Praha - Německý prezident Joachim Gauck dnes v projevu na Univerzitě Karlově (UK) označil Prahu a UK za symboly Evropy a evropské myšlenky, kde byli po staletí Češi a Němci spolu. Smutným vrcholem vzájemného soužití byla podle něj okupace českých zemí nacistickým Německem a závěrečným aktem tohoto dramatu poválečný odsun Němců z Československa. Dějiny česko-německých vztahů proto nazval i dějinami utrpení. Společnou budoucnost Čechů a Němců ve sjednocené Evropě ale vidí optimisticky.
Před svým projevem obdržel německý prezident od UK zlatou pamětní medaili za zásluhy o rozvoj spolupráce a vzájemné porozumění mezi národy. Pražskou univerzitu Gauck označil za zosobnění Evropy a jejího zakladatele Karla IV. za "toho, koho bychom dnes nazývali Evropanem".
Také Praha je podle něj "svým zcela mimořádným způsobem o něco více evropským městem" než ostatní metropole na kontinentu, neboť se zde potkávají nejrůznější evropské kultury a architektonické styly. "A to vše dnes stojí znovu před našima očima jako symbol otevřené a mnohotvárné Evropy," prohlásil německý prezident, který je druhý den na státní návštěvě Česka.
Unikátní kulturní symbiózu v srdci Evropy podle něj násilně přerušil nacismus. "Smutného vrcholu dosáhla tato nacionalistická, a dokonce rasistická politika okupací Československa nacistickým Německem," zdůraznil Gauck. Připomněl, že po obsazení Čech a Moravy nacisty brzy následovalo zavření vysokých škol a deportace 1200 studentů a profesorů do koncentračních táborů.
"Poslední akt tohoto dramatu následoval po osvobození v roce 1945, kdy museli své domovy opustit i Němci, útěkem, vyhnáním, nuceným přesídlením, etnickým vyčištěním, odsunem - ať už se to nazývá jakkoli - vinní i nevinní zároveň," neopomněl Gauck připomenout i dramatickou poválečnou kapitolu vzájemných dějin, která dodnes vrhá stín na česko-německé vztahy.
Německý prezident proto v projevu ocenil, že se touto kapitolou dějin zabývá řada mladých českých vědců, umělců, novinářů a spisovatelů. Zároveň ocenil skutečnost, že Česko v roce 2005 uznalo sudetské odbojáře a Němce pronásledované nacistickým režimem. Vzpomenul i Čechy, kteří po skončení druhé světové války nabídli ochranu německým spoluobčanům.
Psali jsme: Gauck otočil: Zeman je bojovníkem za svobodu"Není pochyb o tom, že dějiny česko-německých vztahů jsou i dějinami utrpení," poznamenal k tomu Gauck, kterému za jeho slova na dálku poděkoval šéf sudetských Němců, vysídlených po válce z Československa, Bernd Posselt. V prohlášení zaslaném ČTK přivítal, že německý prezident zdůraznil "kolektivní charakter zbavení práv sudetských Němců" a že ocenil rostoucí zájem Čechů zpracovat tuto kapitolu svých dějin.
Čechy a Němce podle Gaucka spojuje i zkušenost s komunismem a skutečnost, že oba národy dokázaly tento režim překonat. Vyzdvihl odpůrce proti okupaci, jakými byli čeští studenti v roce 1939 nebo Jan Palach, který se na protest proti sovětské invazi v roce 1969 upálil.
Bývalý evangelický kazatel a bojovník za občanská práva v někdejší Německé demokratické republice za svůj velký vzor označil disidenta a prvního polistopadového československého prezidenta Václava Havla, který podle Gaucka zůstal "nebojácným, neúplatným a nezlomeným ani roky strávenými ve vězení a svůj národ přivedl k demokracii a do Evropy".
To podle německého prezidenta umožnilo, že Češi a Němci nyní mohou společně žít v míru ve sjednocené Evropě. V ní mají jednu povinnost: už nikdy nepřipustit, aby mnohotvárnost byla zničena a násilí triumfovalo nad duchem - nikdy a nikde, zdůraznil Gauck, který sklidil za svůj projev dlouhotrvající potlesk ve stoje.
Související
Drama na Baltu: S exprezidentem Gauckem se převrhla plachetnice
Německý exprezident Gauck dostal Cenu Karla IV., Evropskou unii přirovnal k Praze
Joachim Gauck , II. světová válka , Sudety
Aktuálně se děje
před 50 minutami
Zelenskyj Bidenovi svůj vítězný plán nepředstaví. Americký prezident do Evropy nepřiletí
před 2 hodinami
Norsko vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň teroristického ohrožení. Ozbrojí všechny policisty
před 3 hodinami
Pražská policie dopadla celosvětově hledaného Čecha. Šel po něm Europol i FBI
před 3 hodinami
Ukrajina dostane příští rok francouzské stíhačky Mirage
před 4 hodinami
Hizballáh je bez vůdce. Izraelská armáda prý zabila i Nasralláhova nástupce
před 4 hodinami
Po Vuhledaru padl i Toreck. Ruské síly dosáhly dalšího klíčového frontového města
před 5 hodinami
Respirační choroby jsou v Česku na vzestupu. Přibývá lidí s covidem i chřipkou
před 5 hodinami
Proč nebráníte svou zemi? Kritika libanonské armády sílí, ta toho moc nezmůže
před 6 hodinami
Nobelovu cenu za fyziku získali vědci za strojové učení pomocí umělých neuronových sítí
před 7 hodinami
Írán "doporučil" Izraeli, aby se vyhnul odvetě. Hrozí silnějšími útoky
před 7 hodinami
Českem se šíří katarální horečka ovcí. Počet ohnisek se téměř zdvojnásobil
před 8 hodinami
Počasí dnes: Meteorologové varují poprvé od povodní. V Česku bude větrno
před 8 hodinami
Izraelská armáda rozšířila operace v Libanonu. V zemi nasadila tisíce vojáků
před 9 hodinami
Vláda je opět kompletní. Pavel jmenoval dva nové ministry
před 10 hodinami
Osamělý vyvrhel si musel gratulace vynutit. Putin oslavu narozenin nařídil
před 10 hodinami
Na Ukrajině zřejmě bojují a umírají i severokorejští vojáci
před 10 hodinami
Rusko trpí zásadním nedostatkem lidí. Plánuje náhradu vojenské služby
před 10 hodinami
Komunitní energetika. Posune ji nový ministr Vlček zase o kus dál?
před 11 hodinami
Peskov shodil plán Západu ze stolu. Válku neukončíme, vzkazuje
před 11 hodinami
Zemřela zpěvačka Cissy Houstonová, matka slavné Whitney
Ve věku 91 let zemřela Cissy Houstonová, matka Whitney Houstonové a uznávaná zpěvačka, která se proslavila nejen svou vlastní kariérou, ale i spoluprací s hudebními ikonami jako Elvis Presley. Držitelka dvou cen Grammy, která ovlivnila mnoho umělců, zemřela 12 let po tragické ztrátě své dcery Whitney.
Zdroj: Lucie Podzimková