Madrid - Španělské úřady v souvislosti s ebolou neponechávají nic náhodě a jdou po psím miláčkovi nakažené zdravotní sestřičky. Soud už nařídil, že se má zvíře preventivně utratit. S tím ale mnoho Španělů, včetně manžela nemocné ženy, nesouhlasí.
Přinejmenším jedna studie o ebole uvádí, že psi se mohou nemocí rovněž nakazit, aniž by však vykazovali jakékoli příznaky. Není však zcela jasné, zda mohou nemoc dále přenášet. Jejich moč, sliny a exkrementy virus obsahovat mohou, a tak prý existuje byť i jen teoretická možnost přenosu choroby na člověka. Přes protest majitelů i ochránců zvířat to soud označil za dostatečný důvod k usmrcení psa.
"Jediným způsobem, jak odstranit možné riziko přenosu nemoci, je uspání zvířete, které bylo v kontaktu s virem," uvedly španělské zdravotnické úřady.
Javier Romero, manžel nakažené sestry, který je sám v karanténě, usmrcení psa odmítá a tvrdí, že zvíře je doma samo, má dostatek vody a jídla, takže nehrozí možné šíření nákazy. "Pokud je ale ten problém tolik trápí, tak by měli najít jiné řešení, například režim karantény či pozorování, jako ho mám já. Možná si ale myslí, že by mě měli pro jistotu obětovat," dodal. Petici na záchranu psa dosud podepsalo přes 57.000 lidí.
Usmrcení psa je součástí dezinfekce bytu, který manželé na madridském předměstí Alcorcón obývají.
Ebola má podle lékařů původ ve zvířecí říši, její přesný zdroj však zatím identifikován nebyl. Hlavními podezřelými jsou kaloňové a netopýři, podle Světové zdravotnické organizace (WHO) ale mohou být původci také šimpanzi, gorily, lesní antilopy či dikobrazi.
Související
Ebola to není. Testy u Američana vyloučily krvácivou horečku
Cizinec s podezřením na ebolu přišel do styku s dalšími lidmi. Hygienici je vypátrali
Aktuálně se děje
včera
Záchranná služba posiluje na silvestrovskou noc a novoroční oslavy svůj provoz
včera
Policie vyšetřuje tragédii na Jindřichohradecku. Převrátil se popelářský vůz
včera
Vlaky na Silvestra a Nový rok. Zájem cestujících se bude rychle měnit
včera
Tragédie na D35. Muž nepřežil střet s náklaďákem, ráno se stala další nehoda
včera
Policie řešila potyčku v Brně. Někteří účastníci skončili v nemocnici
včera
Turek je jediným kandidátem na ministra životního prostředí, potvrdil Macinka
včera
Rusové momentálně nechtějí prozradit, kde je Putin
včera
Europoslankyně Konečná oznámila smutnou zprávu. Zemřel její otec
včera
Trump varoval Írán. Američané jsou připraveni podniknout další útok
včera
Počasí v Česku si žádá novou výstrahu. Napadne až 15 centimetrů sněhu
včera
PŘEHLED: Obchody na Silvestra. Víme, jak bude ve středu otevřeno
včera
Francie se s Bardotovou rozloučí příští týden. Pohřeb bude v Saint-Tropez
včera
Šofér prezidenta Pavla čelí obžalobě. Měl nehodu a nadýchal
včera
Trump vyzval k zahájení druhé fáze příměří v Pásmu Gazy
včera
Drama v pardubickém hotelu. Opilý cizinec vyhrožoval střelbou
včera
Počasí do konce týdne: V noci a k ránu hrozí silné mrazy
29. prosince 2025 21:33
USA provedly úder na pozemní cíl přímo ve Venezuele, potvrdil Trump
29. prosince 2025 20:24
Křehké příměří mezi Thajskem a Kambodžou dostává po pár hodinách vážné trhliny
29. prosince 2025 19:10
Putin chce, aby Ukrajina uspěla, prohlásil Trump. Zelenského kamenná tvář se rozpadla
29. prosince 2025 18:03
Ukrajinské drony zaútočily na Putinovu rezidenci, jednání o míru přehodnotíme, tvrdí Lavrov
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v pondělí oznámil, že ukrajinské drony zaútočily na jednu z rezidencí prezidenta Vladimira Putina v Novgorodské oblasti. Ačkoliv incident nezpůsobil žádné škody ani oběti na životech, Moskva varovala, že kvůli tomuto útoku přehodnotí svou vyjednávací pozici v probíhajících mírových rozhovorech.
Zdroj: Libor Novák