Putina obejdeme a uděláme toto, plánuje významný evropský politik

Brusel – Nemůžeme se na Rusko dívat jako na demokracii, která selhává, ale jako na autoritativní systém, který má úspěch. Putin svazuje svoje lidi, proto je pro nás důležitější než kdy dřív podporovat progresivní a liberální hodnoty a bojovníky za lidská práva v Rusku, domnívá se bývalý premiér Belgie Guy Verhofstadt.

Pokud Rusko neoceňuje talent vlastních lidí, musí to udělat Evropa. Tak by se dala shrnout myšlenka bývalého ministerského předsedy Belgie. Putin podle něj v Rusku utlačuje velké skupiny lidí, jako je třeba LGTB komunita, zároveň se ale sám paktuje s motorkářským gangem Noční vlci.

„Ti, kteří se odváží nesouhlasit s Putinovým režimem, se bojí o svou svobodu nebo dokonce o život. Aktivisté a opoziční politici jsou zatýkáni, novináři vražděni. Nejedná se o mimořádné události, ale o každodenní titulky. Ruská ekonomika narazila na dno, protože příliš spoléhala na vývoz zemního plynu a ropy," shrnuje dění v Rusko Verhofstadt pro server Politico.

Rusové jsou podle něj den ode dne chudší, přesto Putina stále podporují. A to i přesto, že výstupy médií jsou řízeny Kremlem, internet je cenzurován a volby zmanipulované. „Je čas, aby Evropa byla jednotná a silná. Rváči jako Putin nerespektují slabost. Evropská rada až příliš často na ruské provokace reaguje pomalu," píše politik s tím, že to platí i pro ruské sankce.

Unie podle něj musí být aktivnější a vypracovat nějakou strategii. Pak je podle bývalého belgického premiéra malá naděje, že Putin změní svoje chování. „Nesmíme zapomenout, že největší obětí ruského režimu jsou sami Rusové. Denně jsou bombardování kemelskou propagandou, které deklaruje bezbožnost Západu. Musíme tyto lži efektivně vyvracet přímo jednáním s ruskými lidmi, z nichž mnozí jsou talentovaní v řadě oblastní od hudby až po vědu techniku. Ruský režim talentované lidi v zemi potlačuje, jako kdyby byli pod komunistickou nadvládou. Pokud si Putin necení vlastních lidí, my bychom měli," myslí si evropský politik.

Evropská komise by proto měla předložit návrh na rozsáhlý program stipendií pro ruské vědce, umělce a studenty. Pokud by přispěl každý z členských států, měl by tento program podle Verhofstadta minimální náklady, ale výhody – získání srdce a mysli ruského lidu – by byly neocenitelné.

„Rusové potřebují finanční podporu, potřebují ale také mírnější vízové podmínky. To by jim umožnilo vidět Evropu, jaká opravdu je, a ne jak ji zobrazuje putinovské Rusko. EU by měla dělat více pro podporu občanské společnosti v Rusku, aktivně se účastnit pokojných protestů v oblasti lidských práv. Putin si může dělat black listy, jaké chce, ale nikdy neumlčí ty, kteří zůstanou jednotní proti jeho nacionalistické rétorice a hnusnému režimu potlačujícímu základní mezinárodně uznaná práva," má jasno politik.

Sankce podle něj mohou ublížit Putinově peněžence, ale nabízí i pozitivní alternativu pro Rusy, což Putina udeří tam, kde to opravdu bolí.

Související

Josep Borrell

EU vyčkává na výsledky voleb v USA, europoslanci zkritizovali Trumpa

Zdrženlivé reakce na napínavý volební vývoj ve Spojených státech znějí dnes ráno od představitelů Evropské unie a evropských politiků. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell uvedl, že EU chce bez ohledu na výsledek voleb pevné vazby s USA. Někteří europoslanci se kriticky vyjádřili k prohlášení prezidenta Donalda Trumpa, který se přes nejasné výsledky označil za vítěze voleb.

Více souvisejících

Guy Verhofstadt EU (Evropská unie) Vladimír Putin

Aktuálně se děje

před 7 minutami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 16 minutami

před 49 minutami

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 4 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině

Sněmovní volby by na začátku listopadu vyhrálo nejsilnější opoziční hnutí ANO. Dostalo by 35,3 % hlasů, vyplývá z průzkumu agentury NMS Market Research. Křesla v dolní parlamentní komoře by získalo ještě pět dalších subjektů. Dvě z vládních stran, konkrétně TOP 09 a KDU-ČSL, by zůstaly pod pětiprocentní hranicí. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy