Následky brexitu? Šéf WTO to vidí černě. Do kampaně rázně vstoupil expremiér

Ženeva - Ředitel Světové obchodní organizace (WTO) Roberto Azevedo dnes uvedl, že brexit bude stát britské spotřebitele devět miliard liber ročně kvůli dodatečným dovozním clům. Vývoz z Británie pak bude zatížen novými cly v zahraniční ve výši zhruba 5,5 miliardy liber. Měsíc před referendem se dnes do kampaně přímo v Bruselu zapojil expremiér Gordon Brown.

Odchod z EU by také vyžadoval nové projednání obchodních vztahů, tedy zopakování toho, co musí země udělat, když se chce stát členem WTO. Británie by tak musela znovu dojednat podmínky obchodu se 161 členskými zeměmi WTO a přišla by o nízká cla nebo bezcelní přístup do 58 zemí, které jsou zahrnuty do 36 obchodních dohod EU.

Británie se připojila k WTO pod záštitou EU a její podmínky členství byly utvářeny během dvaceti let jednání pod vedením Bruselu. V případě, že se Británie rozhodne unii opustit, nebude možné učinit s těmito podmínkami nic ve stylu pouhého "vyjmout a vložit", upozornil Azevedo v rozhovoru s ekonomickým listem Financial Times.

Zdroj: YouTube

"Skoro veškerý britský obchod (se světem) by musel být nějak dojednán," uvedl Azevedo. "Vyjednávání těchto obchodních dohod je nesmírně obtížné a složité. A také pomalé," dodal.

Británie by se také mohla případně rozhodnout, že jednoduše zruší všechny bariéry obchodu a bude bezcelním státem. To však Azevedo považuje za nepravděpodobné.

Do kampaně vstoupil Brown

„Spolupráce pro nás není možností, ale nutností," prohlásil Brown, který do Bruselu přijel na pozvání labouristických europoslanců. Ve spojení s unií se bude podle něho Británie lépe vyrovnávat jak s ekonomickými, tak bezpečnostními riziky.

Člen strany, jejíž velká většina podporuje setrvání v EU, připomněl, že Británie má být ve druhé polovině roku 2017 předsednickou zemí osmadvacítky. Londýn by v té době podle Browna měl vést unii k řešení několika zásadních témat, které expremiér nyní použil jako argumenty pro zachování současného vztahu Británie s EU.

Patři mezi ně podpora zaměstnanosti, energetická unie, potírání daňových rájů či společný boj proti terorismu a ilegální imigraci. „Neexistuje způsob, jak by si jediná země mohla poradit s ilegální imigrací, to musí udělat společnými silami EU," prohlásil pětašedesátiletý politik, který vedl Británii v letech 2007-2010.

Právě omezení imigrace do Británie je přitom jedním z hlavních argumentů zastánců takzvaného brexitu, kteří tvrdí, že bez přímých vazeb na Brusel bude moci Londýn regulovat množství lidí přicházejících z nových členských zemí EU a zároveň sníží riziko terorismu spojené se současnou vlnou migrantů z islámských zemí.

Podle Browna je však potřeba, aby Británie právě kvůli této otázce zůstala v EU a přispěla k zásadní změně imigrační politiky. „Potřebujeme moderní Marshallův plán... Musíme se zaměřit na lidi, kteří utíkají proto, že nemají žádné příležitosti," použil paralelu s plánem americké finanční pomoci Evropě po druhé světové válce.

Brown rovněž s nadsázkou odpověděl na jedno z hesel kampaně pro odchod, které zní „Opusťme Evropu, vstupme do světa". „Jediný člověk, který by to ve světě chtěl, je Donald Trump," řekl v narážce na to, že většina světových obchodních partnerů EU preferuje setrvání šedesátimilionové země v rámci společného evropského trhu.

Podle labouristického europoslance Richarda Corbeta se levice poučila z kampaně před předloňským referendem o skotské nezávislosti, kdy se spojila s konzervativci proti odtržení Skotů, což prý poškodilo její obraz u voličů. Nyní proto obě hlavní britské strany vedou svou vlastní kampaň. Corbet připustil, že současný šéf strany Jeremy Corbyn se zpočátku stavěl ke kampani poněkud rezervovaně, avšak v posledních dnech podle něho začal zřetelněji vystupovat proti brexitu.

Související

Princ William se svou rodinou

Nejhorší rok v životě. Princ William překvapil upřímnými slovy

Rok s letopočtem 2024 ještě není u konce, stále zbývá několik týdnů. Dvaačtyřicetiletý princ William je však už nyní přesvědčen, že letošek byl nejtěžším rokem jeho života. Důvodem jsou pochopitelně především vážné zdravotní potíže členů britské královské rodiny. 

Více souvisejících

Velká Británie referendum o brexitu (23.6.2016) Gordon Brown

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy