Sudety

Ilustrační foto

Mohlo Československo za Mnichov? Postavení Němců v První republice

První republika se celou svou existenci potýkala s problémem soužití s německou menšinou. Podle mnoha německých historiků nově vzniklý stát nedokázal dostát v tomto ohledu svým demokratickým závazkům a vůči německé menšině se choval přezíravě a imperialisticky. Byli Němci v Československu skutečně diskriminováni?
Ilustrační foto

Neznámá historie Mnichovské dohody: Dělení Československa vyvolalo v zahraničí silnou politickou krizi

Zatímco pro Čechy a Slováky je mnichovská dohoda symbolem zrady. Její architekt, britský premiér Neville Chamberlain, je od té doby představitelem naivního a příliš důvěřivého politika, který není schopen nutných činů k odražení tyranského agresora. Jeho stín padá na celou Velkou Británii. Jak však upozorňuje stanice BBC ve svém historickém speciálu věnovanému 80 let od podepsání dohody, poněkud přehlížený je fakt, že Chamberlainova politika appeasementu vyvolala v Velké Británii velkou politickou krizi.
Ilustrační foto

Vlak se stovkami mrtvých a vypíchnuté oči? Sudety byly v roce 1945 kruté místo

Jaro 1945 bývá spojováno především s osvobozením. Často se vzpomíná i na násilí, ke kterému docházelo vůči civilnímu obyvatelstvu. Dnešní pohled je často černobílý a dle politických preferencí se pohled upravuje podle potřeby. Příběhy z Chomutovska roku 1945 však dokazují, že nic nebylo tak jednoznačné, jako se zdá dnes.
Fotografie z průběhu Mnichovských jednání. Zleva: Neville Chamberlain za Velkou Británii, Édouard Daladier, zástupce Francie, Adolf Hitler za nacistické Německo a Benito Mussolini za fašistickou Itálii

Mnichovská dohoda 1938? Tisíce Čechoslováků musely opustit své domy

Praha - Před 75 lety přišly o své domovy tisíce lidí z obcí v okolí Neveklova, Sedlčan a Benešova. K 15. září 1942 totiž museli obyvatelé opustit tento kraj, neboť si jej němečtí okupanti vybrali pro cvičiště jednotek SS. Obyvatele středočeských obcí o tom informovali vyhláškou 15. března 1942 s tím, že mohou ještě sklidit úrodu...
Ilustrační foto

Pohraničí jako kraj za trest? O bídě v Sudetech se muselo mlčet

Pojmy Sudety, Sudetsko, německy Sudetenkand či polsky Kraj Sudetów označují pohraniční oblasti České republiky. Do 40. let 20. století v nich převažovalo německy hovořící obyvatelstvo. Československý stát se v roce 1945 pokusil tvary slova Sudety zakázat vyhláškou, ale nebyl úspěšný. Přestože vlivem rozsáhlé migrace lidí v Sudetech prakticky vymizel veřejný život, od 90. let 20. století se situace začíná zlepšovat. O místních problémech se totiž po dlouhých desetiletích opět smí veřejně diskutovat.
Pavel Bělobrádek, Sjezd KDU-ČSL 2015 Zlín

V Augsburgu začal sudetoněmecký sjezd. Němci chtějí stavět mosty s Českem

Augsburg (Německo) - Sudetští Němci chtějí bojovat proti nacionalismu a stavět mosty mezi národy, řekl dnes v první den sjezdu Sudetoněmeckého krajanského sdružení (SL) jeho šéf Bernd Posselt. Spolupráce Čechů a Němců má podle něj hluboké kořeny. Česko na letošním sjezdu zastoupí vicepremiér a šéf lidovců Pavel Bělobrádek, jenž bude dosud nejvýše postaveným českým politikem, který tak učiní.
Z filmu Habermannův mlýn

Poválečný odsun Němců: Češi promluvili

Praha - Většina Čechů považuje poválečný odsun Němců za spravedlivou odplatu. Odsuzují ale násilí, které s ním bylo s ním spojené. Ukázal to průzkum společnosti Post Bellum, který si nechala vypracovat Česká televize.
Ilustrační foto

Konec křečí: Do česko-bavorských vztahů se vrací normalita, píšou v Německu

Berlín - Návštěva bavorského premiéra Horsta Seehofera v Praze ukazuje, že ve vztazích mezi Prahou a Mnichovem se konečně usadila normalita. Shodují se na tom německá média v hodnocení Seehoferovy cesty. Ke klidnému průběhu návštěvy podle nich přispělo i to, že na rozdíl od předchozích dvou oficiálních cest Seehofera do Prahy tentokrát v jeho delegaci chyběl zástupce sudetských Němců.
Ilustrační foto

Odsun Němců jako den utrpení? Něco se chystá, Čechů se neptali

Berlín - Sasko chce ještě letos zavést památný den, který by připomínal osud Němců vysídlených po druhé světové válce z Československa a z Polska. Dnes o tom informoval deník Sächsische Zeitung. Památku vysídlenců už do kalendáře pro letošní rok zařadily německé spolkové země Bavorsko a Hesensko. K zavedení památného dne na celostátní úrovni se v koaliční smlouvě zavázal kabinet kancléřky Angely Merkelové.
Emilia Müllerová, bavorské státní ministryně pro sociální věci (vpravo)

Benešovy dekrety byly nespravedlivé, ostře ktirizovala bavorská miistryně na sudetoněmeckém sjezdu

Augsburg - Odsouzení takzvaných Benešových dekretů zaznělo dnes na úvod 65. sudetoněmeckého sjezdu v bavorském Augsburgu. Podle nové bavorské státní ministryně pro sociální věci Emilie Müllerové, která má na starosti i záležitosti sudetských Němců, existence dekretů brání zhojení starých ran a poškozuje vztahy v Evropě. Nová generace Čechů ovšem podle Müllerové dává naději, že se podaří tuto kapitolu česko-německých dějin překonat. Premiér Bohuslav Sobotka ale dnes ČTK sdělil, že česká vláda nevidí žádný důvod pro zpochybňování dekretů.
Milan Horáček, německý politik českého původu, autor: PavelWilbanks

Politik Milan Horáček převzal nejvyšší sudetoněmecké ocenění

Augsburg - Německý politik českého původu Milan Horáček dnes v bavorském Augsburgu převzal Evropskou cenu Karla IV. Sudetoněmecké krajanské sdružení mu své nejvyšší ocenění udělilo za to, že celý život bojoval za lidská práva na obou stranách česko-německé hranice. Horáček podle sudetských Němců zosobňuje staletou tradici společného života Čechů a Němců v českých zemích, kterou rozbily až události druhé světové války.
Bohuslav Sobotka /ČSSD/, premiér ČR  a Joachim Gauck, německý prezident (6.5.2014)

Gauck vychválil Karla IV. a Prahu. Jak se postavil k odsunu Němců?

Praha - Německý prezident Joachim Gauck dnes v projevu na Univerzitě Karlově (UK) označil Prahu a UK za symboly Evropy a evropské myšlenky, kde byli po staletí Češi a Němci spolu. Smutným vrcholem vzájemného soužití byla podle něj okupace českých zemí nacistickým Německem a závěrečným aktem tohoto dramatu poválečný odsun Němců z Československa. Dějiny česko-německých vztahů proto nazval i dějinami utrpení. Společnou budoucnost Čechů a Němců ve sjednocené Evropě ale vidí optimisticky.

Aktuálně se děje

před 35 minutami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 1 hodinou

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy