Berlín a Vídeň chtějí summit EU k běžencům: Mnoho zemí strká hlavu do písku

Berlín - Při jednání ministrů zemí EU nebylo nalezeno řešení uprchlické krize, pomoci by mohl summit. K jeho svolání na příští týden dnes vedle Slovenska vyzvali i šéfové vlád Německa a Rakouska Angela Merkelová a Werner Faymann.

Situaci je podle nich nutné řešit na celoevropské úrovni, protože tři země nejvíc zasažené uprchlickou vlnou, Německo, Rakousko a Švédsko, to vlastními silami nezvládnou.

"Společně jsme se obrátili na předsedu Evropské rady Donalda Tuska a řekli, že tento problém lze vyřešit jen na celoevropské úrovni. Je to zodpovědnost celé Evropské unie," řekla dnes Merkelová novinářům po jednání s Faymannem.

Podle německé kancléřky by se ale summit neměl zabývat rozdělením 120.000 běženců mezi státy EU, o kterém jednali unijní ministři vnitra v pondělí. "Toto (téma) je u ministrů vnitra v dobrých rukou," řekla Merkelová.

Podle Faymanna by šéfové evropských států a vlád měli jednat o tom, jak zajistit, aby uprchlíci do Evropy nepřicházeli. Podle něj to vyžaduje větší podporu zemí, odkud běženci pocházejí, stejně jako podporu tranzitních zemí, aby běženci žádali o azyl už v prvním bezpečném státu, do kterého na své cestě vstoupí.

Zdroj: YouTube

Rakouský kancléř také kritizoval, že se nedaří najít společný evropský postoj k uprchlické krizi. "Jsem přesvědčen, že mnoho zemí strká hlavu do písku a věří, že se jim tento problém vyhne, protože Německo, Rakousko a Švédsko signalizovaly směrem ven jiný humanitární postoj," řekl o přístupu uvedených tří zemí k poskytování azylu uprchlíkům.

Merkelová zdůraznila, že pokud lidé skutečně hledají v EU ochranu před útiskem, nemohou si vybírat, v jaké zemi a v jakém městě se usadí. Politici to podle ní musí dát běžencům jasně najevo. Všechny státy EU podle Merkelové nabízejí podmínky ke kvalitnímu a bezpečnému životu. Velká část běženců se snaží proniknout do Německa, kde očekávají vyšší životní standard a lepší zaopatření. "Pokud někdo získal uprchlický status v nějaké jiné zemi, pak nemůže žádat finanční prostředky od Německa," řekla Merkelová.

Související

Uprchlíci, ilustrační fotografie

Jak překonali migranti opevněnou hranici? Proč zamířili zrovna do Ceuty? Otázky, na které se ptá celý svět

Španělské území Ceuta se v minulých dnech stalo dějištěm jedné z nejrozsáhlejších migračních krizí v historii. Odhaduje se, že se z marockého území pokusilo do této španělské enklávy proniknout na padesát tisíc lidí, což představuje více než dvě třetiny jejího běžného obyvatelstva. Dramatický průběh událostí na hranicích si vyžádal desítky lidských životů a vyvolal rozsáhlé humanitární i politické napětí.
Uprchlíci, ilustrační fotografie

Nedostali jídlo ani bydlení. Většina migrantů se ze španělské enklávy vrátila zpět do Maroka

Španělské úřady čelí nevídané migrační krizi na severoafrickém pobřeží, kde do španělské enklávy Ceuta během pouhých dvou dnů pronikly desítky tisíc lidí. Od čtvrtka překročilo hranici odhadem padesát až šedesát tisíc migrantů, což vyvolalo chaos v celém regionu. Situace si vyžádala nejméně padesát sedm obětí na životech, přičemž většina z nich utonula při nebezpečném pokusu překonat hraniční zátaras po moři i po souši. Do pátečního večera se však většina příchozích začala sama vracet na marocké území, jelikož v malé enklávě nenašli stravu ani přístřeší.

Více souvisejících

uprchlíci EU (Evropská unie) Angela Merkelová

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Česká fotbalová reprezentace má prvního zahraničního trenéra v historii. Španěla Santiho Deniu

To, o čem se v posledních dnech spekulovalo, se koncem července potvrdilo. Česká fotbalová reprezentace bude mít poprvé ve své historii zahraničního hlavního trenéra, konkrétně dvaapadesátiletého španělského stratéga Santiho Deniu. Jdeo trenéra, který byl dosud spjat se španělskými mládežnickými reprezentacemi, s nimiž měl několik úspěchů, když vyhrál evropské šampionáty hráčů do 17 let i do 19 let. Jeho jistě nejvýraznějším úspěchem je pak zlatá olympijská medaile z Paříže 2024, kterou vyhrál se Španělskem. Jeho nejbližším pobočníkem v novém realizačním týmu pak bude jeho krajan Pablo Amo.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Pavel Blažek

Exministr Blažek poprvé reagoval na obžalobu v bitcoinové kauze

Bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek poprvé reagoval na obžalobu v bitcoinové kauze. Podle jeho slov stále nebylo prokázáno, že bitcoiny pocházely z trestné činnosti. Někdejší člen Fialovy vlády zároveň označil za lež tvrzení, že mezi obžalovanými existovala dohoda.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Pavel Blažek

Exministru Blažkovi hrozí v bitcoinové kauze přes šest let

Bývalý ministr spravedlnosti Pavel Blažek by mohl kvůli bitcoinové kauze skončit na déle než šest let za mřížemi. Takový trest mu navrhla olomoucká žalobkyně, která obžalovala celkem čtyři osoby. Nejvyšší trest hrozí Tomáši Jiřikovskému. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Donald Trump

Trump oznámil nové kolo diplomatických rozhovorů s Íránem

Nové kolo diplomatických rozhovorů s Íránem začne v pondělí, oznámil americký prezident Donald Trump poté, co podle svých slov odvolal plánované masivní údery na íránské cíle. Informovala o tom BBC. Trumpa přesvědčili regionální spojenci, že existuje šance na uzavření dohody. 

před 12 hodinami

Letní počasí

Počasí se příští víkend ustálí, bude teplo, ale bez tropů

Příští víkend přinese do České republiky převážně ustálený ráz počasí, který nabídne kombinaci jasné oblohy a občasných oblaků. Meteorologové v předpovědi vydané Českým hydrometeorologickým ústavem počítají s tím, že převládne polojasno až skoro jasno.

včera

včera

včera

včera

ISW: Rusko veřejnosti lže. Za minimální posun na frontě platí enormními lidskými ztrátami

Vojenská situace na Ukrajině nadále zůstává ve fázi pozemního opotřebovávacího boje, v němž ruská armáda navzdory probíhající letní ofenzivě nedosahuje žádných operačně významných územních zisků. Tempo postupu ruských jednotek se již několik měsíců drží na velmi nízkých hodnotách, které výrazně zaostávají za výsledky z předchozích let.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy