Pohraničí jako kraj za trest? O bídě v Sudetech se muselo mlčet

Pojmy Sudety, Sudetsko, německy Sudetenkand či polsky Kraj Sudetów označují pohraniční oblasti České republiky. Do 40. let 20. století v nich převažovalo německy hovořící obyvatelstvo. Československý stát se v roce 1945 pokusil tvary slova Sudety zakázat vyhláškou, ale nebyl úspěšný. Přestože vlivem rozsáhlé migrace lidí v Sudetech prakticky vymizel veřejný život, od 90. let 20. století se situace začíná zlepšovat. O místních problémech se totiž po dlouhých desetiletích opět smí veřejně diskutovat.

Podle internetových stránek frydlantsko.eu není původ slova Sudety jasný. Jedna z teorií vychází z keltského označení „Sudéta”, překládaného jako „les kanců”. Další pak poukazuje na germánské označení „Sudtha”, což znamená jednoduše „les”. Termín se vyskytuje již u starověkých římských kartografů. U nich ale není jisté, jestli mají na mysli to samé území, které jako Sudety označujeme i dnes.

Spletitá historie německojazyčných obyvatel, kteří Sudety dlouhá staletí postupně kolonizovali, skončila tragédií druhé světové války. Území se po porážce nacistického Německa opětovně stalo součástí Československa a naprostá většina lidí, jež se hlásila k německé národnosti, byla odsunuta do okupačních zón SSSR a USA v Německu. 

31. srpna 1942 prosadilo exilové Prezidium československé Ministerské rady vyhlášku, jež prohlásila označení spojená s dvojslovím „sudetský Němec“ za protiústavní. 22. května 1945, několik týdnů po skončení války, vešla v platnost vyhláška, která označila používání názvu Sudety a Sudetsko včetně jejich odvozenin a tvarů za nepřípustné. Od té doby se zmíněné oblasti říkalo prostě pohraniční území.

Část pohraničí se nechala úmyslně zpustnout 

Podle Stanoviska Odboru legislativy a koordinace předpisů a kompatibility s právem Evropských společenství ze 13. srpna 2004 nejsou obě výše zmíněné vyhlášky součástí platného právního řádu České republiky. Jinými slovy termíny Sudety a Sudetsko mohou být úřady a v úředních listinách v plné míře používány.

Jak uvedl Matěj Spurný v knize Sudetské příběhy, komunisté počítali se zánikem některých sudetských měst a obcí. Západní hranice, Krušné hory a Šumava měly vytvořit hustý les, jenž by Československo chránil od nepřítele ze západu. Tehdejší vláda počítala s 500 000 českými starousedlíky a s příchodem 1,2 milionů lidí z vnitrozemí do pohraničí. Před druhou světovou válkou obývalo Sudety okolo tří milionů osob.

Na proces osidlování pohraničí se původní čeští obyvatelé dívali kriticky. Noví obyvatelé podle nich často utíkali zpátky do vnitrozemí a nejednalo se jen o podvodníky a zloděje, jak tvrdily státní orgány. Ty nejpoctivější vyhnala právní nejistota, drahé či nedostupné zboží a neschopnost úřadů. Starousedlíci postupně zjistili, že nově příchozí pro ně představují daleko větší riziko než zbytek Němců.

Do pohraničí za trest  

Dobové zprávy z poloviny 50. let 20. století přináší smutné svědectví, především ze sudetského venkova. Osidlovací programy byly ukončeny a pohraničí jako zvláštní území oficiálně přestalo existovat. Životní podmínky ovšem zůstávaly daleko za československým průměrem. Matěj Spurný trefně napsal, že mezi lidmi začalo sílit „povědomí o tom, že do pohraničí se chodí za trest“.

Řada nově příchozích nakonec rozprodala veškerý drobný majetek a utekla zpět, odkud do Sudet přišla. JZD nefungovala, protože původní desítky členů se smrskly na jednotky. Obyvatelstvo začalo být koncentrováno to větších obcí, čímž došlo k zániku mnoha samot, menších obcí a horských osad. Od konce druhé světové války jich tímto způsobem zanikly asi tři tisíce.

Desetiletí po druhé světové válce ukázala, jak je obtížné budovat společnost tam, kde chybí vztah lidí k místu a ke krajině, kterou obývají. Sudety svou identitu stále ještě hledají. Zdá se, že bez návaznosti na blízkou i vzdálenou historii to nepůjde.

Související

Jablko, ilustrační fotografie.

Jablka, nejoblíbenější ovoce našich předků

Podzim je mimo jiné obdobím sklizně jablek. Toto typické podzimní ovoce si oblíbili již naši předci, a to natolik, že ho ze všech sladkých plodin v kuchyni využívali nejčastěji. Jablka lidé již ve středověku přidávali do sladkých i slaných pokrmů, třeba do kaší nebo k pečenému masu.

Více souvisejících

historie sudetští němci Sudety hranice

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie

BND: Rusko bude do roku 2030 schopno zaútočit na NATO

Německo čelí vážným bezpečnostním hrozbám zvenčí, zejména ze strany Ruska, Číny a Íránu, zatímco uvnitř země je znepokojující vzestup islamismu a pravicového extremismu. Na každoročním slyšení před kontrolním výborem Spolkového sněmu to v pondělí uvedli šéfové tří německých tajných služeb.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Praha

Noční život v Praze se mění. Tahy po hospodách skončily

Praha se rozhodla zakročit proti takzvaným "pub crawls", organizovaným nočním toulkám po barech, které pořádají specializované agentury a které jsou spojeny s hlučnými skupinami opilých turistů. V pondělí tento zákaz schválila Rada hlavního města Prahy.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Rusku se nelíbí jaderné cvičení NATO

Každoroční cvičení Severoatlantické aliance (NATO) pod názvem Steadfast Noon, zaměřené na zacházení s jadernými zbraněmi, vyvolává napětí v době probíhající války na Ukrajině. Kreml varoval, že toto cvičení, které probíhá během "horké války" v rámci ukrajinského konfliktu, může přispět k další eskalaci. Uvedl to mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

před 8 hodinami

Donald Tusk

Polskem hýbe otázka migrační politiky. Tusk chce zastavit právo na azyl

Polská vízová politika vůči občanům Ruska patří mezi nejpřísnější v Evropě, uvedlo polské ministerstvo vnitra na sociální síti X. Tím reagovalo na výroky Blažího Pobožyho, poradce prezidenta a bývalého náměstka ministra vnitra, který v rozhovoru pro Radio ZET zmínil, že více než 60 000 ruských občanů vstoupilo v první polovině letošního roku do Polska. Z toho 42 000 z nich překročilo hranici přímo z území Ruska.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Taliban, Afghánistán

Tálibán zavedl v Afghánistánu další bizarní pravidlo

Afghánské ministerstvo pro prevenci neřesti a šíření ctnosti oznámilo, že začne postupně uplatňovat zákon, který zakazuje médiím v zemi zveřejňovat záběry všech živých tvorů. Toto rozhodnutí je součástí širšího balíčku opatření přijatých vládnoucím Tálibánem, jehož cílem je přísné dodržování islámského práva šaría. Informovala o tom agentura AFP.

před 10 hodinami

Leonid Iljič Brežněv, byl sovětským politikem, nejvyšším představitelem Sovětského svazu v období let 1964–1982, mj. čtyřnásobným Hrdinou SSSR.

Pochmurnost ruských dějin. Zdroje nostalgie po brežněvismu 60 let po převratu v Kremlu

Před šedesáti lety, 14. října 1964, proběhl v Kremlu palácový převrat, který z čela Komunistické strany Sovětského svazu odstranil Nikitu Chruščova. Vůdcem jedné ze dvou tehdejších světových supervelmocí se stal sedmapadesátiletý Leonid Brežněv. Ačkoliv o jeho schopnostech mnozí pochybovali – což byl ostatně jeden z důvodů, proč byl vybrán jako Chruščovův nástupce –, ostřílený stranický byrokrat následně vládl dlouhých osmnáct let a zemi podstatně proměnil. Skutečnost, že i současní Rusové vnímají brežněvovskou éru velmi pozitivně, vypovídá mnohé o pochmurnosti moderních ruských dějin. 

před 10 hodinami

Konvoj OSN

Útoky na mise OSN otřásly světem. Izrael se kaje, vysvětluje a kritizuje

Evropská unie ostře odsoudila nedávné útoky izraelské armády na mírové jednotky OSN (UNIFIL) operující v jižním Libanonu, které vyústily ve zranění několika příslušníků mírových sil. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell ve svém prohlášení vyjádřil vážné znepokojení nad těmito incidenty a zdůraznil, že podobné útoky představují závažné porušení mezinárodního práva, přičemž vyzval k jejich okamžitému zastavení.

před 11 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Volodymyr Zelenskyj na návštěvě ve Vatikánu u papeže Františka (13. května 2023).

Zelenskyj dovezl papeži Františkovi netradiční dar

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se v pátek setkal s papežem Františkem na soukromé audienci ve Vatikánu, během níž mu předal symbolický dar – olejomalbu inspirovanou vražděním civilistů v Buči, kyjevském předměstí, kde v prvních týdnech ruské invaze došlo k masakru.  

před 12 hodinami

před 13 hodinami

António Guterres

Guterres nezvládá náplň své práce. Škodí i tak disfunkční Radě bezpečnosti

Generální tajemník OSN Antonio Guterres nezvládá základní náplň své práce. Místo toho, aby zachoval nestrannost a obhajoval mezinárodní právo se staví na stranu teroristů a teroristických režimů. Zdá se, že je potřeba nejen reformovat Radu bezpečnosti, ale také post, který zastává někdejší portugalský premiér a předseda Socialistické internacionály.

před 13 hodinami

Prezidentská debata CNN: bývalý prezident Donald Trump

Kamala sice vede průzkumy mezi voliči, v jednom netradičním ale zvítězil Trump

V klíčových amerických státech si voliči myslí, že republikánský kandidát Donald Trump lépe zvládne řešení války na Ukrajině a ozbrojených konfliktů na Blízkém východě než jeho demokratická soupeřka Kamala Harrisová. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který si objednal list Wall Street Journal (WSJ).

před 13 hodinami

Spojenectví Ruska a KLDR se prohlubuje

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli varoval před rostoucím spojenectvím mezi Ruskem a režimy, jako je komunistická Severní Korea. Upozornil, že nejde jen o transfer zbraní, ale v případě Severní Koreje dokonce o možnost zapojení jejích vojáků do ruských okupačních sil. Tato prohlášení pronesl ve svém video-vystoupení na síti Facebook.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy