Bratislava - Slovensko dnes zopakovalo svůj odmítavý postoj k uprchlickým kvotám. Bratislava chce, aby se EU zaměřila na řešení příčin migrace a zajistila ochranu vnější hranice.
O migrační krizi budou v pátek jednat v Praze premiéři Česka, Maďarska, Polska a Slovenska, tedy zemí visegrádské čtyřky (V4). O týden později se v české metropoli podle Lajčáka opět sejdou ministři zahraničí zemí V4 a zástupce Lucemburska, které EU nyní předsedá.
Pro spravedlivé rozdělování uprchlíků mezi členské země EU se v uplynulých dnech vyslovili německá kancléřka Angela Merkelová a španělský premiér Mariano Rajoy. Podobný postoj zastává také Rakousko. Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius zase označil za skandální, že některé evropské země kvóty ohledně uprchlíků odmítají.
"Co se týče kvót, zůstáváme na své pozici, že kvóty mají být dobrovolné na principu připravenosti zemí. Zároveň jsme zásadně proti tomu, aby se debata o migraci zúžila jen na téma kvót. Kvóty nemají nic společného s řešením problému," řekl slovenský ministr zahraničí Miroslav Lajčák po zasedání vlády, která se zabývala postojem země k migrační krizi.
"Evropská unie se aktivně angažuje v Sýrii. Jsou země, které tam dodávají zbraně a které trénují opozici vůči (tamnímu) režimu. Jistým způsobem přispíváme k tomu, že v Sýrii je občanská válka, kvůli které přicházejí migranti," řekl Lajčák.
Také upozornil, že přes země, které mají odpovědnost za ochranu schengenské hranice procházejí migranti volně, aniž byli zastaveni a identifikováni. "Je třeba důsledně plnit ochranu schengenských hranic. Nyní sem (do EU) chodí desítky tisíc lidí bez toho, aby je někdo kontroloval," uvedl Lajčák.
Ministerstvo v materiálu, který projednala slovenská vláda, uvedlo, že země v otázce migrace čelí tlaku ze zahraničí. "V rámci EU nám nezůstává mnoho spojenců a reálně hrozí, že tlaku ze strany členských států, do nichž migranti směřují, budeme v poslední fázi čelit osamoceni," uvedl úřad.
Slovensko kromě odmítání kvót na uprchlíky čelilo kritice části aktivistů za to, že hodlá poskytnout azyl pouze dvou stovkám Syřanů. To je výrazně menší počet, než původně navrhovala Evropská komise. "Máme zájem, aby nám tady vznikala předměstí, kam se bojí jít i policie?. Odpovědný přístup je ten, že vezmeme tolik (migrantů), abychom byli schopni zaručit, že se integrují do společnosti," reagoval Lajčák.
Související
Slovensko poprvé reagovalo na ruský zásah lodi v přístavu na Ukrajině
Bratrství je silné slovo, ale slabý kompas. Babiš si rozumí s Ficem a Orbánem, důležitější jsou Němci
Slovensko , uprchlíci , EU (Evropská unie)
Aktuálně se děje
před 12 minutami
Rusové předložili údajný důkaz ukrajinského útoku na Putina
před 1 hodinou
Spanilá jízda skončila v příkopu. Opilý muž ukradl autobus, policie už ho obvinila
před 2 hodinami
Izrael stanovil nová pravidla pro humanitární organizace. Některé skončí
před 3 hodinami
Počasí aktuálně: Meteorologové upřesnili varování kvůli sněhu a větru
před 3 hodinami
Prokletí Kennedyových trvá. Vnučka prezidenta podlehla vážné nemoci
před 4 hodinami
Obchody na Silvestra otevřely. Lidé si musí dát pozor na zkrácenou provozní dobu
před 5 hodinami
Policie se připravuje na Silvestra. O konkrétní hrozbě ale neví
před 6 hodinami
Ukrajina neztrácí ani den. Diplomatická jednání budou pokračovat i v novém roce
před 7 hodinami
Nestandardní krok, říká Babiš o fondu. Převádí do něj pouze Agrofert
před 8 hodinami
Předpověď počasí do víkendu. Připravte se na sníh i silný vítr
včera
Záchranná služba posiluje na silvestrovskou noc a novoroční oslavy svůj provoz
včera
Policie vyšetřuje tragédii na Jindřichohradecku. Převrátil se popelářský vůz
včera
Vlaky na Silvestra a Nový rok. Zájem cestujících se bude rychle měnit
včera
Tragédie na D35. Muž nepřežil střet s náklaďákem, ráno se stala další nehoda
včera
Policie řešila potyčku v Brně. Někteří účastníci skončili v nemocnici
včera
Turek je jediným kandidátem na ministra životního prostředí, potvrdil Macinka
včera
Rusové momentálně nechtějí prozradit, kde je Putin
včera
Europoslankyně Konečná oznámila smutnou zprávu. Zemřel její otec
včera
Trump varoval Írán. Američané jsou připraveni podniknout další útok
včera
Počasí v Česku si žádá novou výstrahu. Napadne až 15 centimetrů sněhu
Dalších až 15 centimetrů sněhu může ve středu a ve čtvrtek napadnout v Česku, upozornili meteorologové. Varovali také před sněhovými jazyky či závějemi a silným větrem. V nárazech dosáhne rychlosti až 70 kilometrů za hodinu.
Zdroj: Jan Hrabě