Pohraničí jako kraj za trest? O bídě v Sudetech se muselo mlčet

Pojmy Sudety, Sudetsko, německy Sudetenkand či polsky Kraj Sudetów označují pohraniční oblasti České republiky. Do 40. let 20. století v nich převažovalo německy hovořící obyvatelstvo. Československý stát se v roce 1945 pokusil tvary slova Sudety zakázat vyhláškou, ale nebyl úspěšný. Přestože vlivem rozsáhlé migrace lidí v Sudetech prakticky vymizel veřejný život, od 90. let 20. století se situace začíná zlepšovat. O místních problémech se totiž po dlouhých desetiletích opět smí veřejně diskutovat.

Podle internetových stránek frydlantsko.eu není původ slova Sudety jasný. Jedna z teorií vychází z keltského označení „Sudéta”, překládaného jako „les kanců”. Další pak poukazuje na germánské označení „Sudtha”, což znamená jednoduše „les”. Termín se vyskytuje již u starověkých římských kartografů. U nich ale není jisté, jestli mají na mysli to samé území, které jako Sudety označujeme i dnes.

Spletitá historie německojazyčných obyvatel, kteří Sudety dlouhá staletí postupně kolonizovali, skončila tragédií druhé světové války. Území se po porážce nacistického Německa opětovně stalo součástí Československa a naprostá většina lidí, jež se hlásila k německé národnosti, byla odsunuta do okupačních zón SSSR a USA v Německu. 

31. srpna 1942 prosadilo exilové Prezidium československé Ministerské rady vyhlášku, jež prohlásila označení spojená s dvojslovím „sudetský Němec“ za protiústavní. 22. května 1945, několik týdnů po skončení války, vešla v platnost vyhláška, která označila používání názvu Sudety a Sudetsko včetně jejich odvozenin a tvarů za nepřípustné. Od té doby se zmíněné oblasti říkalo prostě pohraniční území.

Část pohraničí se nechala úmyslně zpustnout 

Podle Stanoviska Odboru legislativy a koordinace předpisů a kompatibility s právem Evropských společenství ze 13. srpna 2004 nejsou obě výše zmíněné vyhlášky součástí platného právního řádu České republiky. Jinými slovy termíny Sudety a Sudetsko mohou být úřady a v úředních listinách v plné míře používány.

Jak uvedl Matěj Spurný v knize Sudetské příběhy, komunisté počítali se zánikem některých sudetských měst a obcí. Západní hranice, Krušné hory a Šumava měly vytvořit hustý les, jenž by Československo chránil od nepřítele ze západu. Tehdejší vláda počítala s 500 000 českými starousedlíky a s příchodem 1,2 milionů lidí z vnitrozemí do pohraničí. Před druhou světovou válkou obývalo Sudety okolo tří milionů osob.

Na proces osidlování pohraničí se původní čeští obyvatelé dívali kriticky. Noví obyvatelé podle nich často utíkali zpátky do vnitrozemí a nejednalo se jen o podvodníky a zloděje, jak tvrdily státní orgány. Ty nejpoctivější vyhnala právní nejistota, drahé či nedostupné zboží a neschopnost úřadů. Starousedlíci postupně zjistili, že nově příchozí pro ně představují daleko větší riziko než zbytek Němců.

Do pohraničí za trest  

Dobové zprávy z poloviny 50. let 20. století přináší smutné svědectví, především ze sudetského venkova. Osidlovací programy byly ukončeny a pohraničí jako zvláštní území oficiálně přestalo existovat. Životní podmínky ovšem zůstávaly daleko za československým průměrem. Matěj Spurný trefně napsal, že mezi lidmi začalo sílit „povědomí o tom, že do pohraničí se chodí za trest“.

Řada nově příchozích nakonec rozprodala veškerý drobný majetek a utekla zpět, odkud do Sudet přišla. JZD nefungovala, protože původní desítky členů se smrskly na jednotky. Obyvatelstvo začalo být koncentrováno to větších obcí, čímž došlo k zániku mnoha samot, menších obcí a horských osad. Od konce druhé světové války jich tímto způsobem zanikly asi tři tisíce.

Desetiletí po druhé světové válce ukázala, jak je obtížné budovat společnost tam, kde chybí vztah lidí k místu a ke krajině, kterou obývají. Sudety svou identitu stále ještě hledají. Zdá se, že bez návaznosti na blízkou i vzdálenou historii to nepůjde.

Související

Jan Opletal

85 let od smrti Jana Opletala. Kdo byl student, který se postavil nacistům?

Jedenáctého listopadového dne letošního roku tomu bude přesně 85 let od chvíle, kdy zemřel Jan Opletal. Mladý student medicíny podlehl těžkým zraněním, která utrpěl na demonstraci proti nacistické okupaci našich zemí dne 28. října 1939. O tomto národním odporu vůči totalitnímu režimu již bylo napsáno mnohé. A kdo byl Jan Opletal?

Více souvisejících

historie sudetští němci Sudety hranice

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy