Londýn - Na strategické porady není čas. Když zazvoní alarm, pilotům britského Královského letectva jde o minuty. Letci musí okamžitě do vzduchu a nikdo netuší, co přesně je čeká. Podívejte se, jak pracují piloti, kteří mají na starosti ochranu vzdušného prostoru.
Stále častěji se ve světě setkáváme s narušením vzdušeného prostoru ze strany jiných zemí. V Evropě se tak děje nejčastěji v Pobaltí, kam bez ustání vlétávají ruské stíhačky. Ač možná s mírovými úmysly či jen snahou o provokaci, žádný takový čin nelze podcenit. Piloti musí do vzduchu vždy, a jde o minuty.
Exkluzivní sondu do života britského letectva přinesla televize SkyNews, která měla možnost natočit, jak celý proces ochrany vzdušného prostoru probíhá. Jde o unikátní záběry, protože doposud nemělo žádné médium možnost zachytit každou fázi jedné z nejcitlivějších armádních operací.
Základem ochrany vzdušného prostoru je bojová pohotovost k rychlé reakci (Quick Reaction Alert – QRA). Téměř každá armáda včetně té české má vyhrazenu skupinu letounů a pilotů, kteří jsou 24 hodin denně 7 dní v týdnů připraveni kdykoliv vyletět, pokud si to situace vyžádá. Často slyší pouze jediné - alarm ohlašující nebezpečí.
Zatímco letová centra zpracovávají data přijatá z radarů a vyhodnocují hrozbu, piloti se během několika minut musí přesunout do stíhaček, které na ně čekají v hangáru natankované plně vyzbrojené. Jak upozorňuje SkyNews, letci vůbec nevědí, co je ve vzduchu čeká. Na poradu není čas.
Může se jednat o ruský bombardér, malé osobní letadlo nebo teororistický útok, na tom však nezáleží. Pod tíhou adrenalinu nasedají do stíhaček a během několika sekund jsou ve vzduchu. Tam se teprve dozví, kam letí a co je čeká.
Vojenská základna RAF Coningsby, v níž sídlí britské síly QRA, se nachází zhruba 200 kilometrů severně od Londýna. Od prvního ohlášení poplachu přes vzlet až po finální přílet stíhacích letounů nad britskou metropoli to musí v případě skutečné hrozby piloti stihnout za 10 minut. Autem by stejná cesta trvala nejméně 3 hodiny.
Tím ale jejich práce zdaleka nekončí. Během letu dostanou do kokpitu více či méně jasné instrukce podle toho, jak dobře dokáže letový dispečink vyhodnotit blížící se hrozbu. Jakmile se však stíhačky přiblíží k podezřelému letadlu, je to na nich.
Britští piloti zkustí nejprve kontaktovat piloty podezřelého letadla pomocí rukou nebo vizuálních signálů. Snaží se je dostat na rádiový kanál a začít s nimi komunikovat. Mohou také kývat křídly, tedy použít mezinárodní znamení o uznání a dodržování předpisů.
Celý dokument ke zhlédnutí ZDE.
Pokud nic z výše uvedeného nefunguje, dochází k demonstraci síly. Stíhačky vypálí salvu světlic. "Jsem pověřen vládou Jejího Veličenstva Spojeného království, aby vás varoval, že pokud nebudete okamžitě reagovat na můj příkaz a neotočíte letadlo na východ, budete sestřelen," poslední varování, které po navázání rádiového kontaktu ve vysílačce piloti podezřelého letadla uslyší.
Nezaberou-li světlice ani rádiová výstraha, piloti žádají o povolení ke střelbě.To může udělit britský předseda vlády nebo ministr obrany. Pokud nastane taková situace, červený telefon v bunkru Národního vzdušeného operačního centra (NADOC) je okamžitě spojen v pověřenými osobami v Downing Street. Každý ví, co znamená. Stačí jej zvednout a hlas na druhém konci příslušnému politikovi jedním slovem oznámí, jaké město je v ohrožení. Například: "Londýn."
"Víte, že jsou v sázce životy. Je to nejistota," říká pro SkyNews britský ministr obrany Michael Fallon. "Nejste si jisti, jak reálná je to hrozba. Dostanete sice doporučení a radu, ale samotné rozhodnutí leží jen na vás," dodal.
V podezřelém letadle mohou být ženy i děti. To ale nikdo neví. Pokud je vydán příkaz, osud je zpečetěn. Britští letci neváhají ani vteřinu, okamžitě sestřelují letadlo z oblohy. Šance na přežití je nulová.
Související
Konec předraženého námořnictva. Británie chystá obří transformaci armády, inspirovala se Ukrajinou
Britové zadrželi loď z ruské stínové flotily, oznámil Starmer
Aktuálně se děje
včera
Ukrajinská armáda provedla rozsáhlý útok na ropný terminál v Petrohradu
včera
Evropa musí převzít větší odpovědnost za svou obranu, řekl Pavel tureckému tisku
včera
EU uvalila sankce na vědce podezřelé z otravy Navalného
včera
Opět ho vypískají? Klempíř dorazil na festival do Varů, i když tvrdil, že nepřijede
včera
Jak skončí válka na Ukrajině? Z pěti možných scénářů zbyly poslední dvě varianty
včera
Fotbalové MS v ohrožení. Kvůli počasí se mohou rušit zápasy, teploty porostou na 46 stupňů
včera
USA praží žhavé počasí. Kvůli vedru se ruší oslavy Dne nezávislosti
včera
Stovky letadel, největší ohňostroj v historii. Trump na dnešek slibuje mohutné oslavy Dne nezávislosti
včera
Do ulic Erfurtu vyšly tisíce extremistů, blokují vstup na sjezd AfD
včera
Putin po mohutném bombardování Kyjeva nařídil pokračování masivních úderů proti Ukrajině
včera
Proč byl nedávný útok na Kyjv tak zničující?
včera
Rusko shání vojáky kde se dá. Nově posílá na frontu mladé studenty
včera
Výhled počasí na další červencový týden. Teploty porostou
3. července 2026 21:58
Odstartoval filmový festival ve Varech. Hoffman si přišel pro Křišťálový glóbus
3. července 2026 21:00
Důchody dorazí kvůli svátkům později. Letos je to naposledy
3. července 2026 20:12
Hvězdy posunuly své týmy do osmifinále MS. Mexiko dál těší domácí fanoušky
3. července 2026 19:27
Tragická nehoda na Vysočině. Čelní střet kamionů nepřežil ani jeden z řidičů
3. července 2026 18:41
Policie prověřuje primáře z Děčína. Nahlásila ho nemocnice
3. července 2026 17:55
Je to tady zase. Lidé řeší, zda červencová volna ovlivní jejich nákupy
3. července 2026 17:19
Další překvapení na fotbalovém MS. Už v šestnáctifinále skončili Němci a Nizozemci
V rámci druhého hracího dne úvodního kola vyřazovací fáze právě probíhajícího mistrovství světa ve fotbale došlo k dalším překvapivým výsledkům. Postarali se o to favorizovaní Němci a Nizozemci. Zatímco Německo ve svém šestnáctifinále nestačilo na Paraguay poté, co nezvládlo penaltový rozstřel, Nizozemsko taktéž na penalty nepřešlo přes Maroko. Brazílie naopak žádné překvapení nepřipustila, i když první poločas s Japonskem se nevyvíjel zrovna podle jejích představ. Díky výrazně zlepšenému výkonu ve druhé půli ale favorizovaní Jihoameričané otočili skóre z 0:1 na 2:1.
Zdroj: David Holub