Konec křečí: Do česko-bavorských vztahů se vrací normalita, píšou v Německu

Berlín - Návštěva bavorského premiéra Horsta Seehofera v Praze ukazuje, že ve vztazích mezi Prahou a Mnichovem se konečně usadila normalita. Shodují se na tom německá média v hodnocení Seehoferovy cesty. Ke klidnému průběhu návštěvy podle nich přispělo i to, že na rozdíl od předchozích dvou oficiálních cest Seehofera do Prahy tentokrát v jeho delegaci chyběl zástupce sudetských Němců.

Podle deníku Die Welt neprovázelo nejnovější cestu žádné napětí. "Chce pragmatismus, žádné křečovité překonávání minulosti," napsal list o bavorském premiérovi. Připomněl, že jednání Seehofera s českým premiérem Bohuslavem Sobotkou se zaměřilo především na aktuální témata jako železniční spojení mezi Českem a Bavorskem nebo boj proti šíření drog. "Ani Sobotka ani Seehofer se nechtěli zabývat minulostí," uvedl deník.

List Augsburger Allgemeine v souvislosti s návštěvou vyzdvihuje rozdíl mezi Seehoferem a jeho předchůdcem Edmundem Stoiberem. "Stoiber po 14 let v úřadu premiéra záměrně odmítal návštěvu Česka. Místo toho každý rok na sudetoněmeckém sjezdu útočil na pražskou vládu kvůli tomu, že nechtěla zrušit takzvané Benešovy dekrety," uvedl deník. Podle něj tím Stoiber zbytečně zatěžoval vztahy mezi Prahou a Mnichovem.

Podle listu Mittelbayerische Zeitung je otázka sudetských Němců, kteří byli na základě Benešových dekretů po druhé světové válce vysídleni z Československa a většina z nich se usadila v Bavorsku, stále citlivým tématem česko-bavorských vztahů. "Dokud ta nadměrná citlivost potrvá, nebude bohužel mezi Bavorskem a Českem vše v pořádku," napsal deník.

Podle Mittelbayerische Zeitung je však zřejmé, že situace se stále pomalu zlepšuje. "Seehoferova současná pracovní návštěva Česka se tentokrát poprvé uskutečnila bez sudetoněmeckého doprovodu. I to je malý kousek nové normality ve vztazích," uzavřel deník.

Související

Více souvisejících

Německo Sudety Horst Seehofer

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Slovensko se mění. Dokázaly to sobotní volby do Národní rady. Jaký bude další vývoj země? Sledujte naše zpravodajství na EuroZprávy.cz.

Online ONLINE Volby Slovensko 2023: Fico drtivě vyhrál bitvu o národ. Progresivní Slovensko je druhé, Hlas třetí

Lidé na Slovensku si zvolili nové složení Národní rady. Podle exit pollu se vítězem voleb měla stát se ziskem 23,5 procenta strana Progresivní Slovensko. Smer-SD, který se měl dle odhadů s 21,9 procenty nacházet na druhém místě, ale nakonec volby vyhrává se ziskem více než 23 procent hlasů. Na druhém místě je Progresivní Slovensko Michala Šimečky se 17,06 procenty a třetí se umístil Hlas Petera Pellegriniho s 14,95 procenty.

před 7 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Generál Petrescu varuje před rušením signálu GPS v rumunských výsostných vodách Ruskem

Znepokojující krok Ruska. Země NATO bije na poplach

Rusko "aktivně a neustále" narušuje GPS komunikaci lodí v rumunských teritoriálních vodách, řekl generál Daniel Petrescu. Rumunská armáda varuje spojence NATO před možnými kolizemi a problémy s řízením raket. Na bezpečnost ohrožující miny plovoucí v Černém moři upozorňuje i rumunská armáda. Informovala agentura Ukrinform.

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Daniel Anýž během pracovní cesty do USA.

Zemřel novinář Daniel Anýž, referoval o dění v USA

Ve věku 59 let zemřel novinář Daniel Anýž, který naposledy působil v Hospodářských novinách a na serveru Aktuálně.cz. V textech se věnoval především dění ve Spojených státech amerických. Anýž podlehl vážné nemoci. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

Národní rada Slovenské republiky (Českou obdobou je Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky)

Slovensko nemá jednoduché vyhlídky. Vláda může být opět nestabilní, boj přijde po volbách

Volby na Slovensku jsou tady, jejich výsledek ale nezaručí klid. Jakákoliv spolupráce nejsilnějších stran Smer-SD a Progresívne Slovensko nepřipadá v úvahu. Ať zvítězí kdokoli, musí vyvinout značné úsilí k vytvoření vládní koalice. A ta podle všeho bude velice nestabilní. PS dokáže vytvořit koalici s řadou ideologicky různě zaměřených stran, Smer zase s krajně pravicovou Republikou. 

včera

včera

Petr Pavel navštíví Belgii a Francii, ve středu promluví v Evropském parlamentu

Prezident Petr Pavel v příštím týdnu navštíví belgické Bruggy a francouzský Štrasburk. Nejdůležitějším bodem zahraniční cesty, která proběhne v úterý a ve středu, bude vystoupení v Evropském parlamentu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy