West, vysoký vládní poradce a místopředseda Komise pro vlajky a erby, nyní přišel s tím, že by bylo zcela nesmyslné se domnívat, že by skotský kříž svatého Ondřeje (saltire cross) mohl zůstat na Union Jack. „Pokud Skoti řeknou v lidovém hlasování ano, nedokážu si představit, jak vlajku Velké Británie zachráníte," poznamenal West pro list Daily Mail.

Charles Ashburner z Institutu pro vlajku říká: „Britská vláda je žalostně nepřipravená na následky, které by skotské ano mělo na vlajku. Vláda je zděšena a žádný ministr si tento problém nechce vzít na triko."

Mezi novými návrhy se například objevilo přidání symbolů Walesu. Vlajka Walesu se skládá z červené saně prince Calwaladera a tudorovských barev – bílé a zelené. Pozadí nové britské vlajky by tedy mohlo být zelené nebo by se na ní objevila jen saň:

Zdroj: YouTube

Existuje i návrh, že by se na vlajku dostal kříž svatého Albana, prvního křesťanského mučedníka v Anglii (údajně popraven v roce 324). Tento kříž (žlutý diagonální na modrém poli) se taky užíval jako vlajka historického království Mercie (střední Anglie). V tomto případě by modrá na britské vlajce zůstala, nově by přibyla barva žlutá:

Zdroj: YouTube

Ozval se už ale i Cornwall, který se rozkládá na nejzápadnějším poloostrově Anglie. Vlajka Saint Piran's je považována za jeho státní vlajku. Jde o bílý kříž na černém pozadí. Bílá barva znamená odraz bílého cínu na černému uhlí nebo na černé cínové rudě. Též je chápána jako světlo pravdy zářící skrze temnotu zla. Dle další teorie představuje bílá barva magmatické/metamorfované horniny jako je žula či břidlice, zatímco černé pozadí jsou zvětralé devonské břidlice a karbonský pískovec (obě horniny mají černou či prošedivělou barvu). Historický zápis z roku 1880 uvádí, že Saint Piran's je starověkou standartou cornwallského lidu.

Zdroj: YouTube

Související

Král Charles III. (Karel III.)

Karel III. ve vánočním projevu mluvil o svém boji s rakovinou

Britský král Karel III. ve svém vánočním projevu překvapil neobvyklou otevřeností, když se svěřil s osobním bojem proti rakovině, který letos sdílel s princeznou Kate. Vyjádřil hlubokou vděčnost zdravotníkům za jejich péči a podporu, která jim dodala sílu v těžkých chvílích.

Více souvisejících

Velká Británie Skotsko Skotské referendum

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Bitva u Trentonu byla významnou bitvou americké války za nezávislost.

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 

včera

včera

Pavel Nedvěd

Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii

Začátkem tohoto týdne se objevily v českých médiích spekulace, že by se držitel Zlatého míče z roku 2003 a bývalý viceprezident Juventusu Turín Pavel Nedvěd mohl po odmlce opět vrátit k fotbalu. Konkrétně deník Sport přišel s informací, že by se partner Dary Rolins mohl vrátit do Česka a stát se sportovním ředitelem prvoligového Hradce Králové. Nejnověji se však v souvislosti s ním mluví o tom, že by jeho nejbližší kroky měly vést do Saúdské Arábie.

včera

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Fico námluvami s Putinem riskuje. Jde o pověst Slovenska

Slovenský premiér Robert Fico riskuje izolaci Slovenska napříč západními spojenci a hraje riskantní hru, která spíše posiluje strategii šéfa Kremlu Vladimira Putina než cestu k míru. Zatímco EU drží více méně jednotnou linii vůči Rusku, Slovensko se vydává vlastní cestou, která může Bratislavu posunout na okraj evropské diplomacie a přiblížit ji k orbitu Moskvy.

včera

Počasí

Počasí: Česko ochromí námraza a náledí, varují meteorologové

Meteorologové varují před tvorbou námrazy a náledí, vyplývá z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Výstraha začne platit dnes v 18:00 a potrvá do sobotních 10:00. Meteorologové nicméně naznačili, že je možné očekávat vydání dalších varování i v příštích dnech. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

včera

26. prosince 2024 21:53

Česko může fungovat bez ruské ropy, přesto ji dál nakupuje. MPO poukazuje na logistické překážky

Na začátku prosince vypršela výjimka z evropského zákazu dovozu ruských fosilních produktů do České republiky. Ropovodem Družba ale i přesto nadále proudí ropa. Experti nevidí důvod k jejímu dalšímu nákupu, resort průmyslu a obchodu ale má vysvětlení.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy