Bývalý německý prezident Joachim Gauck převzal dnes v pražském Karolinu mezinárodní Cenu Karla IV. Ocenění udělované společně Univerzitou Karlovou a hlavním městem Prahou získal za přínos k česko-německým vztahům a za to, že se po celý život zasazoval o lidská práva. Gauck v projevu po převzetí ceny vyzdvihl význam Evropské unie jako společenství, které hájí hodnoty svobody, demokracie a právního státu.
Rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima uvedl, že ocenění patří osobnostem, které jednají v duchu nejvyšších hodnot, tedy spravedlnosti, lásky k bližnímu, moudrosti, víry, naděje a lásky, stejně jako to ve své době činil císař Karel IV.
"Takovou osobností splňující tyto nároky je právě Joachim Gauck," řekl Zima. Připomněl, že Gauck se jako evangelický pastor v komunistické Německé demokratické republice zasazoval o lidská práva podobným způsobem jako v komunistickém Československu Václav Havel. Uvedl také, že bývalý německý prezident podporoval rozvoj vztahů českých a německých univerzit.
Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) vyzdvihl Gauckův přínos pro česko-německé vztahy. "Vážíme si toho, že navštívil několikrát Českou republiku, že jako první německý prezident přijel do Lidic," připomněl Hřib Gauckovu první oficiální návštěvu v Česku v roce 2012. Bývalý německý prezident podle něj je osobností s vysokou mravní integritou, která si ocenění zaslouží.
Velmi mě těší, že dalším (v pořadí sedmým) laureátem Mezinárodní ceny Karla IV. se stal minulý prezident SRN Joachim Gauck. Tento bývalý evangelicko-luteránský kněz a kazatel proslul především svým angažovaným bojem za lidská práva v období Německé demokratické republiky. https://t.co/JBUY78ATCP
— Zdeněk Hřib (@ZdenekHrib) 21. ledna 2019
Gauck v projevu po převzetí ceny uvedl, že ji vnímá jako závazek zasazovat se o Evropu svobody a demokracie a o lidská práva. "Evropa a naše hodnoty jsou nerozdělitelné," řekl. Evropskou unii přirovnal k Praze, která podle něj v sobě pojí různé architektonické styly, stejně jako EU spojuje různé národy a názory, jako celek ale působí harmonicky a je díky tomu světovým unikátem. Vyjádřil také přesvědčení, že ani nadcházející odchod Británie z EU nezmění nic na přitažlivosti unie.
Gauck se stal sedmým nositelem ocenění. Od vytvoření ceny v roce 1993 do roku 2002 ji převzalo pět lidí. V roce 2016 byla cena u příležitosti oslav 700. výročí narození Karla IV. obnovena, získal ji tehdy lucemburský velkovévoda Jindřich.
Nyní osmasedmdesátiletý Gauck byl německým prezidentem v letech 2012 až 2017. Byl první hlavou státu pocházející z někdejší komunistické Německé demokratické republiky. Během svého funkčního období několikrát navštívil Česko, při své první návštěvě v roce 2012 jako první německý prezident přijel do Lidic, kde položil věnec u hrobu zavražděných mužů a poklonil se památce obětí. V roce 2014 se v Praze účastnil oslav 25. výročí sametové revoluce.
Součástí ocenění je bronzová plaketa, diplom a peněžní částka ve výši 10.000 eur (256.000 korun). Gauck oznámil, že částku věnuje na rozvoj společných česko-německých projektů.
Související
Drama na Baltu: S exprezidentem Gauckem se převrhla plachetnice
Exprezident Gauck zavítal na Slovensko, Kiska mu udělil Řád bílého dvojkříže
Joachim Gauck , Tomáš Zima , Univerzita Karlova , Praha , Německo , Zdeněk Hřib
Aktuálně se děje
před 18 minutami
Voliči demokratů a republikánů se vzájemně nenávidí. Americký politolog vysvětlil proč
před 31 minutami
Expert pro EZ popsal, proč je Trump hrozbou pro americkou demokracii
před 47 minutami
Volební právo není v USA samozřejmost. Jak může odsouzený zločinec Trump hlasovat?
před 1 hodinou
Konec éry Joea Bidena. Jak bude sledovat volby končící prezident?
před 1 hodinou
USA pod palbou hoaxů. Dva státy kvůli volbám posílily kybernetické útoky a dezinformační kampaně
před 2 hodinami
Americké volby jako obrovská bezpečnostní operace. Barikády jsou kolem sídel kandidátů i soukromých podniků
před 2 hodinami
Američané nevolí jen prezidenta. Rozhodují o politické budoucnosti země
před 2 hodinami
Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa
před 3 hodinami
Rusko přišlo s bizarní teorií, proč v Moldavsku vyhrála prozápadní prezidentka
před 4 hodinami
Kampaň v USA jde do finále. Ani jeden z kandidátů nezklamal, zbytek zůstává na voličích
před 4 hodinami
Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu
před 5 hodinami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 5 hodinami
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 6 hodinami
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 6 hodinami
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 6 hodinami
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 6 hodinami
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 7 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 7 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 7 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.
Zdroj: Libor Novák