Šok v Británii: UKIP má v parlamentu prvního poslance

Londýn - Noční můra britského premiéra Davida Camerona se stala skutečností. Euroskeptická strana UKIP má po doplňovacích volbách prvního poslance v parlamentu.

Hlasování se tu konalo kvůli demisi poslance Douglase Carswella, který opustil Konzervativní stranu, aby nově kandidoval za UKIP. Vyhrál s náskokem, když podle agentury AFP získal tři pětiny hlasů.

"Od přeběhlíka od konzervativců Douglase Carswella se očekává, že poznamená historii tím, že se stane prvním poslancem UKIP," napsal v předstihu na svém webu britský list The Times.

Naopak v doplňovacích volbách na severu Anglie si poslanecké křeslo udrželi opoziční labouristé, avšak jen těsně před UKIP. Klání o poslanecký mandát za Heywood a Middleton podle výsledků vyhráli labouristé s 11.633 hlasy, následovaní UKIP s přízní 11.016 voličů. Třetí konzervativci dostali 3.496 hlasů, zatímco v roce 2010 tu získali 12.538 hlasů.

Výsledky podle agentury AP vyvolaly u tradičních představitelů britské politické scény mrazení v zádech, jelikož ukazují, že populistická strana UKIP je nyní s to oslovovat i labouristické voliče, nejen ty z řad euroskeptických konzervativců. "Vzedmutí UKIP šokuje Westminster," uvedl web deníku The Financial Times. Jedná se o skvělý výsledek a všechny strany si nyní ve všech volbách musejí na UKIP dávat pozor, tvrdí web dalšího britského listu The Independent.

"Nyní je možné vše. Názor, mýtus, že jsme nějaká strana konzervativců v exilu, je pryč. Jsme další stranou, která pracuje pro celou Británii a všechny Brity, od zklamaných bývalých labouristických a konzervativních voličů po lidi, kteří se úplně odvrátili od politiky," prohlásil po svém vítězství třiačtyřicetiletý Carswell v televizní stanici Sky News.

Vedení strany UKIP, která vznikla v roce 1993 a letos na jaře vyhrála volby do Evropského parlamentu v Británii, věří v úspěch i v parlamentních volbách na jaře 2015.

Během bouřlivé zimy v letech 2013/2013 bylo Spojené království postiženo rozsáhlými povodněmi. Přeběhlík k UKIP z Konzervativní strany David Silvester prohlásil, že jde o trest za schválení stejnopohlavního manželství. Následně byl odvolán ze všech stranických funkcí.

Související

Vlajka Velké Británie

KOMENTÁŘ: Přinese vítězství Strany pro brexit rozpad britského politického systému?

Britský politický systém, známý jako většinový, tradiční dvou-stranický nebo také jako Westminsterský systém typu „vítěz bere vše“, by se v důsledku výsledků víkendových voleb do Evropského parlamentu mohl rozpadnout. Politický systém Spojeného království byl až doposud typický tím, že jej formovaly dvě hlavní politické strany. Hlavní strana – vládnoucí, měla tradičně většinu v parlamentu, a její rivalitní strana jí stála v opozici. V posledních letech však ve Velké Británii sledujeme přerod tohoto tradičního dvou-stranického systému. Nejistota okolo odchodu země z Evropské unie a výsledky evropských voleb, které s jasnou převahou vyhrála nově vytvořená Strana pro brexit Nigela Farage, činí tento přerod navíc mnohem snadnějším. Mohlo by se tak stát, že se tradiční britský politický systém úplně rozpadne.

Více souvisejících

UKIP (britská euroskeptická strana) Velká Británie

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy