Masivní příliv uprchlíků: Má evropská kultura šanci přežít?

Berlín – S nově příchozími uprchlíky v současné době sdílí solidaritu více Němců než kdy dříve. Nicméně jen letos se náš západní soused musí vypořádat s obrovským počtem nových žádostí o azyl, které sahají k neuvěřitelným 400 000.

V souvislosti s uprchlickou krizí i Německo začíná alokovat běžence do míst, o nichž by si to ještě před pár týdny málokdo dokázal představit. Deník Spiegel v této souvislosti upozorňuje na vstřícnost vůči migrantům, která je pro řadu Němců v současné době typická více než kde jinde.

„Jsou to lidé, kteří jsou odhodláni dělat správné věci a odčinit německé hříchy, které jsou staré sedmdesát let." je uvedeno v komentáři. Němci mají pocit, že ostatním národum něco stále dluží a snaží se ulevit svému kolektivnímu svědomí.

I tato dobrá vůle má však své limity. Podle Spieglu je většina těchto Němců ochotná se s uprchlíky dělit do doby, než se budou muset zříci části svého vlastního blahobytu a pohodlí.

Na druhou stranu mezi další skupinou Němců pochopitelně sílí z masového přílivu uprchlíků obavy. Na řadu pak přicházejí otázky, zda může současný, veskrze vstřícný vztah Němců k uprchlíkům přetrvat, stejně tak jako systém, který si snaží dávat záležet na jejich integraci do společnosti. Jaký počet imigrantů je udržitelný a co už je příliš? Objevuje se úzkost.

Uprchlické tábory poslední dobou praskají ve švech, například kemp v dolnosaském Frýdlantu hostí dvojnásobný počet lidí než mu původní kapacita dovoluje. Kempy se staví také ve velkých německých městech.

Politici se snaží situaci vyřešit. V poslední době se objevují návrhy na řešení situace (například nedávné oznámení guvernéra spolkové země Bavorska Horsta Seehofera, že Bavorsko by mělo otevřít dva „nasávací" tábory, které by měly hostit imigranty, které čeká navrácení). Jednoduché řešení však v dohlednu není.

Bruselská politika kvót ukazuje jak oproti jiným členům EU je Německo vůči imigrantům vstřícné. Německo sebe samo vidí jako velmi přátelskou a otevřenou zemi, ostatně i v samotné německé ústavě stojí, že „Politicky perzekuovaní lidé by měli mít právo na azyl."

První vlnu migrace zažilo německo během studené války. Přistěhovalci tehdy představovali důležitou pracovní sílu, která měla válkou zdevastovanému Německu dopomoci k ekonomickému zázraku. V této souvislosti se v Německu během padesátých a šedesátých let usídlily miliony Turků.

V roce 1973 se Německo rozhodlo příliv těchto dělníků zastavit. 2,6 milionu Turků tehdy začalo chtít zůstat a chtěli si přivézt své rodiny. Po znovusjednocení Německa začal počet žadatelů o azyl stoupat. Německá imigrační politika začala být měněna od roku 2005, kdy byl přijat zákon, který měl stále rostoucí počet přistěhovalců regulovat, opatření následujících let pak vedla ke snahám tyto cizince integrovat do společnosti.

Psali jsme: Do Evropy od ledna přišlo 224 tisíc migrantů Přestaňte vyšilovat kvůli uprchlíkům, říká člověk, od kterého byste to nečekali Uprchlíci žijí na hromadách odpadků. Nezvládáme to, přiznává Řecko Stovky uprchlíků v Česku? Evropa je na tom mnohem hůř  

V současné době počet žádostí o azyl, s nimiž se Německo musí vypořádat, rapidně roste. Německo, které trápí pokles porodnosti, je nyní ochotno je integrovat, ale 400 tisíc je 400 tisíc. Spolu s přibývajícími žádostmi o azyl rostou v Německu obavy, které se přelévají v xenofobii a podporu různých radikálních hnutí.

„Když si připomeneme tuto část německé historie, je klíčové porozumět, jak dalekou cestu země ušla od této doby v roce 2015. Je nebezpečné, že tato cesta bude znovu ztracena. V ohrožení jsou změny, které Německo prodělalo jak na kulturní, tak na osobní úrovni." upozorňuje Spiegel.

Otázkou je, kolik migrantů je Německo schopno pojmout, aniž by jej to ohrozilo na vlastní identitě. Dále je podle Spieglu třeba definovat limit, kolik je schůdné toho imigrantům obětovat, aniž by občané necítili ohrožení vlastních životních standardů. Stát by si měl také ujasnit, zda přistěhovalce bude do budoucna vnímat jako obohacení, či zátěž.

Související

Více souvisejících

uprchlíci uprchlické tábory Německo

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Petr Fiala

Premiér Fiala přiznal chybu ODS v zářijových volbách

Občanští demokraté podle premiéra Petra Fialy (ODS) udělali v kampani před zářijovými krajskými senátními volbami chybu. Fiala se domnívá, že měli - podobně jako opoziční ANO - udělat i centrální celostátní kampaň.

před 1 hodinou

Zničená Ukrajina.

Západ potřebuje změnit rétoriku ohledně Ukrajiny. Jde o Donbas a Krym

Západní představitelé nutně potřebují změnit rétoriku. Ukrajinské území brzy bude terčem plnohodnotné ruské agrese tři roky a situace od podzimu 2022 nedoznala výraznějších změn. Je potřeba se zaměřit na to, jakou formu rusko-ukrajinského vyrovnání podpořit, abychom nemuseli sledovat válku ještě další dekádu – a aby tito lídři neztratili poslední zbytky veřejné podpory. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Hasan Nasralláh

Záhada smrti Hasana Nasralláha. Tělo se našlo v nečekaném stavu

Na předměstí Bejrútu bylo nalezeno tělo nejvyššího vůdce militantního hnutí Hizballáh Hasana Nasralláha. Obávaný terorista, který nepřežil páteční izraelský nálet, neměl žádná viditelná zranění, informovala agentura Reuters s odkazem na zdroje z prostředí libanonských bezpečnostních složek a zdravotníků. 

před 3 hodinami

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Češi potřebují novou stranu, ale ne catch-all party. Bez značného úsilí se projekt neobejde

Současné politické strany ztrácejí důvěru voličů a jsou vnímány jako odtržené od reálných problémů. Podle nedávných průzkumů se důvěra ve vládu a parlament drží na historických minimech, což svědčí o hluboké nespokojenosti občanů s politickou reprezentací. Řešením může být zcela nová strana, ta se ale musí prosadit v zavedeném konkurenčním prostředí.

před 4 hodinami

Ivan Bartoš

Bartoš potvrdil konec Pirátů ve Fialově vládě. Už je stanovený termín

Piráti v úterý opustí vládu i pětikoalici, oznámil končící vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) v diskuzním pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi. Stane se tak po jednání stranického poslaneckého klubu. Podle Bartoše podají demisi ministr zahraničí Jan Lipavský a ministr pro legislativu Michal Šalomoun. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Vesmírná loď Crew Dragon 2

NASA zahájila záchrannou misi pro posádku Starlineru

Odstartovala mise, která je důležitá pro uvízlou posádku lodi Starliner. Z mysu Canaveral na Floridě v sobotu odstartovala raketa Falcon 9 s lodí Crew Dragon společnosti SpaceX, na jejíž palubě jsou Američan Nick Hague a Rus Alexandr Gorbunov. Cílem je Mezinárodní vesmírná stanice (ISS). O zahájení mise informovala NASA. 

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

včera

včera

Jannik Sinner

Zemětřesení v mužském tenise na spadnutí? WADA žádá dvouletou stopku pro světovou jedničku Sinnera

Když na letošním březnovém turnaji v rámci série ATP v Indiana Wells nalezli v těle aktuální světové jedničky mezi tenisty Itala Jannika Sinnera anabolický steroid klostebol, bylo jasné, že to od té doby kolem něj nebude jednoduché. Žádný zákaz startů a ani předběžně zastavenou činnost nedostal, což začalo vadit Světové antidopingové agentuře (WADA), která se v tomto případě obrátila na Sportovní arbitrážní soud (CAS) v Lausanne a žádá pro italského tenistu až dvouletý zákaz.

včera

včera

včera

včera

České královské korunovace. Jak probíhaly a jaký měly význam?

Královské korunovace patřily k vůbec nejdůležitějším ceremoniálům, který v sobě spojoval státnický i duchovní charakter. Jak tento akt probíhal a jaký měl význam? Kdy se konala první česká královská korunovace a kdy poslední?

Zdroj: Lucie Žáková

Další zprávy