"Soud v Belgii tento týden oznámil, že odsouzený násilník a vrah Frank Van Den Bleeken bude zabit smrtící injekcí navzdory tomu, že trest smrti je napřič Evropou zakázán. Van Den Bleekenova kauza je neobvyklá: Muž, který byl dříve prohlášen za duševně nemocného, nikoliv trestně odpovědného, sám požádal o eutanazii s tvrzením, že raději zemře, než aby strávil zbytek svého života ve vězení," nastiňuje filozof Quassim Cassam z Warwick Univerzity pozadí přelomového případu, jehož etické pozadí rozebral v komentáři pro server The Guardian.
Eutanazie. Ano, či ne?
"Včera belgický ministr spravedlnosti oznámil, že Van Den Bleeken nakonec eutanazii nepodstoupí, přičemž se objevily zprávy, že si vězeň vše rozmyslel. Případ každopádně poskytuje úchvatný obrat v dosavadní debatě o eutanazii. Mělo by být Van Den Bleekenovi umožněno zemřít?" pokládá klíčovou otázku filozof.
"Morální obhajoba dobrovolné eutanazie je většinou aplikována na lidi trpící smrtelnou nemocí. Van Den Bleeken však smrtelně nemocen není a nemá fyzické bolesti. Dalším tradičním požadavkem je, že přání zemřít musí být dobrovolné a uvědomělé. Jak ale můžeme rozhodnutí někoho, kdo byl prohlášen za duševně nemocného, považovat za dobrovolné a uvědomělé? Tyto aspekty činí z jeho případu nedobrovolnou eutanazii a ta je většinou považována za morálně neakceptovatelnou," konstatuje Cassam.
"Pokud jde o otázku Van Bleekenovy příčetnosti, byl jí zbaven kvůli své údajné neschopnosti kontrolovat sexuální impulzy. Můžeme však argumentovat, že toto neovlivňuje oprávněnost jeho žádosti o eutanazii. Předpoklad zní, že zatímco jeho některá rozhodnutí mohou být nedobrovolná a nekompetentní, toto se nevztahuje na jeho volbu mezi smrtí a životem za mřížemi," míní profesor.
"Přesto, měla by být jeho žádost vyslyšena, ačkoliv není smrtelně nemocen? Jedním z argumentů pro umožnění dobrovolné eutanazie při smrtelném onemocnění není otázka blahého života: Lidé by měli mít možnost zvolit si smrt, pokud jim doslova bude lépe po smrti či jejich stávající život již doslova nestojí za žití. Další argument operuje s lidskou autonomií: Měli bychom respektovat osobní volbu jedince do doby, než poškozuje někoho jiného. Osoba trpící smrtelnou nemocí stále může splňovat tyto podmínky. Pokud bychom však umožnili zemřít Van Den Bleekenovi, mohou namítnout kritici, hrozí otevření hráze s podobnými případy. Od doby, kdy byla v roce 2002 eutanazie legalizována v případech bolesti, psychického strádání a konečné fáze smrtících onemocnění, zažívá Belgie nárůst těchto žádostí," připomíná odborník na etiku.
"Někteří mohou namítat, že dobrovolná eutanazie je otázkou principu. Filozof David Velleman poukazuje, že neexistuje základní právo výběru mezi životem a smrtí. Práva osob, které trpí smrtelnou nemocí či psychickým strádáním, se přitom nikterak nerozšiřují. Valleman je velmi ovlivněn Immanuelem Kantem, filozofem z 18. století. Podle Kanta morálka vyžaduje, abychom respektovali důstojnost člověka a důstojnost člověka ho činí vnitřně cenným. Pro Kanta, není možné vyměnit lidskou důstojnost za blahobyt či štěstí a skutečnost, že osoba věří, že její život nemá cenu, ještě nečiní eutanazii akceptovatelnou," podniká filozofický exkurz Cassam.
Trest smrti, nebo doživotí?
"Van Den Blekeenova kauza vystavuje tlaku základní argumenty pro i proti dobrovolné eutanazii. Předpokládejme, že navzdory Kantovu názoru je dobrovolná eutanazie morálně ospravedlnitelná, pokud osobě, která o ni žádá, bude skutečně lépe po smrti. Příbuzní Van Den Bleekenových obětí by možná argumentovali, že právě kvůli skutečnosti (pokud je to skutečnost), že smrt pro něj bude vysvobozením, by mu úřady smrt neměli umožnit. Z této perspektivy eutanazie vypadá jako cesta, kterou hodlá obejít svůj rozsudek," domnívá se filozof.
"Jednou z Van Den Bleekenových obětí byla devatenáctiletá Christiane Remacleová, kterou znásilnil a uškrtil v roce 1989. Objevily se zprávy, že její sestry prohlásily, že Van Den Bleeken by měl být přinucen umdlévat ve vězení a jejich reakce mění to, jak smýšlíme o trestu smrti pro vrahy. Příbuzní obětí často žádají rozsudek smrti jakožto nejvyšší trest, avšak Ven Den Bleekenova kauza naznačuje, že alespoň z pohledu pachatele může být nejvyšším trestem právě život za mřížemi," konstatuje Cassam.
"Vnitřní hodnotový argument proti dobrovolné eutanazii je však těžké spolknout i v tomto případě. Sestry Christiany Remacleové by možná oponovali tomu, že život vraha je vnitřně cenný. Je těžké s nimi nesympatizovat a zde leží silný důvod proč nepovolit Van Den Bleekenovi eutanazii bez ohledu na to, zda je jeho život vnitřně hodnotný. Dokud bude eutanazie vnímána jako způsob, kterým hodlá obejít svůj trest, respekt k jeho obětem a jejich rodinám vyžaduje, abychom mu takovou možnost neposkytli," uzavírá komentář profesor.
Související
Belgie pokročila v případu plánovaného teroristického útoku. Padla obvinění
Razie v Belgii: Policie zadržela sedm lidí, kteří plánovali teroristický útok
Belgie , eutanazie , Trest smrti
Aktuálně se děje
před 42 minutami
Dramatický týden války na Ukrajině: Eskalace a nové zbraně mění pravidla hry
před 1 hodinou
1000 dní války na Ukrajině: Nastává přelomové období, shodují se experti
před 2 hodinami
Putin: Raketu Orešnik nedokáže zachytit nic na světě. Zahájíme sériovou výrobu
před 3 hodinami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 4 hodinami
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 4 hodinami
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 5 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 5 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 6 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 6 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 6 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 6 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 7 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 7 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 7 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 8 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 8 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 9 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 9 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 9 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News.
Zdroj: Libor Novák