Pojmy Sudety, Sudetsko, německy Sudetenkand či polsky Kraj Sudetów označují pohraniční oblasti České republiky. Do 40. let 20. století v nich převažovalo německy hovořící obyvatelstvo. Československý stát se v roce 1945 pokusil tvary slova Sudety zakázat vyhláškou, ale nebyl úspěšný. Přestože vlivem rozsáhlé migrace lidí v Sudetech prakticky vymizel veřejný život, od 90. let 20. století se situace začíná zlepšovat. O místních problémech se totiž po dlouhých desetiletích opět smí veřejně diskutovat.
Podle internetových stránek frydlantsko.eu není původ slova Sudety jasný. Jedna z teorií vychází z keltského označení „Sudéta”, překládaného jako „les kanců”. Další pak poukazuje na germánské označení „Sudtha”, což znamená jednoduše „les”. Termín se vyskytuje již u starověkých římských kartografů. U nich ale není jisté, jestli mají na mysli to samé území, které jako Sudety označujeme i dnes.
Spletitá historie německojazyčných obyvatel, kteří Sudety dlouhá staletí postupně kolonizovali, skončila tragédií druhé světové války. Území se po porážce nacistického Německa opětovně stalo součástí Československa a naprostá většina lidí, jež se hlásila k německé národnosti, byla odsunuta do okupačních zón SSSR a USA v Německu.
31. srpna 1942 prosadilo exilové Prezidium československé Ministerské rady vyhlášku, jež prohlásila označení spojená s dvojslovím „sudetský Němec“ za protiústavní. 22. května 1945, několik týdnů po skončení války, vešla v platnost vyhláška, která označila používání názvu Sudety a Sudetsko včetně jejich odvozenin a tvarů za nepřípustné. Od té doby se zmíněné oblasti říkalo prostě pohraniční území.
Část pohraničí se nechala úmyslně zpustnout
Podle Stanoviska Odboru legislativy a koordinace předpisů a kompatibility s právem Evropských společenství ze 13. srpna 2004 nejsou obě výše zmíněné vyhlášky součástí platného právního řádu České republiky. Jinými slovy termíny Sudety a Sudetsko mohou být úřady a v úředních listinách v plné míře používány.
Jak uvedl Matěj Spurný v knize Sudetské příběhy, komunisté počítali se zánikem některých sudetských měst a obcí. Západní hranice, Krušné hory a Šumava měly vytvořit hustý les, jenž by Československo chránil od nepřítele ze západu. Tehdejší vláda počítala s 500 000 českými starousedlíky a s příchodem 1,2 milionů lidí z vnitrozemí do pohraničí. Před druhou světovou válkou obývalo Sudety okolo tří milionů osob.
Na proces osidlování pohraničí se původní čeští obyvatelé dívali kriticky. Noví obyvatelé podle nich často utíkali zpátky do vnitrozemí a nejednalo se jen o podvodníky a zloděje, jak tvrdily státní orgány. Ty nejpoctivější vyhnala právní nejistota, drahé či nedostupné zboží a neschopnost úřadů. Starousedlíci postupně zjistili, že nově příchozí pro ně představují daleko větší riziko než zbytek Němců.
Do pohraničí za trest
Dobové zprávy z poloviny 50. let 20. století přináší smutné svědectví, především ze sudetského venkova. Osidlovací programy byly ukončeny a pohraničí jako zvláštní území oficiálně přestalo existovat. Životní podmínky ovšem zůstávaly daleko za československým průměrem. Matěj Spurný trefně napsal, že mezi lidmi začalo sílit „povědomí o tom, že do pohraničí se chodí za trest“.
Řada nově příchozích nakonec rozprodala veškerý drobný majetek a utekla zpět, odkud do Sudet přišla. JZD nefungovala, protože původní desítky členů se smrskly na jednotky. Obyvatelstvo začalo být koncentrováno to větších obcí, čímž došlo k zániku mnoha samot, menších obcí a horských osad. Od konce druhé světové války jich tímto způsobem zanikly asi tři tisíce.
Desetiletí po druhé světové válce ukázala, jak je obtížné budovat společnost tam, kde chybí vztah lidí k místu a ke krajině, kterou obývají. Sudety svou identitu stále ještě hledají. Zdá se, že bez návaznosti na blízkou i vzdálenou historii to nepůjde.
před 34 minutami
Na Pardubicku hoří pneuservis, lidé nemají větrat a vycházet ven
Související

Orient Express se vydal na svou první cestu před 140 lety

Výročí horkovzdušného balonu. Poprvé se vznesl před 240 lety
historie , sudetští němci , Sudety , hranice
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 1 minutou

Čínská loď u Tchaj-wanu ohrozila americké plavidlo. Peking se ozval
před 7 minutami

Dva lidé nepřežili tragickou nehodu u Slaného, zasahoval vrtulník
před 34 minutami

Na Pardubicku hoří pneuservis, lidé nemají větrat a vycházet ven
před 57 minutami

Ruští partyzáni tvrdí, že kontrolují obec v Bělgorodské oblasti
před 1 hodinou

Soud ve Francii poslal do vězení dva muže, kteří napadli příbuzného Macronové
před 1 hodinou

Českému tenisu se na French Open s výjimkou Muchové nedaří. Bouzková je po kontroverzi terčem kritiky
před 2 hodinami

Britská princezna Eugenie porodila druhého potomka. Opět je to chlapec
před 2 hodinami

Ukrajinci můžou mít eso v rukávu. Začátek protiofenzivy rozhodně poznáme, říká expert pro EuroZprávy.cz
před 2 hodinami

Šmyhal potvrdil, že ukrajinští piloti už cvičí ve Velké Británii
před 3 hodinami

Blinken vzkázal světu, že USA nedovolí Íránu vyvinout jadernou zbraň
před 3 hodinami

Orient Express se vydal na svou první cestu před 140 lety
před 3 hodinami

Rozvratné akce i tvrdý boj na frontě. Náznaky protiofenzívy existují, nikdo ji ale nemůže potvrdit
Aktualizováno před 3 hodinami

Polsko prohrálo ve sporu s Evropskou komisí o justiční reformu
před 4 hodinami

Trumpa vyzve jeho viceprezident. Pence chce také do Bílého domu
před 4 hodinami

Hašek splnil slib a navštívil Ukrajinu, aby podpořil sportovce
před 4 hodinami

Mezi Proudy: Petr Pavel je první normální prezident ČR v dějinách, říká Matěj Ruppert
před 4 hodinami

Výstava studentské tvorby FESTMICHAEL opět po roce na náměstí Míru
Aktualizováno před 4 hodinami

V Holešově se srazil vlak s nákladním autem, devět lidí se zranilo
před 4 hodinami

Česká armáda přijde o dva představitele. Zamíří do NATO
před 5 hodinami
Pavel jmenoval tři nové ústavní soudce Baxu, Wintra a Zemanovou
Prezident Petr Pavel v pondělí jmenoval první tři ústavní soudce, které vybral po svém nástupu do funkce hlavy státu. Jsou jimi bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, profesor ústavního práva Jan Wintr a někdější prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová.
Zdroj: Jan Hrabě