Českoslovenští letci v RAF získali vděk Britů, doma byli zatracováni

Londýn/Praha - Českoslovenští letci nemohli po Mnichovu a německé okupaci bránit svou vlast. Mnozí z nich ale už na podzim 1939 odešli do zahraničí a v leteckých bojích nad Polskem a Francií předvedli své schopnosti.

Po kolapsu francouzské armády se stovky z nich dostaly do Británie, kde dostali příležitost zapojit se opět do boje. Už 12. července 1940 se zformovala 310. stíhací peruť britského Královského letectva (RAF).

"We Fight to Rebuild" - tedy Bojujeme pro obnovu - stálo v emblému jednotky, ozdobeném červeným dvouocasým lvem na meči, která se usadila na letišti v Duxfordu, asi 70 kilometrů severně od Londýna. Díky zkušenostem pilotů mohla být většina perutě už za měsíc, 17. srpna 1940, prohlášena za bojeschopnou.

"Každý z nás měl radost. Hurricany jsou nové moderní letouny, dokonalejší než francouzské. Jediná věc je odlišná. Plynová páka se totiž ovládá obráceně," zapsal si mechanik Jindřich Prokop.

Peruť, jejíž výzbroj tvořilo 16 letounů Hawker Hurricane, zasáhla poprvé do bojů 26. srpna. Své podřízené vedl tehdy osobně velitel "třistadesítky", už dvaačtyřicetiletý Alexander Hess, spolu s britským protějškem Georgem Blackwoodem. Při své premiéře ukázali Čechoslováci nejen bojového ducha, ale také pilotní umění. Ze střetu nad přímořským městečkem Clacton si odnesli tři sestřely - dvou bombardérů Dornier Do 17 a jedné dvoumotorové stíhačky Messerschmitt Bf 110.

Pět dní poté, 31. srpna 1940, pak piloti 310. perutě dosáhli dalších šesti sestřelů (čtyř bombardérů a dvou špičkových stíhaček Messerschmitt Bf 109), zároveň ale přišla o prvního pilota, sedmadvacetiletého Jaroslava Štěrbáčka. Příslušník prvorepublikového letectva nejspíše utonul v ústí Temže poté, co vyskočil z poškozeného letadla. Během prudkých bojů, které se zapsaly do historie jako bitva o Británii, ale nebylo času na oddych ani velké truchlení.

Do konce října 1940 nalétali Čechoslováci a Britové na hurricanech s označením NN a malým československým znakem na krytech motorů téměř 1000 operačních hodin, velení RAF jim přiznalo 40,5 jistého sestřelu (k tomu 11 pravděpodobných) a také šest poškozených letounů. Vedle 310. perutě přitom čeští a slovenští příslušníci letectva, kterých se z Francie do Británie dostalo téměř tisíc, sloužili i u dalších jednotek, anglických nebo polských, a také tam si vedli nadmíru úspěšně.

Související

Dobrá věc se podařila. Starostka Městské části Prahy 2 Jana Černochová se s Jeho Excelencí Nicholasem Stewartem Archerem, velvyslanecem Spojeného království Velké Británie a Severního Irska spokojeně usmívají po odhalení pamětní desky generálu Janouškovi, jehož zhotovení inicioval zpravodajský web EuroZprávy.cz.

Pohled do zákulisí. Co předcházelo odhalení desky generálu Janouškovi. Jednání s majiteli domu, porady i krácení projevu

Ulicí dozněla česká hymna, kterou zazpíval člen Sboru Národního divadla Jan Líkař a ozval se velký aplaus i úleva, že se vše vydařilo. Vydavatelství INCORP a.s., do jehož portfolia patří mainstreamový zpravodajský server EuroZprávy.cz, totiž před malou chvílí odhalilo jedinému československému leteckému maršálovi RAF Karlu Janouškovi ve spolupráci s Městskou částí Praha 2 a starostkou Janou Černochovou (ODS) pamětní desku. Co ale předcházelo akci, která proběhla 27. října, tedy v den padesátého výročí generálovy smrti, aby mu jeho obdivovatelé před domem v Malé Štěpánské 5, kde hrdina bydlel, vzdali hold? Pojďme nahlédnout do zákulisí. „Jednalo se o rok intenzivních příprav, množství porad, e-mailů i telefonátů a někdy i napjatých situací. Ale výsledek se povedl,“ říká Petr Zelinka, majitel a ředitel vydavatelství INCORP a.s., které se na projektu i finančně podílelo. A dnes si redakce připomíná i 128. výročí od narození vojáka, který přispěl k vítězství v bitvě o Británii.
Starostka Městské části Prahy 2 Jana Černochová, Jeho Excelence Nicholas Ste-wart Archer, velvyslanec Spojeného království Velké Británie a Severního Irska a redaktor mainstreamového zpravodajského serveru EuroZprávy.cz Petr Třešňák právě odhalují generálu Karlu Janouškovi pamětní desku, a to před domem v Malé Štěpánské, kde hrdina žil.

EuroZprávy.cz s Městskou částí Prahy 2 odhalily pamětní desku generálu Janouškovi. Britové mu jsou vděční, řekl velvyslanec

Armádnímu generálu Karlu Janouškovi se dostalo obrovské pocty. Vydavatelství INCORP a.s., do jehož portfolia patří mainstreamový zpravodajský server EuroZprávy.cz, odhalilo jedinému československému leteckému maršálovi RAF dnes dopoledne ve spolupráci s Městskou částí Praha 2 a starostkou Janou Černochovou (ODS) pamětní desku. Plaketa připomíná vojákovu statečnost i nelehký osud, kdy po komunistickém puči pobyl v bolševických kriminálech dvanáct let. Na slavnostní akt k domu v Malé Štěpánské 5 na Praze 2, kde hrdina také žil, přijela i Jeho Excelence Nicholas Stewart Archer, velvyslanec Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. „Nikdy nepřestaneme být československým válečným letcům v RAF vděční za jejich nasazení v bitvě o Británii. Jedním z hlavních lídrů triumfu byl právě pan generál Janoušek,“ řekl ambasador.

Více souvisejících

Českoslovenští piloti v RAF

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

Seismograf, ilustrační fotografie

Východ Slovenska zasáhlo zemětřesení

Východní Slovensko zasáhlo ve čtvrtek zemětřesení, uvedl Kristián Csicsay, vedoucí oddělení seismologie Slovenské akademie věd (SAV), pro agenturu TASR. Jednalo se o otřesy loňského říjnového zemětřesení, které pocítili lidé v okresech Vranov nad Topľou a Humenné.

včera

včera

Mark Rutte

Boj o šéfa NATO finišuje. Žhavým kandidátem je nizozemský lídr

Americký prezident Joe Biden podporuje kandidaturu nizozemského premiéra Marka Rutteho na post generálního tajemníka NATO. Pro agenturu Reuters to ve čtvrtek uvedl nejmenovaný zdroj z prostředí americké administrativy. Jeho kandidaturu podporují i další státníci včetně Británie.

včera

důchody

Bude na důchody? Nová zpráva ukázala, jak stát hospodaří s penězi důchodců

Loni skončil systém důchodového pojištění se schodkem ve výši 72,8 miliardy korun, což je dosud největší propad. Celkové výdaje na penze a správu dosáhly přes 692,3 miliardy korun. Na starobní, invalidní a pozůstalostní důchody bylo vyplaceno o 97,2 miliardy korun více než v roce 2022, čímž se penzijní výdaje zvýšily téměř o 17 procent. 

včera

včera

včera

Rusko, Kreml

Navalého tým chce potrestat Kreml. Vyzval Západ k radikálnímu kroku

Leonid Volkov, člen ruské exilové opozice, ve čtvrtek vyzval Západ, aby reagoval na smrt Alexeje Navalného zmrazením majetku osob blízkých ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Dále žádal, aby Západ zvážil neuznání výsledků březnových prezidentských voleb v Rusku a posílení pomoci ruským občanům v jejich boji proti putinovskému režimu.

včera

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

Ukrajinci opět zasáhli cvičící ruské vojáky. Obětí mají být desítky

Ukrajinci se pochlubili dalším zásahem ruského výcvikového prostoru. Kyjev tvrdí, že jeho síly zasáhly cvičiště nedaleko vesnice Podo-Kalynivka na levém břehu Dněpru na jihu Ukrajiny. Při úderu zemřelo přibližně 60 ruských vojáků, uvedla mluvčí ukrajinské armády Natalija Humeňuková ve čtvrtek.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ukrajina v Evropské unii? Šéfka EK nastínila další kroky, věci se letos dají do pohybu

Předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyenová ve středu uvedla, že jejím cílem je předložit rámec přístupových jednání Evropské unie s Ukrajinou do začátku léta.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy