Pohraničí jako kraj za trest? O bídě v Sudetech se muselo mlčet

Pojmy Sudety, Sudetsko, německy Sudetenkand či polsky Kraj Sudetów označují pohraniční oblasti České republiky. Do 40. let 20. století v nich převažovalo německy hovořící obyvatelstvo. Československý stát se v roce 1945 pokusil tvary slova Sudety zakázat vyhláškou, ale nebyl úspěšný. Přestože vlivem rozsáhlé migrace lidí v Sudetech prakticky vymizel veřejný život, od 90. let 20. století se situace začíná zlepšovat. O místních problémech se totiž po dlouhých desetiletích opět smí veřejně diskutovat.

Podle internetových stránek frydlantsko.eu není původ slova Sudety jasný. Jedna z teorií vychází z keltského označení „Sudéta”, překládaného jako „les kanců”. Další pak poukazuje na germánské označení „Sudtha”, což znamená jednoduše „les”. Termín se vyskytuje již u starověkých římských kartografů. U nich ale není jisté, jestli mají na mysli to samé území, které jako Sudety označujeme i dnes.

Spletitá historie německojazyčných obyvatel, kteří Sudety dlouhá staletí postupně kolonizovali, skončila tragédií druhé světové války. Území se po porážce nacistického Německa opětovně stalo součástí Československa a naprostá většina lidí, jež se hlásila k německé národnosti, byla odsunuta do okupačních zón SSSR a USA v Německu. 

31. srpna 1942 prosadilo exilové Prezidium československé Ministerské rady vyhlášku, jež prohlásila označení spojená s dvojslovím „sudetský Němec“ za protiústavní. 22. května 1945, několik týdnů po skončení války, vešla v platnost vyhláška, která označila používání názvu Sudety a Sudetsko včetně jejich odvozenin a tvarů za nepřípustné. Od té doby se zmíněné oblasti říkalo prostě pohraniční území.

Část pohraničí se nechala úmyslně zpustnout 

Podle Stanoviska Odboru legislativy a koordinace předpisů a kompatibility s právem Evropských společenství ze 13. srpna 2004 nejsou obě výše zmíněné vyhlášky součástí platného právního řádu České republiky. Jinými slovy termíny Sudety a Sudetsko mohou být úřady a v úředních listinách v plné míře používány.

Jak uvedl Matěj Spurný v knize Sudetské příběhy, komunisté počítali se zánikem některých sudetských měst a obcí. Západní hranice, Krušné hory a Šumava měly vytvořit hustý les, jenž by Československo chránil od nepřítele ze západu. Tehdejší vláda počítala s 500 000 českými starousedlíky a s příchodem 1,2 milionů lidí z vnitrozemí do pohraničí. Před druhou světovou válkou obývalo Sudety okolo tří milionů osob.

Na proces osidlování pohraničí se původní čeští obyvatelé dívali kriticky. Noví obyvatelé podle nich často utíkali zpátky do vnitrozemí a nejednalo se jen o podvodníky a zloděje, jak tvrdily státní orgány. Ty nejpoctivější vyhnala právní nejistota, drahé či nedostupné zboží a neschopnost úřadů. Starousedlíci postupně zjistili, že nově příchozí pro ně představují daleko větší riziko než zbytek Němců.

Do pohraničí za trest  

Dobové zprávy z poloviny 50. let 20. století přináší smutné svědectví, především ze sudetského venkova. Osidlovací programy byly ukončeny a pohraničí jako zvláštní území oficiálně přestalo existovat. Životní podmínky ovšem zůstávaly daleko za československým průměrem. Matěj Spurný trefně napsal, že mezi lidmi začalo sílit „povědomí o tom, že do pohraničí se chodí za trest“.

Řada nově příchozích nakonec rozprodala veškerý drobný majetek a utekla zpět, odkud do Sudet přišla. JZD nefungovala, protože původní desítky členů se smrskly na jednotky. Obyvatelstvo začalo být koncentrováno to větších obcí, čímž došlo k zániku mnoha samot, menších obcí a horských osad. Od konce druhé světové války jich tímto způsobem zanikly asi tři tisíce.

Desetiletí po druhé světové válce ukázala, jak je obtížné budovat společnost tam, kde chybí vztah lidí k místu a ke krajině, kterou obývají. Sudety svou identitu stále ještě hledají. Zdá se, že bez návaznosti na blízkou i vzdálenou historii to nepůjde.

Související

Ilustrační fotografie.

Orient Express se vydal na svou první cestu před 140 lety

Vlaková souprava Orient Express je symbolem luxusu. Na svou první jízdu vyrazila před 140 lety, dne 5. června 1883. Ve vagónech tohoto vlaku se psaly dějiny, odehrály se zde výjimečné i tragické okamžiky. Postupem času se stal legendou, dostal se na stránky knih i na filmové plátno. 

Více souvisejících

historie sudetští němci Sudety hranice

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 1 minutou

před 7 minutami

U Slaného došlo k tragické dopravní nehodě. (5.6.2023)

Dva lidé nepřežili tragickou nehodu u Slaného, zasahoval vrtulník

Dva lidé nepřežili pondělní odpolední nehodu u Slaného, ke které vyjížděly všechny složky integrovaného záchranného systému, včetně záchranářského vrtulníku. Komunikace byla obousměrně uzavřená až do půl deváté večer, příčinou se zabývají kladenští kriminalisté.

před 34 minutami

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Tenis, ilustrační fotografie.

Českému tenisu se na French Open s výjimkou Muchové nedaří. Bouzková je po kontroverzi terčem kritiky

Letošní ročník French Open si většina českých tenistů a tenistek za rámeček nedá. Jako jediná tenistka nese český prapor Karolína Muchová, která tak bude bojovat poprvé o semifinále Roland Garros poté, co si v osmifinále poradila s Ruskou Elinu Avanesjanovou 6:4 a 6:3. Její další soupeřkou v turnaji v úterý od 11:00 další ruská reprezentantka Anastasia Pavljučenková.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Antony John Blinken je americký demokratický politik a právník, od ledna 2021 ministr zahraničních věcí Spojených států amerických v Bidenově vládě.

Blinken vzkázal světu, že USA nedovolí Íránu vyvinout jadernou zbraň

Americký ministr zahraničí Antony Blinken v pondělí ujistil svět, že Spojené státy americké nechtějí dovolit Íránu, aby vyvinul jadernou zbraň. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu zároveň napadl Mezinárodní agenturu pro atomovou energii (MAAE) za nedostatečné vyšetřování íránského jaderného programu. 

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Orient Express se vydal na svou první cestu před 140 lety

Vlaková souprava Orient Express je symbolem luxusu. Na svou první jízdu vyrazila před 140 lety, dne 5. června 1883. Ve vagónech tohoto vlaku se psaly dějiny, odehrály se zde výjimečné i tragické okamžiky. Postupem času se stal legendou, dostal se na stránky knih i na filmové plátno. 

před 3 hodinami

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

Rozvratné akce i tvrdý boj na frontě. Náznaky protiofenzívy existují, nikdo ji ale nemůže potvrdit

Ukrajinci se na protiofenzívu zřejmě připravili jak konvenčně, tak i hybridně. Existují informace o systému ukrajinských agentů přímo uvnitř Ruské federace, kteří mají za úkol podnikat rozvratné akce. Mezitím sociálními sítěmi kolují videa ukazující čím dál tvrdší boje. Ty nejtěžší se zřejmě stále odehrávají v okolí Bachmutu, šéf Wagnerovců Prigožin podle RFE/RL potvrdil, že okupanti přišli minimálně o jednu vesnici. 

Aktualizováno před 3 hodinami

Polsko, ilustrační fotografie.

Polsko prohrálo ve sporu s Evropskou komisí o justiční reformu

Soudní dvůr EU v pondělí rozhodl, že polská vláda porušila unijní právo svými reformami v oblasti justice z roku 2019. Zároveň potvrdil rozhodnutí Evropské komise pokutovat Varšavu, ačkoliv dneškem končí povinnost pokutu platit. Potenciálně však Polsku hrozí jiné sankce. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 4 hodinami

V Holešově se srazil osobní vlak s nákladním autem. (5.6.2023) Prohlédněte si galerii

V Holešově se srazil vlak s nákladním autem, devět lidí se zranilo

Devět zraněných si vyžádala ranní srážka osobního vlaku s nákladním autem na železničním přejezdu v Holešově. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému. Železniční provoz na trati byl kvůli nehodě přerušen až do odpoledních hodin, nyní už spoje opět jezdí.

před 4 hodinami

Ministerstvo obrany

Česká armáda přijde o dva představitele. Zamíří do NATO

Dva čelní představitelé české armády odcházejí z Generálního štábu do nejvyšších struktur Severoatlantické aliance (NATO). Podle serveru Aktuálně.cz ve velení armády skončí první zástupce náčelníka Karla Řehky a šéf velitelství pro operace.

před 5 hodinami

Pavel jmenoval tři nové ústavní soudce Baxu, Wintra a Zemanovou

Prezident Petr Pavel v pondělí jmenoval první tři ústavní soudce, které vybral po svém nástupu do funkce hlavy státu. Jsou jimi bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, profesor ústavního práva Jan Wintr a někdější prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy