Atény/Ženeva - Na řecké ostrovy připlouvá šestkrát víc běženců než loni, oznámila mluvčí Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Celkem za prvních pět měsíců letošního roku dorazilo již 42 tisíc běženců. Situace je o to vážnější, že se samotné Řecko potýká s ekonomickými problémy.
"Ty počty se dramaticky zvýšily, zejména v Řecku, kam připlouvá v průměru 600 lidí denně... Očekáváme, že tímto tempem, pokud ne ještě vyšším, to bude pokračovat," řekla Melissa Flemingová.
Podle ní například jen na ostrov Kos, který patří k oblíbeným turistickým destinacím, letos dorazilo už 9000 uprchlíků. Většina pochází ze Sýrie, Afghánistánu, Iráku, Somálska a Eritreje.
Běženci jsou na 15 řeckých ostrovech. "Tři uprchlická centra na ostrovech Lesbos, Chios a Samos jsou totálně přeplněná, spousta uprchlíků - včetně rodin s dětmi - musí spát pod širým nebem a chybí jim potraviny i pitná voda," upozornila dále mluvčí.
Celkem se podle UNHCR do konce května přes Středozemní moře přeplavilo na 90.000 uprchlíků. Většina z nich skončila v Itálii (46.500) a v Řecku (42.000), mnohem menší počty běženců směřovaly do Španělska (920) a na Maltu (91).
VIDEO: Záchrana zraněného uprchlíka
Zdroj: YouTubeSouvisející
Vláda přitvrzuje vůči uprchlíkům z Ukrajiny. Problémy čekají i řidiče
Evropští ministři budou řešit, co s odmítnutými žadateli o azyl
Aktuálně se děje
před 47 minutami
Rutte vyvolal v Itálii bouři. Prozradil, že Řím umožnil stovkám amerických letadel zasahovat v Íránu
před 2 hodinami
Pokus o ústavní puč, Pavel vyhlásil vládě válku, komentuje Macinka rozhodnutí soudu
před 3 hodinami
Babiš bude rozhodnutí Ústavního soudu respektovat. Turek zuří
před 4 hodinami
Koupaliště čelí ostré kritice. Zakázalo vstup návštěvníkům, kteří nemluví německy
před 5 hodinami
Bezodkladně zajistěte účast Pavla na summitu NATO, nařídil vládě Ústavní soud
před 5 hodinami
V extrémním počasí se peče sto milionů Evropanů. WHO varuje před vážnými dopady veder na zdraví
před 6 hodinami
Jak Trump zničil pověst Spojených států: Pozitivně už je vnímá jen minimum Evropanů
před 7 hodinami
Evropská spolupráce se rozpadla. Německo odstoupilo z vývoje bojového letounu šesté generace, státy řeší, co dál
před 8 hodinami
Babiš otočil. Rozhodnutí Pavla respektuji, tvrdil včera, dnes se do něj navezl
před 9 hodinami
Francie ohlásila první případ eboly na svém území
před 10 hodinami
Počasí: V zahraničí už padl. Současná vlna veder může za pár dní překonat absolutní rekord i v Česku
před 10 hodinami
Střelba v Ostravě. Muž zranil ženu, policisté ho našli mrtvého
před 10 hodinami
Pavel požádal ÚS o předběžné opatření, které mu umožní jet na summit NATO
před 11 hodinami
OSN: Izrael pokračuje v páchání genocidy v Pásmu Gazy
před 12 hodinami
Extrémní počasí peče Evropu. Francie zaznamenala absolutní rekord, Británie uzavřela školy
před 13 hodinami
Bílý dům pod palbou kritiky: Mírové memorandum působí proíránsky, Teherán navíc řadu věcí popírá
před 14 hodinami
Počasí: Do Česka míří extrémní tropy, naměřit můžeme až 39 stupňů
včera
Rubio: USA nedovolí žádné zemi, včetně Íránu, vybírat poplatky za plavbu v Hormuzském průlivu
včera
Extrémní počasí si už v Evropě vyžádalo desítky lidských životů
včera
Dagmar Havlová odebrala Knihovně souhlas s užíváním jména exprezidenta
Bývalá první dáma Dagmar Havlová se rozhodla odvolat souhlas s užíváním jména bývalého českého a československého prezidenta, který dosud měla Knihovna Václava Havla. Havlová je připravena poskytnout nejrůznější materiály týkající se Havla blíže nespecifikované veřejné instituci.
Zdroj: Jan Hrabě