Uprchlíci se valí na Kos a Lesbos, desítky jich zachránili na moři

Atény - Příval uprchlíků na řecký ostrov Kos nepolevuje, ba naopak. Desítky nových běženců zachránila pobřežní stráž na moři, dalším se podařilo doplout na chatrných člunech vlastními silami. Celkem se na řeckých ostrovech v Egejském moři za poslední tři dny vylodilo 1728 běženců.

Deník Shopaholičky

Nejprve se kolem půl sedmé místního času (půl šesté SELČ) v dálce na moři objevil člun pobřežní stráže, který táhnul nafukovací člun s uprchlíky. Když se přiblížili k přístavu, někteří z běženců začali vstávat. "Nevstávejte, sedněte si," bylo slyšet pobřežní stráž.

Na malém člunu se tísnilo kolem čtyřiceti osob, většinou mužů. Ženy a děti vzal na svou palubu člun pobřežní stráže. Obavy z toho, že by se člun ještě na poslední chvíli mohl převrátit, panovaly i při kotvení a výstupu migrantů na pevninu. Všichni se totiž chtěli rychle dostat ven.

Po chvíli začali do přístavu proudit desítky lidí po pevnině a cesta před místními hradbami se začala zaplňovat. Uprchlíci často přicházeli s celými rodinami.

Ti, které přivezla pobřežní stráž stojí již přímo před trajektem, ostatní nově příchozí si sedají do fronty u brány, kterou hlídá policie. Ta migranty kontroluje a pouští je na loď postupně. Na trajekt se mohou dostat jen Syřané. U nich je zřejmé, že utíkají před válkou a jejich registrace je snadnější a rychlejší.

Loď Eleftherios Venizelos, na které je místo až pro 2500 uprchlíků, dorazila do Kosu v pátek. Migranty začala poprvé přijímat v noci na neděli, své brány jim pak znovu otevřela i v noci na dnešek.

Zdroj: YouTube

"Loď uprchlíky přijímá vždycky od půlnoci tak do osmi do devíti hodin ráno," vysvětluje hlídkující policista. Ti, kteří přijdou v mezičase, musí počkat zase až na noc. Syřané, kteří se již na trajekt dostali, se v něm postupně zabydlují, na zábradlí lodi je vidět sušící se oblečení. Ještě v sobotu mohli novináři až k lodi, nyní už nemohou. Jak vysvětluje policie, je to z bezpečnostních důvodů i kvůli ochraně soukromí běženců. Ti ale mohou loď opouštět a zase se vracet, když se prokážou potřebnými doklady.

Na Kosu neexistuje žádný oficiální uprchlický tábor. Spontánní tábor nicméně vznikl v budově opuštěného hotelu Captain Elias, který dalo město migrantům k dispozici. Není tu ale elektřina, nikdo se nestará o bezpečnost, takže se, jak říkají místní, nedávno dokonce stalo, že u budovy hotelu něco vzplálo, když se tam uprchlíci snažili vařit.

Velký tlak zažívají úřady i na na ostrově Lesbos, kam v posledních týdnech dorazilo odhadem 8000 až 10.000 migrantů. V ulicích přístavního města Mytilini jich stovky spí pod širým nebem či ve stanech. Řada z nich sice už má vyřízené dokumenty, ale zatím marně čeká na možnost odplout na pevninu, protože trajekty jsou v hlavní turistické sezoně zpravidla zcela zaplněné.

Deník Shopaholičky

Související

Více souvisejících

uprchlíci Řecko trajekt Eleftherios Venizelos

Aktuálně se děje

včera

Princ Harry v dokumentární sérii Heart of Invictus.

Experti rozebrali chování prince Harryho. Návrat domů není vyloučen

Může se princ Harry ještě někdy vrátit do Velké Británie? Poslední roky se to nezdálo být moc pravděpodobné, mladší ze synů krále Karla III. totiž žije s rodinou v USA. Pro tuto chvíli se na tom nic nemění, ale začíná se řešit, zda se princ nevrátí alespoň v budoucnosti. 

včera

Důchody

Papír s informací o růstu důchodů už nepřijde každému, upozornil úřad

Důchody budou od ledna po pravidelné valorizaci vypláceny v nové výši, ale nejde o jedinou změnu. Česká správa sociálního zabezpečení od ledna na základě změny zákona přestává automaticky zasílat valorizační oznámení v listinné podobě. Změna směřuje k modernizaci a zefektivnění komunikace s klienty a ke snížení množství listinných dokumentů. 

včera

včera

Aktualizováno včera

Patrik Hezucký

Zemřel populární moderátor Patrik Hezucký

Česko v pátek večer zasáhla smutná zpráva. Ve věku 55 let zemřel populární moderátor Patrik Hezucký, jehož proslavily roky úspěšného vysílání ranní show na Evropě 2, na kterém se podílel s kolegou Leošem Marešem. Hezucký strávil poslední dny v benešovské nemocnici, kde bojoval s blíže nespecifikovanou vážnou nemocí. 

včera

Bundeswehr, ilustrační fotografie.

Německo schválilo dobrovolnou vojenskou službu. Čekají se protesty mladých

Německý parlament schválil zavedení dobrovolné vojenské služby ve snaze posílit národní bezpečnost v reakci na ruskou agresi proti Ukrajině. Podle BBC jde o zásadní změnu v přístupu Berlína k armádě, která by se podle kancléře Friedricha Merze měla stát nejsilnějším konvenčním vojskem v Evropě. 

včera

Netflix

Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN

Společnost Netflix triumfovala v boji o získání legendárních studií Warner Bros. a HBO. V pátek ráno Netflix oznámil, že dosáhl dohody se společností Warner Bros. Discovery (WBD) o koupi legendárního televizního a filmového studia a jeho aktiv, včetně streamovací služby HBO Max, za částku 72 miliard dolarů. Toto oznámení podle CNN šokovalo Hollywood a přepsalo očekávání ohledně budoucího směřování WBD, která je zároveň mateřskou společností zmíněné televizní stanice.

včera

Prezident Trump

Trump varuje Evropu před „civilizačním vymazáním“. V novém dokumentu kritizuje EU i migraci

Americký prezident Donald Trump a jeho administrativa zveřejnili novou Národní bezpečnostní strategii, která obsahuje výbušné tvrzení. Dokument viní Evropskou unii a migrační politiku z hrozícího a totálního kulturního rozpadu starého kontinentu. Strategie tvrdí, že ekonomické problémy Evropy jsou „zastíněny reálnou a mnohem drastičtější vyhlídkou civilizačního vymazání“ během příštích dvaceti let.

včera

Martin Kuba na 24. kongresu ODS

Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik

Jihočeský hejtman Martin Kuba domluvil odchod z ODS s pravděpodobně budoucím premiérem Andrejem Babišem (ANO). Promluvil o tom v pořadu Osobnost Plus politický analytik Bohumil Pečinka. Z čela ODS brzy odejde dosavadní předseda vlády Petr Fiala, a právě Kuba byl jedním z favoritů na jeho nástupce. Jeho krok jen potvrzuje, že občanští demokraté před sebou mají velmi náročné období.

včera

Mark Rutte, generální tajemník NATO

Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO

Generální tajemník NATO Mark Rutte uvedl, že spojenci zůstanou pevní ve svém závazku podporovat Ukrajinu. Rutte v Bruselu na tiskové konferenci po setkání ministrů zahraničí Aliance přivítal jednání o mírovém plánu pro Ukrajinu, která probíhají za účasti Spojených států. Zároveň však zdůraznil, že podpora Kyjevu nesmí polevit.

včera

Vánoce

Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů

Mluvčí Generálního štábu Hasičského záchranného sboru ČR Klára Ochmanová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz promluvila o tom, na co by si lidé měli dávat pozor během období adventu a Vánoc. Upozornila na základní pravidla, jak požárům předcházet, jak se chovat v případě zahoření elektroniky a jakým způsobem správně hasit vzniklý oheň. „Nejdůležitější je nezpanikařit a zachovat klid. K tomu klidu přispěje i to, že jsme na možnost požáru připravení – víme například, kde máme hasicí přístroj a jak ho použít, abychom nemuseli studovat návod až ve chvíli, kdy hoří,“ říká.

včera

včera

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska

Summit ruského prezidenta Vladimira Putina a indického premiéra Narendry Modiho v Novém Dillí přinesl další posílení bilaterálních vztahů v oblastech obrany, energetiky a technologií. Putin po jednáních, která se konala v pátek, potvrdil, že Rusko je připraveno pokračovat v nepřerušovaných dodávkách paliv pro Indii, což Moskvě zajišťuje důležitý trh v době západních sankcí.

včera

Vladimír Putin

Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu

Ruský prezident Vladimir Putin prohlásil, že Moskva se zmocní celého ukrajinského regionu Donbasu buď „vojenskými, nebo jinými prostředky“. Tímto postojem se utvrdil v jednom ze svých hlavních požadavků v době, kdy ukrajinští představitelé odjíždějí na další kolo mírových rozhovorů do Spojených států. Putin dorazil ve čtvrtek do Dillí, kde má jednat s indickým premiérem Narendrou Modím.

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost

Válka na Ukrajině nadále pokračuje, protože Moskva podmiňuje jednání požadavky ohrožujícími ukrajinskou suverenitu i západní strategické zájmy. Kreml mezitím upevňuje ideologii trvalé konfrontace a rozšiřuje svůj vliv hybridními prostředky od Pobaltí až po Kazachstán. Slábnoucí jednota Západu posiluje ruské ambice a zvyšuje riziko, že konflikt přeroste v širší bezpečnostní krizi, již už nebude možné ignorovat.

včera

Filip Turek

S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum

Nejenom prezident má problém s vládním angažmá poslance Filipa Turka (Motoristé), který by se po poslední rošádě měl stát ministrem životního prostředí, nikoliv šéfem diplomacie. Podle průzkumu nechce Turka v příští české vládě více než polovina lidí. 

včera

Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu

Německý kancléř Friedrich Merz odcestuje v pátek večer do Bruselu, aby se pokusil přesvědčit belgické vedení k podpoře půjčky pro Ukrajinu ve výši 165 miliard eur. Tato reparační půjčka má být financována z peněžní hodnoty zmrazených ruských státních aktiv, které jsou uloženy na belgickém území. Merz zrušil své původní cestovní plány do Osla, aby se mohl zúčastnit klíčové večeře s belgickým premiérem Bartem De Weverem a předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy