Sudetští Němci už nestojí o české domy a pozemky

Sdružení sudetských Němců, Sudetoněmecký landsmanšaft, už po Češích nebude požadovat návrácení majetku. Odsouhlasili si to sami členové landsmanšaftu. Posílí to prý českoněmecké vztahy.

Sudetoněmecký landsmanšaft (SL) vypustil ze stanov formulaci, že bude usilovat o „znovuzískání vlasti" a vrácení majetku zkonfiskovaného po druhé světové válce, uvádí dnešní Právo.

V novém znění stanov, které SL o víkendu přijal, místo toho odsuzuje nezákonné vyvlastňování kdekoli ve světě a vyslovuje se pro vytvoření spravedlivého uspořádání, v němž bude garantováno právo národů na sebeurčení. Změna, kterou prosadilo vedení SL, se týká článků stanov o účelech fungování landsmanšaftu.

Stanovy dosud uváděly, že SL „prosazuje právní nárok na domovinu, její znovuzískání, a tím i realizaci práva národnostních skupin na sebeurčení" a že „hájí právo na vrácení zkonfiskovaného majetku sudetských Němců, případně na jeho rovnocennou náhradu, nebo na odškodnění za něj".

Bernd Posselt, mluvčí SL, uvítal, že delegáti podpořili reformní kurz, který už léta prosazuje. „Změny ukotvují SL bezpečněji pro budoucnost a posilují jeho roli jako pojítka v německo-českém dialogu," řekl. Dokumenty SL se ale dál nijak nezmiňují o spolupráci odsunutých Němců s Henleinem a jejich klíčové roli na rozbití Československa v roce 1938 i na vyhnání desetitisíců Čechů, českých i německých Židů i německých antifašistů z pohraničí po Mnichovské dohodě.

Odhady se pohybují mezi 150250 tisíci lidmi, přičemž nucený odchod Čechů zbavených majetku do vnitrozemí probíhal i po říjnu 1938.

Související

Pavel Bělobrádek

Nejsme jen Češi a Němci, jsme Evropané, řekl Bělobrádek na sudetském srazu

Nejsme jen Češi a Němci, jsme Evropané s rozdílnými kořeny, ale společnými plody. Dnes to na sudetoněmeckém sjezdu v bavorském Hofu prohlásil český poslanec a někdejší vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Sudetské Němce v projevu ujistil, že Česko chce nadále intenzivně spolupracovat s Německem a že Praha ve vztahu k Německu a sudetským Němcům přes všechna vzájemná příkoří hledí do budoucnosti.

Více souvisejících

sudetští němci Sudety

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

EU varuje sociální sítě kvůli volbám na Slovensku. Hrozí vysoké pokuty

Evropská komise varovala sociální sítě firem Alphabet, TikTok a Meta před potenciálním šířením lživých zpráv v rámci předvolební kampaně na Slovensku, kde se za pár dní odehrají volby do Národní rady. Zavedená pravidla vyžadují pravidelnou kontrolu obsahu ze strany technologických společností tak, aby se zde co nejméně vyskytoval nelegální obsah. 

včera

včera

včera

Vít Rakušan

Rakušan musí z vlády, jinak budeme hlasovat o nedůvěře, vzkazuje ANO

Nejsilnější sněmovní opoziční hnutí ANO hodlá do konce příštího týdne sesbírat podpisy pro případné hlasování o nedůvěře vládě, pokud z ní nebude odvolán ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) kvůli kauza kolem šifrovaného telefonu. Na úterní tiskové konferenci to řekla šéfka poslanců ANO Alena Schillerová.

včera

včera

Ursula von der Leyenová

Česko dostalo zelenou od von der Leyenové. EK schválila upravený plán obnovy

Evropská komise schválila Česku upravený Národní plán obnovy, který přinese dodatečných 2,2 miliardy eur (přes 56 miliard korun) na čistou energetiku a transformaci průmyslu. Praha může v rámci celého plánu využít 9,2 miliardy eur (přes 224 miliard korun). Šéfka EK Ursula von der Leyenová při té příležitosti navštívila českou metropoli.

včera

Minimální mzda má po roce 2023 stoupnout. Tripartita se zatím na zvýšení neshodla

Tripartita na pondělním jednání nedospěla ke shodě ohledně navýšení minimální mzdy pro příští rok, informoval Úřad vlády. Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů řešili také návrh státního rozpočtu či zákon o vstupu a pobytu cizinců.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy