KOMENTÁŘ: Přinese vítězství Strany pro brexit rozpad britského politického systému?

Britský politický systém, známý jako většinový, tradiční dvou-stranický nebo také jako Westminsterský systém typu „vítěz bere vše“, by se v důsledku výsledků víkendových voleb do Evropského parlamentu mohl rozpadnout. Politický systém Spojeného království byl až doposud typický tím, že jej formovaly dvě hlavní politické strany. Hlavní strana – vládnoucí, měla tradičně většinu v parlamentu, a její rivalitní strana jí stála v opozici. V posledních letech však ve Velké Británii sledujeme přerod tohoto tradičního dvou-stranického systému. Nejistota okolo odchodu země z Evropské unie a výsledky evropských voleb, které s jasnou převahou vyhrála nově vytvořená Strana pro brexit Nigela Farage, činí tento přerod navíc mnohem snadnějším. Mohlo by se tak stát, že se tradiční britský politický systém úplně rozpadne.

Strana pro brexit, kterou na počátku tohoto roku založil někdejší lídru UKIPu Nigel Farage, byla od začátku kampaně, která předcházela letošním euro-volbám, jasným favoritem. Stejně jako před pěti lety, kdy se konaly poslední celounijní volby, se i v těch letošních podařilo Farageovi zmobilizovat a oslovit voliče tak, že mu to přineslo jasné vítězství. V průběhu letošních voleb mu do karet hrála hlavně nejistota, která již dlouhé měsíce, či dokonce roky, doprovází vyjednávání o odchodu Spojeného království z EU a také nedůvěra britských občanů v tradiční strany, které měly zemi z evropského bloku vyvázat.

Mnozí označují výsledek voleb za alarmující, a to především pro tradiční dvou-stranický systém, který byl pro politiku Británie až doposud tak typický. Evropské volby na ostrovech vyhrály nově vzniklé strany ( Strana pro brexit) a ty, které v posledních letech stály spíše mimo hlavní politické rozhodování (Liberální demokraté a Zelení).

Strana pro brexit se stala jasným vítězem voleb – získala téměř 32-procentní podporu voličstva, která jí přinese celkem 29 křesel v Evropském parlamentu. V tomto unijním tělese budou nově zvolení britští europoslanci zasedat do té doby, než Spojené království vystoupí z EU – nyní se kalkuluje s datem 31. října. Liberální demokraté nově obsadí 16 křesel a zeleným připadne 7 mandátů. Aktuálně vládnoucí Konzervativní straně výsledky voleb zajistily pouhá 4 křesla a opozičním labouristům křesel 10.

Dohromady tak dvě hlavní britské strany získaly podporu přibližně jedné čtvrtiny voličů, což je i na britské poměry šokující. V evropských volbách 2014, ve kterých již v tehdy zvítězil Farageův UKIP, byly ještě tradiční konzervativci a labouristé schopni získat podporu téměř poloviny země. V průběhu let tak zaznamenáváme enormní pokles důvěry a podpory v tyto dvě hlavní politické strany, v případě Konzervativní strany můžeme dokonce hovořit o historickém volebním debaklu.

Mohli bychom také tvrdit, že překvapivé výsledky voleb posouvají Velkou Británii více do Evropy, a to právě kvůli erozi tamějšího politického systému. Systém, jehož zárodky na britských ostrovech nyní pozorujeme, se podobá evropským systémům více než kdy dříve. Kontinentální politické systémy jsou charakteristické přítomností většího počtu politických stran (multistranický pluralismus), což v důsledku vede k vytváření širších vládnoucích koalic.

Britská výjimečnost a „skvělá izolace“ tak v tomto směru přestává platit. V mnohých státech současné EU-28 navíc zvítězily strany radikálnější, více populistické a strany, které dlouho dobu stály mimo hlavní proud veřejného i politického dění. Toto tvrzení platí i pro náš případ Velké Británie, což ji dále připodobňuje a přibližuje ke kontinentální Evropě. Jedná se tak o poměrně paradoxní jev vzhledem ke skutečnosti, že se Spojené království snaží již téměř tři roky o vystoupení z evropského společenství.

Související

Více souvisejících

Velká Británie Eurovolby Konzervativní strana (VB) Brexit evropský parlament Labouristická strana (VB) Strana pro brexit Nigel Farage UKIP (britská euroskeptická strana)

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 51 minutami

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

před 1 hodinou

Volební štáb hnutí ANO

ANO lže, jako když Rudé právo tiskne. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 15 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

Zdroj: David Holub

Další zprávy