Berlín - Sasko chce ještě letos zavést památný den, který by připomínal osud Němců vysídlených po druhé světové válce z Československa a z Polska. Dnes o tom informoval deník Sächsische Zeitung. Památku vysídlenců už do kalendáře pro letošní rok zařadily německé spolkové země Bavorsko a Hesensko. K zavedení památného dne na celostátní úrovni se v koaliční smlouvě zavázal kabinet kancléřky Angely Merkelové.
Podle představ saské vlády by se měl den vyhnanců připomínat vždy druhou neděli v září, stejně jako je tomu v Bavorsku a Hesensku. Koalice Křesťanskodemokratické unie (CDU) a Svobodné demokratické strany (FDP), která má v saském zemském parlamentu většinu, chce prosadit, aby se nový památný den objevil v kalendáři už letos. V tom případě by připadl na 14. září.
Podle představitelů CDU by měl památný den "připomínat utrpení obětí útěku, vyhnání a nuceného vysídlení". Zároveň by měl ocenit vysídlence za jejich přínos pro obnovu Německa po druhé světové válce.
Saská opozice se k zavedení památného dne staví zdrženlivě. Podle sociální demokracie (SPD) a Zelených by měla podobnému kroku předcházet společenská diskuse, které by se měli zúčastnit i zástupci Česka a Polska, kde jsou němečtí vysídlenci citlivým tématem.
Česká exilová vláda zamýšlela odsun Němců již v průběhu 2. světové války a na přelomu roku 1941 a 1942 tento úmysl prezentovala i veřejně zahraničním mocnostem. V roce 1943 již s plánovaným odsunem Němců souhlasily všechny exilové strany budoucí tzv. Národní fronty. Ve stejném roce dostal Edvard Beneš Stalinův souhlas k plánovanému poválečnému vykázání sudetských Němců.
Vyhánění sudetských Němců začalo okamžitě po pádu Třetí říše. Jednalo se o tzv. „divoký odsun". Češi vyháněli Němce bez jakéhokoli mezinárodního či národního právního ujednání. „Divoký odsun" (květen - červenec 1945) je popisován velmi brutálně, včetně znásilňování německých žen, veřejného pranýřování a jiných excesů. Češi se v té době chovali k Němcům stejně, jako oni k nim po podepsání Mnichovské dohody. I tehdy se zde ale objevují příběhy Čechů, kteří se i přes „běsnění davu" zachovali především jako lidé.
Například český vychovatel Přemysl Pitter bral německé děti ze sběrných táborů a staral se o ně ve svých ozdravovnách, které původně zřídil pro židovské děti navracející se z koncentračních táborů, až do doby, kdy byly zákonně odsunuty.
Oficiálním mezinárodním schválením vysídlování německých obyvatel z československého, ale i jiného území, byla Postupimská dohoda podepsaná 2. srpna 1945. Bez této mezinárodní dohody by Češi jen těžko legálně odsouvali Němce na základě svých vnitrostátních právních předpisů, tedy dekretů prezidenta republiky. Tímto datem začíná legální a státem organizovaný odsun sudetských Němců, píše valka.cz.
Odsun probíhal podle plánu spojenecké Kontrolní rady pro Německo, který byl schválen 20. listopadu 1945 v Berlíně. Podle údajů Státního statistického úřadu bylo z Československa odsunuto 2 996 000 Němců.
Aktualizováno včera
V Benátkách se zřítil autobus z nadjezdu, mrtvých jsou nejméně dvě desítky
Související

Německo zesílí kontroly na hranicích s Českem kvůli migraci

Morawiecki varuje německého kancléře, aby "nestrkal nos" do polských záležitostí
Německo , II. světová válka , Sudety
Aktuálně se děje
před 9 minutami

Co bude dál? Dočasným předsedou Sněmovny byl jmenován poslanec Patrick McHenry
Aktualizováno včera

Republikánští rebelové poprvé v americké historii odvolali svého šéfa Sněmovny reprezentantů
Aktualizováno včera

V Benátkách se zřítil autobus z nadjezdu, mrtvých jsou nejméně dvě desítky
včera

Nechají republikání padnout Ukrajinu? Podle Kirbyho budou americké zdroje na vojenskou pomoc vyčerpány během "měsíců"
včera

Rusko se vrací o 30 let zpátky. Cenzura internetu dostává nový rozměr. Chce zablokovat i VPN
včera

Polský skandál s vydáváním víz bobtná. Vysvětlení požaduje i Evropská komise
včera

V Česku začíná období chřipek a covidu-19. Je nejvhodnější doba na očkování
včera

Nobelovu cenu za fyziku dostali tři vědci za výzkum elektronů
včera

Arménský parlament schválil přistoupení k ICC, navzdory ruskému odporu
včera

Větrné počasí v Česku. Meteorologická výstraha se týká téměř celé země
včera

V 94 letech zemřel bývalý ředitel Komerční banky a senátor ODS Richard Salzmann
včera

Pellegrini nezavrhl možnost vlády s Progresivním Slovenskem. Mohl by v ní být premiérem
včera

Česko a Polsko zavádějí na hranicích se Slovenskem namátkové kontroly
včera

Vlak na Strakonicku srazil skupinu lidí. Dva z nich zemřeli
včera

Počasí opět zlomilo teplotní rekord. Září bylo nejteplejší, jaké kdy v Česku naměřili
včera

Syn Prigožina údajně zdědil majetek svého otce i ohromný ruský dluh
včera

Zelenskyj už vidí Ukrajinu v EU. Je to jen otázka času
včera

Orlen vrátil ceny benzinu v pohraničí na obvyklou úroveň. Češi opět "těží z předvolebního dárku"
včera

Ukrajinský tankista zavolal do Ruska o pomoc s opravou tanku. Tam mu ochotně poradili
včera
Nezaměstnanost v Evropské unii klesá, nejlépe je na tom Česko
Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v srpnu klesla na 5,9 % z červencových 6 %, uvedl evropský statistický úřad Eurostat. V České republice míra nezaměstnanosti poklesla na 2,5 % z červencových 2,7 %, což ji činí nejnižší v celé EU, jak vyplývá z údajů Eurostatu.
Zdroj: Libor Novák