Berlín - Sasko chce ještě letos zavést památný den, který by připomínal osud Němců vysídlených po druhé světové válce z Československa a z Polska. Dnes o tom informoval deník Sächsische Zeitung. Památku vysídlenců už do kalendáře pro letošní rok zařadily německé spolkové země Bavorsko a Hesensko. K zavedení památného dne na celostátní úrovni se v koaliční smlouvě zavázal kabinet kancléřky Angely Merkelové.
Podle představ saské vlády by se měl den vyhnanců připomínat vždy druhou neděli v září, stejně jako je tomu v Bavorsku a Hesensku. Koalice Křesťanskodemokratické unie (CDU) a Svobodné demokratické strany (FDP), která má v saském zemském parlamentu většinu, chce prosadit, aby se nový památný den objevil v kalendáři už letos. V tom případě by připadl na 14. září.
Podle představitelů CDU by měl památný den "připomínat utrpení obětí útěku, vyhnání a nuceného vysídlení". Zároveň by měl ocenit vysídlence za jejich přínos pro obnovu Německa po druhé světové válce.
Saská opozice se k zavedení památného dne staví zdrženlivě. Podle sociální demokracie (SPD) a Zelených by měla podobnému kroku předcházet společenská diskuse, které by se měli zúčastnit i zástupci Česka a Polska, kde jsou němečtí vysídlenci citlivým tématem.
Česká exilová vláda zamýšlela odsun Němců již v průběhu 2. světové války a na přelomu roku 1941 a 1942 tento úmysl prezentovala i veřejně zahraničním mocnostem. V roce 1943 již s plánovaným odsunem Němců souhlasily všechny exilové strany budoucí tzv. Národní fronty. Ve stejném roce dostal Edvard Beneš Stalinův souhlas k plánovanému poválečnému vykázání sudetských Němců.
Vyhánění sudetských Němců začalo okamžitě po pádu Třetí říše. Jednalo se o tzv. „divoký odsun". Češi vyháněli Němce bez jakéhokoli mezinárodního či národního právního ujednání. „Divoký odsun" (květen - červenec 1945) je popisován velmi brutálně, včetně znásilňování německých žen, veřejného pranýřování a jiných excesů. Češi se v té době chovali k Němcům stejně, jako oni k nim po podepsání Mnichovské dohody. I tehdy se zde ale objevují příběhy Čechů, kteří se i přes „běsnění davu" zachovali především jako lidé.
Například český vychovatel Přemysl Pitter bral německé děti ze sběrných táborů a staral se o ně ve svých ozdravovnách, které původně zřídil pro židovské děti navracející se z koncentračních táborů, až do doby, kdy byly zákonně odsunuty.
Oficiálním mezinárodním schválením vysídlování německých obyvatel z československého, ale i jiného území, byla Postupimská dohoda podepsaná 2. srpna 1945. Bez této mezinárodní dohody by Češi jen těžko legálně odsouvali Němce na základě svých vnitrostátních právních předpisů, tedy dekretů prezidenta republiky. Tímto datem začíná legální a státem organizovaný odsun sudetských Němců, píše valka.cz.
Odsun probíhal podle plánu spojenecké Kontrolní rady pro Německo, který byl schválen 20. listopadu 1945 v Berlíně. Podle údajů Státního statistického úřadu bylo z Československa odsunuto 2 996 000 Němců.
Související
Německá policie varuje před mafií z Nizozemska. Neváhá vraždit ani novináře
Co se děje v Německu? Většina lidí chce, aby Scholz mluvil s Putinem
Německo , II. světová válka , Sudety
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Další šance zatknout Putina. Šéf Kremlu vyrazí na summit G20, Brazílie už dříve řekla, jestli ho předá ICC
před 2 hodinami
V Pásmu Gazy odstartovalo další masivní očkování. Výrazně složitější než dříve
před 2 hodinami
Slovenská armáda v regionálním srovnání zaostává. Budoucnost ale může zamíchat kartami
před 2 hodinami
Rusku se nelíbí jaderné cvičení NATO
před 3 hodinami
Polskem hýbe otázka migrační politiky. Tusk chce zastavit právo na azyl
před 3 hodinami
Válka na Korejském poloostrově hrozí nemilosrdností a brutalitou. KLDR nepomohou ani jaderné zbraně
před 4 hodinami
Tálibán zavedl v Afghánistánu další bizarní pravidlo
před 5 hodinami
Pochmurnost ruských dějin. Zdroje nostalgie po brežněvismu 60 let po převratu v Kremlu
před 5 hodinami
Útoky na mise OSN otřásly světem. Izrael se kaje, vysvětluje a kritizuje
před 6 hodinami
Iron Dome nestačí? USA rozmístí v Izraeli vlastní raketový štít
před 6 hodinami
Policie prozradila další podrobnosti o novorozenci nalezeném v kontejneru
před 7 hodinami
Zelenskyj dovezl papeži Františkovi netradiční dar
před 7 hodinami
Spor o palbu na jednotky OSN: Galant vysvětlil, proč je UNIFIL terčem
před 8 hodinami
Guterres nezvládá náplň své práce. Škodí i tak disfunkční Radě bezpečnosti
před 8 hodinami
Kamala sice vede průzkumy mezi voliči, v jednom netradičním ale zvítězil Trump
před 8 hodinami
Spojenectví Ruska a KLDR se prohlubuje
před 9 hodinami
Zemřela Věra Plívová-Šimková, režisérka notoricky známých filmů pro děti
před 9 hodinami
NATO zahájilo cvičení s jadernými zbraněmi. Rusku dává signál, že je připraveno je použít
před 10 hodinami
Předpověď počasí na příští víkend. Na říjen má být poměrně teplo
Aktualizováno včera
Požár v Berouně zachvátil pekárnu. Platí třetí stupeň poplachu
Rozsáhlý požár v neděli zachvátil pekárny ve středočeském Berouně. Na místě zasahují hasiči, kteří vyhlásili třetí stupeň požáru a provedli evakuaci. Místním bylo doporučeno nevětrat.
Zdroj: Jan Hrabě