Romskou holčičku, kterou odmítl starosta pochovat, pohřbili u Paříže

Wissous - V obci Wissous u Paříže byla dnes za účasti stovky osob pohřbena romská holčička, kterou odmítlo uložit do hrobu na svém hřbitově nedaleké městečko Champlan. Odmítnutí vyvolalo ve Francii pohoršení, které vyjádřil i prezident François Hollande. Případ dnes začala vyšetřovat místní justice.

Romská holčička Maria Francesca, jejíž rumunská rodina žije v romské osadě nedaleko městečka Champlan 18 kilometrů jihozápadně od Paříže, zemřela v noci na 26. prosince v nemocnici v nedaleké obce Corbeil na syndrom náhlého úmrtí kojenců. Bylo jí dva a půl měsíce.Podle pohřební služby, která se na žádost rodiny zesnulé obrátila na radnici Champlanu, starosta obce Christian Leclerc pohřbení odmítl, a to bez jakéhokoli vysvětlení. "Není povinen se ospravedlňovat, ale podobné odpovědi jsou velmi vzácné," řekl šéf pohřebního ústavu v obci Corbeil Julien Guenzi.Podle deníku Le Parisien starosta rozhodnutí v telefonickém rozhovoru vysvětlil tím, že na hřbitově je málo místa a že přednost mají místní daňoví poplatníci, ke kterým rodina zesnulé nepatří.Zprávy vyvolaly ostré reakce ze strany veřejnosti i od představitelů nevládních organizací a státu. I šéfka nacionalistické Národní fronty Marine Le Penová, která brojí proti přistěhovalectví, označila přístup starosty za "projev nedostatku lidskosti".Starosta dlouho na kritiku nereagoval a nakonec v neděli prohlásil, že šlo o nedorozumění. "Došlo k chybě v interpretaci při procesu rozhodování. Měli jsme na výběr mezi obcemi Corbeil a Champlan. Dal jsem ve středu ráno (telefonicky) souhlas s oběma variantami. Mám textovou zprávu, která to dokazuje. Je to vše nafouknuté. Opravdu mě moc mrzí, že to dostalo takový rozměr," prohlásil starosta.Místní prokuratura dnes oznámila, že zahájila vyšetřování případu pro podezření, že došlo k diskriminaci osob. Chce zjistit podmínky, za jakých radnice odmítla žádost rodiny o pohřbení dítěte.Podle francouzského zákona se blízcí zesnulého mají obracet se žádostí o uložení do hrobu na starostu té obce, kde nebožtík bydlel, nebo kde zemřel, či kde má jeho rodina společný hrob. V ostatních případech starostové mohou pohřbení odmítnout, poznamenala agentura AFP.Přítomnost Romů z východní Evropy, především z Rumunska a Bulharska, je ve Francii žhavým politickým tématem. V zemi jich nyní odhadem žije na 20.000. Země prosazuje jeden z vůbec nejpřísnějších postupů proti romským imigrantům, včetně pravidelné likvidace jejich táborů a nucené deportace do zemí původu. Proti tomu však protestují ochránci lidských práv.

Související

Více souvisejících

Romové Francie

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Summit NATO 2024 ve Washingtonu

NATO bude mít novou základnu ve Finsku. Založí ji vedle hranic s Ruskem

Ve Finsku příští rok vznikne nové severoevropské velitelství pozemních sil Severoatlantické aliance. Podle sdělení různých zdrojů z finské armády bude fungovat pod velením švédských důstojníků a vyšle Rusku „jednoznačný signál“. Velitelství se bude nacházet necelých sto kilometrů od rusko-finské hranice.

před 2 hodinami

Ministerstvo obrany

Obrana neopravila nedostatky z dřívějších kontrol NKÚ. Může za to covid a nedostatek financí, reaguje resort

Kontroloři NKÚ se vrátili ke čtyřem předcházejícím kontrolám v resortu Ministerstva obrany (MO) a zkoumali, jak ministerstvo tehdy zjištěné nedostatky napravilo. Kontroloři zjistili, že z 11 vybraných opatření nebyla čtyři splněna vůbec a další dvě jen částečně. Ministerstvo např. dosud nezavedlo systém objednání a distribuce výstroje, který by zjednodušil a urychlil její výdej pro všechny příslušníky armády; nenakoupilo ani dostatečnou zásobu některých druhů výstroje. Dále neplnilo stanovenou provozuschopnost tanků a nezajistilo přiměřenou zásobu náhradních dílů pro jejich opravy. Obnova a modernizace vojenských areálů neprobíhá podle plánů a hrozí, že MO nestihne vybudovat zázemí pro nakupovanou vojenskou techniku.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Bezpilotní bojový letoun MQ-9 Reaper

Drony jsou mnohem starší, než vůbec tušíme. Jejich potenciál jsme ale stále nevyčerpali

V armádách na celém světě jsou dynamicky rozvíjeny a využívány drony, které šetří lidskou sílu a náklady na vojenské operace. Masivně byly použity i během konfliktu na Ukrajině oběma stranami. Zvláště Ukrajina se přitom snaží jejich schopnosti dále vylepšovat, protože je to pro ni v této fázi konfliktu maximálně výhodné. Kde se však drony vůbec vzaly a za jakých okolností a s jakými výsledky byly v minulosti využívány?

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

MZV: Ukrajina nesmí dopadnout jako Československo po podepsání Mnichovské dohody

Mnichovská dohoda je ukázkovým příkladem, jak pokusy o ustupování agresorovi v zájmu zachování míru nepřinesly kýžený výsledek. Naopak vedly k největšímu válečnému konfliktu 20. století. Na výročí jejího podpisu to uvedl vedoucí oddělení pro zahraniční spolupráci na českém ministerstvu zahraničí Ivan Dubovický. 

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie.

Pro předčasný důchod se od úterý mění podmínky. ČSSZ upozornila na novinku

Od 1. října se upravuje jen jedna podmínka pro odchod do předčasného starobního důchodu, upozornila Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Nově bude pro předčasný důchod nutné získat alespoň 40 let pojistných dob. Tyto doby zahrnují nejen výdělečnou činnost, ale i náhradní doby pojištění. V průměru přitom mají důchodci, kteří odcházejí do předčasného starobního důchodu, 45 let důchodového pojištění.

včera

Povodně, ilustrační fotografie.

Ničivé povodně v našich zemích napříč historií

Naše země v historii zasáhlo mnoho přírodních katastrof včetně ničivých povodní. O těchto tragédiích nám zanechali podrobná svědectví doboví kronikáři. Kdy se Česko ocitlo pod vodou, jaké povodně byly nejničivější a jak se s nimi naši předci vypořádali?

včera

Rakouský Parlament je reprezentativní budova stojící nedaleko vídeňské radnice a Hofburgu na okružním výstavním bulváru Ringstrasse ve středu města. Budovu navrhl a její stavbu zrealizoval na konci 19. století architekt Theophil von Hansen s odkazem na starověké řecké stavitelství, což pozná i laik na první pohled. Před vstupem nelze přehlédnout fontánu a sousoší se sochou znázorňující Pallas-Athénu, bohyni moudrosti.

Rakouské volby poprvé vyhraje FPÖ, ukazuje exit poll. Kickl má šanci být kancléřem

Parlamentní volby v Rakousku poprvé vyhraje Svobodná strana Rakouska (FPÖ) se ziskem přes 29 procent. Druzí skončí lidovci kancléře Karla Nehammera, třetí se umístí sociální demokraté. Do parlamentu se dostanou ještě další dvě strany. Vyplývá to z průzkumu veřejnoprávní televize ORF, který byl zveřejněn po uzavření volebních místností. 

včera

Petr Fiala

Premiér Fiala přiznal chybu ODS v zářijových volbách

Občanští demokraté podle premiéra Petra Fialy (ODS) udělali v kampani před zářijovými krajskými senátními volbami chybu. Fiala se domnívá, že měli - podobně jako opoziční ANO - udělat i centrální celostátní kampaň.

včera

Zničená Ukrajina.

Západ potřebuje změnit rétoriku ohledně Ukrajiny. Jde o Donbas a Krym

Západní představitelé nutně potřebují změnit rétoriku. Ukrajinské území brzy bude terčem plnohodnotné ruské agrese tři roky a situace od podzimu 2022 nedoznala výraznějších změn. Je potřeba se zaměřit na to, jakou formu rusko-ukrajinského vyrovnání podpořit, abychom nemuseli sledovat válku ještě další dekádu – a aby tito lídři neztratili poslední zbytky veřejné podpory. 

včera

včera

Záhada smrti Hasana Nasralláha. Tělo se našlo v nečekaném stavu

Na předměstí Bejrútu bylo nalezeno tělo nejvyššího vůdce militantního hnutí Hizballáh Hasana Nasralláha. Obávaný terorista, který nepřežil páteční izraelský nálet, neměl žádná viditelná zranění, informovala agentura Reuters s odkazem na zdroje z prostředí libanonských bezpečnostních složek a zdravotníků. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy