Svoboda tisku ve světě prudce klesá, Česko se naopak zlepšilo

Paříž - Svoboda tisku v roce 2014 prudce klesla, uvádí se ve zprávě, kterou dnes zveřejnila organizace na ochranu práv novinářů Reportéři bez hranic (RSF). Novinářům práci ztěžuje mnoho faktorů.

"Rok 2014 znamenal prudký pokles svobody sdělování. Dvě třetiny ze 180 zemí jsou na tom hůř než v předchozím roce. Je to spojeno s různými faktory, například informační války, činnost skupin, které se chovají jako nepřátelé informování. Od Boko Haram ke skupině Islámský stát přes latinskoamerickou narkomafii či sicilskou mafii je přes různé motivace přístup stejný: umlčovat strachem či represáliemi," řekl generální tajemník RSF Christophe Deloire.

Na posledních pěti místech skončily Čína, Sýrie., Turkmenistán, Severní Korea a 180. Eritrea. Stav svobody tisku je špatný také například v Iráku, Nigérii, Libyi, Mexiku, Jemenu, Somálsku, Vietnamu, Súdánu a Venezuele.

Ze států Evropské unie je na tom nejhůř Bulharsko, které je na 106. místě. Za "špatného žáka" EU označuje zpráva RSF i Řecko, které je na 91. místě. Česko si polepšilo o tři místa a je na 13. příčce žebříčku. O stejný počet míst oproti roku 2013 postoupilo Slovensko na 20. příčku.

Související

Více souvisejících

Svoboda médií novináři Česká republika

Aktuálně se děje

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy