Sudetští Němci už nestojí o české domy a pozemky

Sdružení sudetských Němců, Sudetoněmecký landsmanšaft, už po Češích nebude požadovat návrácení majetku. Odsouhlasili si to sami členové landsmanšaftu. Posílí to prý českoněmecké vztahy.

Sudetoněmecký landsmanšaft (SL) vypustil ze stanov formulaci, že bude usilovat o „znovuzískání vlasti" a vrácení majetku zkonfiskovaného po druhé světové válce, uvádí dnešní Právo.

V novém znění stanov, které SL o víkendu přijal, místo toho odsuzuje nezákonné vyvlastňování kdekoli ve světě a vyslovuje se pro vytvoření spravedlivého uspořádání, v němž bude garantováno právo národů na sebeurčení. Změna, kterou prosadilo vedení SL, se týká článků stanov o účelech fungování landsmanšaftu.

Stanovy dosud uváděly, že SL „prosazuje právní nárok na domovinu, její znovuzískání, a tím i realizaci práva národnostních skupin na sebeurčení" a že „hájí právo na vrácení zkonfiskovaného majetku sudetských Němců, případně na jeho rovnocennou náhradu, nebo na odškodnění za něj".

Bernd Posselt, mluvčí SL, uvítal, že delegáti podpořili reformní kurz, který už léta prosazuje. „Změny ukotvují SL bezpečněji pro budoucnost a posilují jeho roli jako pojítka v německo-českém dialogu," řekl. Dokumenty SL se ale dál nijak nezmiňují o spolupráci odsunutých Němců s Henleinem a jejich klíčové roli na rozbití Československa v roce 1938 i na vyhnání desetitisíců Čechů, českých i německých Židů i německých antifašistů z pohraničí po Mnichovské dohodě.

Odhady se pohybují mezi 150250 tisíci lidmi, přičemž nucený odchod Čechů zbavených majetku do vnitrozemí probíhal i po říjnu 1938.

Související

Pavel Bělobrádek

Nejsme jen Češi a Němci, jsme Evropané, řekl Bělobrádek na sudetském srazu

Nejsme jen Češi a Němci, jsme Evropané s rozdílnými kořeny, ale společnými plody. Dnes to na sudetoněmeckém sjezdu v bavorském Hofu prohlásil český poslanec a někdejší vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Sudetské Němce v projevu ujistil, že Česko chce nadále intenzivně spolupracovat s Německem a že Praha ve vztahu k Německu a sudetským Němcům přes všechna vzájemná příkoří hledí do budoucnosti.

Více souvisejících

sudetští němci Sudety

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy