Vlak se stovkami mrtvých a vypíchnuté oči? Sudety byly v roce 1945 kruté místo

Jaro 1945 bývá spojováno především s osvobozením. Často se vzpomíná i na násilí, ke kterému docházelo vůči civilnímu obyvatelstvu. Dnešní pohled je často černobílý a dle politických preferencí se pohled upravuje podle potřeby. Příběhy z Chomutovska roku 1945 však dokazují, že nic nebylo tak jednoznačné, jako se zdá dnes.

Na začátku roku 1945 byl Chomutov prakticky úplně německé město. Ve městě žilo kolem 30 000 lidí, ale z původních 5000 českých obyvatel válku ve městě přežilo jen 50-80 osob. Ostatní byli v roce 1938 vyhnáni. Bylo jasné, že Německo válku nevyhraje. Obyvatele trápily nálety a začala se projevovat frustrace.

Krátce po zvláště velkém náletu se do města přibelhal pochod smrti z evakuovaných koncentračních táborů v Sasku mířící do Terezína. Jednalo se celkem asi o 2000 zmučených a zbědovaných koncentráčníků.

Když dorazil pochod smrti do Chomutova, dostalo se mu od místních krvavého přivítání. Němečtí obyvatelé zbědované mukly napadli a přes sto jich v ulicích města umučili a povraždili. Někteří měli být dokonce utopeni říčce Chomutovce.

Dalších asi 200 vězňů zahynulo v polních cestách kolem Chomutova. Mnohé utloukly ženy pracující na polích. Ty k tomu vyzvaly stráže SS, které argumentovaly tím, že musí šetřit náboje pro frontu…

Další lidské tragédie se odehrávaly na nádraží v Březně u Chomutova. Zde 10 a 18. dubna zastavily na tomto malém nádraží dva transporty z koncentračních táborů. Každý měl kolem 50 vagonů „dobytčáků“, ve kterých se v každém tísnilo 40 až 50 lidí. Jen během pobytu na zastávce zůstalo na místě asi 380 mrtvých těl.

K osvobození Chomutovska došlo 8. května 1945. V Chomutově nastalo prakticky bezvládí. Dne 14. května se z Lounska ve městě objevilo asi 50-60 takzvaných „partyzánů“, kteří přišli na pomoc české menšině. Ve skutečnosti začali terorizovat místní obyvatelstvo, a to včetně Čechů, kteří se jim postavili na odpor.

Němci se chovali poměrně alibisticky. Mnozí se tvářili, že se vlastně nic nestalo a za nacismu byli věrní Československé republice. Na mnoha domech, a to i známých předválečných ordnerů a nacistů, se objevily československé vlajky.

Situace se změnila teprve 20. května 1945, kdy do města dorazilo 135 mužů z 1. Československého sboru. Ti v první řadě zajistili „partyzány“ a předali je policejním orgánům. Vojáci Němcům poručili místo československých vlajek vyvěsit bílé prapory. Od 20 hodin platil zákaz vycházení.

Na Chomutovsku se začal objevovat útoky proti vojákům a civilnímu majetku. Fanatičtí nacisté, kteří se mezi obyvatelstvem skrývali, začali ze zálohy útočit na české hlídky. Navíc se začali odkrývat hroby s obětmi pochodů a transportů. Vraceli se přeživší z koncentračních táborů, kteří vyprávěli své příběhy. Vztek ve vojácích pomalu rostl.

Ten nakonec vykypěl 9. června 1945. Velitel posádky Prášek nechal vyvěsit vyhlášku, podle které se měli muži mezi 13 a 65 lety dostavit na městský stadion s jídlem na tři dny. Ostatní měli zůstat doma, a směrem ku stadionu neotvírat okna. Na stadionu se toho dne sešlo asi 6000 až 7000 mužů.

Nechme promluvit pamětníka Josefa Bulinu: „Muži se museli svléknout do půl těla. Hledalo se tetování SS. Jednomu lékaři se jej podařilo odstranit, ale byl svými kamarády udán. Ihned je všechny odváděli stranou.“   

Cele to prý tajně z blízkého domu sledovala jedna Němka. Tu však zahledli vojáci a uštědřili jí výprask.

V davu se podařilo najít asi 20 SS-manů. Ty čekal krutý osud. Na hřišti se totiž shromáždili i bývalí vězni z koncentáků a další oběti nacistického režimu. Vojáci jim bývalé členy SS předali, aby s nimi naložili podle svého vlastního rozhodnutí. Ti začali SS-many mlátit hlava nehlava. Objevilo se dokonce mučení a trýznění. Jednomu z členů SS měli dokonce vypíchnout oči.

Mučení SS-manů zastavil až poručík sovětské armády. Ten je krátkými dávkami postřílel a vojákům i vězňům koncentračních táborů vynadal. Neměli se prý pouštět do tak nedůstojného divadla. Nacisty prostě měli hned postřílet.

Ostatní chomutovští Němci pak byli přes Jirkov, Jezeří a Novou Ves odvedeni k hranici se Saskem. Podle německých pramenů cestu nemělo přežít 20 až 70 mužů.   Zde dva dny vojáci marně vyjednávali se sovětskou okupační správou, která je odmítla vpustit do své okupační zóny. Dne 11. června. 1945 byli nakonec odvedeni do Záluží. Tam se podíleli na opravách chemičky. Poslední z nich byli propuštěni až v roce 1946. Většinu z chomutovských Němců poté čekal transport do Německa.

Konec války a poválečná doba byla krutá a obě strany se dopouštěly strašných zločinů. Neměli bychom však zapomínat, že nebýt války a mnoha naprosto šílených excesů během ní, nikdy by se podobné události nestaly.

Související

Více souvisejících

II. světová válka Sudety

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Zuzana Čaputová

Čaputová vyzývá Slováky k účasti ve volbám, zatímco ji Fico chce žalovat

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová vyzvala Slováky k účasti ve volbám. Ty se konají už v sobotu 30. září a kampaň je na vrcholu. Učinila tak opakovaně a zdůrazňuje, že volby jsou obrazem stavu společnosti ve státě. A ať dopadnou jakkoliv, stále jsou demokratické, což je podle ní správné. Slovenská prezidentka nebude pokračovat do druhého volebního období a předseda nejsilnější strany Robert Fico ji chce po volbách obžalovat. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

včera

Ilustrační foto

Důvěra v českou ekonomiku spadla nejníže od covidu. Důvěra v průmyslu je nejnižší od roku 2009

Důvěra v českou ekonomiku se letos v září propadla nejníže za celé období od března 2021. V březnu 2021 se přitom Česko potýkalo s pandemií covidu a souvisejícími restrikcemi, přičemž hrozily těžké lockdowny průmyslu. Není tedy divu, že tehdy byla důvěra v ekonomiku poměrně nízká. Nyní však k povážlivému poklesu důvěry na tehdejší úrovně dochází bez výraznější hrozby pandemických restrikcí. 

včera

Searching for Home

Jak zní jazz 21. století? Už ve středu se v klubu Jazz Dock odehraje finále soutěže Jazzfruit

Finále čtrnáctého ročníku soutěže Jazzfruit pro mladé jazzové i jazzem inspirované kapely ze střední Evropy se uskuteční již tuto středu 27. září v klubu Jazz Dock od 19.00 hodin. Vítězem letošního ročníku se může stát německá formace Searching for Home, polská skupina Ninja Episkopat nebo ostravská písničkářka Nika, která je zároveň vítězkou v kategorii Junior. O prvenství rozhodne nejen odborná porota, ale i samotní návštěvníci koncertu. Finálový koncert v Jazz Docku zakončí výherce minulého ročníku, polské Marcin Pater Trio.

včera

včera

včera

Jakub Voráček

Jágr povolal do kladenského realizačního týmu novou posilu. Voráček pomůže jako mentor

Přestože se hokejovému Kladnu povedlo po třech kolech konečně bodovat, když nad favoritem z Vítkovic na jeho ledě vyhrálo 3:2 po nájezdech, stále jsou Středočeši pasováni do role největších outsiderů extraligy. I proto se majitel Jaromír Jágr rozhodl k posílení realizačního týmu. Zavolal svému kamarádovi a bývalému reprezentantovi Jakubu Voráčkovi, aby právě on pomohl Kladnu coby mentor. Mistr světa z roku 2010, jenž svou kariéru v NHL musel přerušit kvůli zdravotním problémům, nakonec tuto nabídku přijal.

včera

Vít Rakušan

ANO hrozí kvůli Rakušanovi hlasováním o nedůvěře

Vít Rakušan (STAN) nemůže být podle předsedkyně poslaneckého klubu hnutí ANO Aleny Schillerové nadále ministrem vnitra. Ve hře je i hlasování o nedůvěře vládě, pokud bude premiér Petr Fiala (ODS) bagatelizovat zjištění, že Rakušan měl šifrovaný telefon.

Aktualizováno včera

včera

Hokej, ilustrační fotografie.

Kladenský útočník Strnad si tři zápasy nezahraje kvůli napadení čárového rozhodčího

Hokejové Kladno se bude muset ve třech zápasech extraligy obejít bez útočníka Jakuba Strnada. Ten v rámci zápasu 3. kola s Vítkovicemi srazil u mantinelu tvrdě na led čárového rozhodčího Vladimíra Rožánka, jenž se následně těžce sbíral z ledu a další minuty zápasu musela odřídit zbývající trojice sudích. Právě za tento incident, jak informovala v sobotu Asociace profesionálních klubů na webu, obdržel třízápasový distanc a k tomu navíc i pokutu ve výši 10 procent měsíčního platu.

včera

včera

Vážná nehoda na D3 uzavřela dálnici na několik hodin. Pro řidiče letěl vrtulník

Vážná nehoda v pondělí na několik hodin uzavřela dálnici D3 u Tábora. Na místě zasahovaly všechny složky IZS včetně záchranářského vrtulníku, který letecky transportoval jednoho zraněného do nemocnice. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy