Potřebujeme více vojenských dronů, apeluje Cameron

Londýn - Speciální jednotky britské armády, SAS, potřebují více bezpilotních letounů, aby mohly čelit hrozbě extremistů z organizace Islámský stát (IS). Podle premiéra Spojeného království, Davida Camerona, je tak nezbytné do těchto strojů investovat větší finanční prostředky. Informuje server BBC.

Cameron vyzval představitele ministerstva obrany, aby se pokusili pro speciální jednotky nalézt více peněž v rozpočtu. Ty by měly směřovat na pořízení nových průzkumných letounů, především pak dronů.

Jedná se o součást strategie britského kabinetu v otázkách obrany. Ten minulý týden přislíbil, že rozpočet ozbrojených sil se až do roku 2020 nesníží pod 2% HDP země, což je hranice, kterou požaduje NATO. V praxi však není mnoha členskými státy dodržována.

Premiér zdůraznil, že Velká Británie nečelí pouze rostoucí hrozbě ze strany IS. Dle jeho slov ji ohrožuje i stále agresivnější Rusko a kybernetické útoky.  

Bezpilotní letouny jsou dynamicky se rozvíjející vojenskou technologií. Mohou plnit velké množství úkolů zahrnující průzkum i bojové mise. Jejich výhodou je velká výdrž ve vzduchu a v neposlední řadě i skutečnost, že při jejich nasazení není ohrožen život pilota. Drony ve velkém používá americká, ale též čínská armáda.  

Související

Princ William se svou rodinou

Nejhorší rok v životě. Princ William překvapil upřímnými slovy

Rok s letopočtem 2024 ještě není u konce, stále zbývá několik týdnů. Dvaačtyřicetiletý princ William je však už nyní přesvědčen, že letošek byl nejtěžším rokem jeho života. Důvodem jsou pochopitelně především vážné zdravotní potíže členů britské královské rodiny. 

Více souvisejících

Velká Británie David Cameron Bezpilotní letouny

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety

Ruský prezident Vladimir Putin se snaží zastrašit západní spojence eskalací konfliktu, tvrdí bývalý velvyslanec USA při NATO Ivo Daalder. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy