Kdo zachránil Británii a Camerona? Z neoblíbeného expremiéra je hvězda

Edinburgh - Gordon Brown jako premiér Velké Británie zrovna politické terno neudělal a v roce 2010 odešel s ostudou. V roce 2014 se ale vrátil jako hlavní řečník v kampani Better Together (Lépe společně), která měla unii Anglie a Skotka zachránit před rozpadem. A zadařilo se. O Brownovi se nyní mluví jako o zachránci království.

Obrana rodné vlasti uvnitř Spojeného království v bývalém premiérovi opět probudila vášeň, která se z něj během bojů ve vládě v Londýně nejspíš vytratila. Jeho projev v předvečer čtvrtečního referenda vyvolal na sociálních sítích obrovské nadšení a v mnoha komentářích zaznělo, že Brown měl kampaň unionistů vést od počátku. "Brown stál za povzbuzením kampaně. Když hovořil, měl autoritu. Mluvil od srdce," uvedla Victoria Honeymanová, která přednáší politologii na univerzitě v anglickém Leedsu.

Podle analytiků je Brownovou hlavní zásluhou, že si dříve než ostatní uvědomil, že je potřeba kampaň vést zcela jiným směrem. Ne strašit tím, jak Skotsko dopadne špatně, když se osamostatní, ale naopak vyzdvihnout, proč by měli být skotští voliči hrdí na to, že jsou Britové. A tímto strategickým krokem chtěl rovněž přinutit tři největší britské strany - konzervativce premiéra Davida Camerona, liberální demokraty vicepremiéra Nicka Clegga, a své vlastní labouristy, kterým nyní šéfuje Ed Miliband - aby nabídly Skotům větší pravomoci, jestliže odmítnou nezávislost.

Kdyby tyto tři strany nepřijaly Brownův návrh a neudělaly skotským nacionalistům na poslední chvíli tuto nabídku, Skotsko by se osamostatnilo a byl by to právě Cameron, nikoli Salmond, kdo by byl nucen rezignovat, uvedla AP s odvoláním na analytiky.

"V tom celém je rozkošná ironie," myslí si John Curtice, profesor politologie z univerzity Glasgow. "Brown nyní nejspíš zachránil politickou kůži Davida Camerona," dodal.

Zdroj: YouTube

Během celého léta, když skotští nacionalisté získávali podle průzkumů stále více hlasů, mnoho lidí z tábora unionistů se otevřeně ptalo, proč hraje Brown v celé kampani tak malou roli. Podle politologů to bylo ale jeho vlastní rozhodnutí, které nicméně nakonec změnil.

Ve svém středečním projevu nazval bývalý labouristický premiér skotské nacionalisty sobci a naopak unionisty označil za bratry. "Co za vzkaz Skotsko vyšle světu, když zítra oznámíme, že se vzdáváme sdílení věcí, že rozbíjíme naše partnerství, že opouštíme spolupráci a myšlenku solidarity naprosto zahodíme? To není Skotsko, která znám a uznávám," hřímal Brown během třináctiminutové řeči, kterou pronesl spatra a bez jakýchkoli poznámek.

Když Alex Salmond oznámil v pátek svou rezignaci, objevily se spekulace, jestli právě Gordon Brown nenastoupí na jeho místo a nebude se snažit dostat do skotského parlamentu. Bývalý premiér je stále ještě poslancem v britské Dolní sněmovně za skotské městečko Kirkcaldy, kde strávil dětství.

Související

Vlajka Velké Británie

Následky brexitu? Šéf WTO to vidí černě. Do kampaně rázně vstoupil expremiér

Ženeva - Ředitel Světové obchodní organizace (WTO) Roberto Azevedo dnes uvedl, že brexit bude stát britské spotřebitele devět miliard liber ročně kvůli dodatečným dovozním clům. Vývoz z Británie pak bude zatížen novými cly v zahraniční ve výši zhruba 5,5 miliardy liber. Měsíc před referendem se dnes do kampaně přímo v Bruselu zapojil expremiér Gordon Brown.

Více souvisejících

Gordon Brown Velká Británie Skotské referendum

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy