Konec křečí: Do česko-bavorských vztahů se vrací normalita, píšou v Německu

Berlín - Návštěva bavorského premiéra Horsta Seehofera v Praze ukazuje, že ve vztazích mezi Prahou a Mnichovem se konečně usadila normalita. Shodují se na tom německá média v hodnocení Seehoferovy cesty. Ke klidnému průběhu návštěvy podle nich přispělo i to, že na rozdíl od předchozích dvou oficiálních cest Seehofera do Prahy tentokrát v jeho delegaci chyběl zástupce sudetských Němců.

Podle deníku Die Welt neprovázelo nejnovější cestu žádné napětí. "Chce pragmatismus, žádné křečovité překonávání minulosti," napsal list o bavorském premiérovi. Připomněl, že jednání Seehofera s českým premiérem Bohuslavem Sobotkou se zaměřilo především na aktuální témata jako železniční spojení mezi Českem a Bavorskem nebo boj proti šíření drog. "Ani Sobotka ani Seehofer se nechtěli zabývat minulostí," uvedl deník.

List Augsburger Allgemeine v souvislosti s návštěvou vyzdvihuje rozdíl mezi Seehoferem a jeho předchůdcem Edmundem Stoiberem. "Stoiber po 14 let v úřadu premiéra záměrně odmítal návštěvu Česka. Místo toho každý rok na sudetoněmeckém sjezdu útočil na pražskou vládu kvůli tomu, že nechtěla zrušit takzvané Benešovy dekrety," uvedl deník. Podle něj tím Stoiber zbytečně zatěžoval vztahy mezi Prahou a Mnichovem.

Podle listu Mittelbayerische Zeitung je otázka sudetských Němců, kteří byli na základě Benešových dekretů po druhé světové válce vysídleni z Československa a většina z nich se usadila v Bavorsku, stále citlivým tématem česko-bavorských vztahů. "Dokud ta nadměrná citlivost potrvá, nebude bohužel mezi Bavorskem a Českem vše v pořádku," napsal deník.

Podle Mittelbayerische Zeitung je však zřejmé, že situace se stále pomalu zlepšuje. "Seehoferova současná pracovní návštěva Česka se tentokrát poprvé uskutečnila bez sudetoněmeckého doprovodu. I to je malý kousek nové normality ve vztazích," uzavřel deník.

Související

Více souvisejících

Německo Sudety Horst Seehofer

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy