Německý exprezident Gauck dostal Cenu Karla IV., Evropskou unii přirovnal k Praze

Bývalý německý prezident Joachim Gauck převzal dnes v pražském Karolinu mezinárodní Cenu Karla IV. Ocenění udělované společně Univerzitou Karlovou a hlavním městem Prahou získal za přínos k česko-německým vztahům a za to, že se po celý život zasazoval o lidská práva. Gauck v projevu po převzetí ceny vyzdvihl význam Evropské unie jako společenství, které hájí hodnoty svobody, demokracie a právního státu.

Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima uvedl, že ocenění patří osobnostem, které jednají v duchu nejvyšších hodnot, tedy spravedlnosti, lásky k bližnímu, moudrosti, víry, naděje a lásky, stejně jako to ve své době činil císař Karel IV.

"Takovou osobností splňující tyto nároky je právě Joachim Gauck," řekl Zima. Připomněl, že Gauck se jako evangelický pastor v komunistické Německé demokratické republice zasazoval o lidská práva podobným způsobem jako v komunistickém Československu Václav Havel. Uvedl také, že bývalý německý prezident podporoval rozvoj vztahů českých a německých univerzit.

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) vyzdvihl Gauckův přínos pro česko-německé vztahy. "Vážíme si toho, že navštívil několikrát Českou republiku, že jako první německý prezident přijel do Lidic," připomněl Hřib Gauckovu první oficiální návštěvu v Česku v roce 2012. Bývalý německý prezident podle něj je osobností s vysokou mravní integritou, která si ocenění zaslouží.

Velmi mě těší, že dalším (v pořadí sedmým) laureátem Mezinárodní ceny Karla IV. se stal minulý prezident SRN Joachim Gauck. Tento bývalý evangelicko-luteránský kněz a kazatel proslul především svým angažovaným bojem za lidská práva v období Německé demokratické republiky. https://t.co/JBUY78ATCP

— Zdeněk Hřib (@ZdenekHrib) 21. ledna 2019

Gauck v projevu po převzetí ceny uvedl, že ji vnímá jako závazek zasazovat se o Evropu svobody a demokracie a o lidská práva. "Evropa a naše hodnoty jsou nerozdělitelné," řekl. Evropskou unii přirovnal k Praze, která podle něj v sobě pojí různé architektonické styly, stejně jako EU spojuje různé národy a názory, jako celek ale působí harmonicky a je díky tomu světovým unikátem. Vyjádřil také přesvědčení, že ani nadcházející odchod Británie z EU nezmění nic na přitažlivosti unie.

Gauck se stal sedmým nositelem ocenění. Od vytvoření ceny v roce 1993 do roku 2002 ji převzalo pět lidí. V roce 2016 byla cena u příležitosti oslav 700. výročí narození Karla IV. obnovena, získal ji tehdy lucemburský velkovévoda Jindřich.

Nyní osmasedmdesátiletý Gauck byl německým prezidentem v letech 2012 až 2017. Byl první hlavou státu pocházející z někdejší komunistické Německé demokratické republiky. Během svého funkčního období několikrát navštívil Česko, při své první návštěvě v roce 2012 jako první německý prezident přijel do Lidic, kde položil věnec u hrobu zavražděných mužů a poklonil se památce obětí. V roce 2014 se v Praze účastnil oslav 25. výročí sametové revoluce.

Součástí ocenění je bronzová plaketa, diplom a peněžní částka ve výši 10.000 eur (256.000 korun). Gauck oznámil, že částku věnuje na rozvoj společných česko-německých projektů.

Související

Joachim Gauck, německý exprezident

Drama na Baltu: S exprezidentem Gauckem se převrhla plachetnice

Někdejší německý prezident Joachim Gauck se v pátek po plavbě po Baltském moři dostal do problémů, když se jeho malá plachetnice převrhla, z vody ho museli vytáhnout záchranáři. Devětasedmdesátiletý Gauck, který byl do roku 2017 hlavou státu, při incidentu neutrpěl žádné zranění.

Více souvisejících

Joachim Gauck Tomáš Zima Univerzita Karlova Praha Německo Zdeněk Hřib

Aktuálně se děje

před 30 minutami

před 1 hodinou

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 1 hodinou

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 8 hodinami

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy