Předák Sinn Féin Garry Adams unikl soudu. Kdo před 43 roky nařídil tuto vraždu?

Londýn - Je to záležitost stará bezmála půl století, ale pro mnoho Britů je stále živá. V roce 1972 byla unesena osmatřicetiletá Jean McConvillová, matka deseti dětí. Dodnes její osudy provázejí nejasnosti a stále za její vraždu nikdo nepyká.

Jean žila v roce 1972 v západním Belfastu na Lower Falls Road. Její manžel Arthur zemřel v lednu téhož roku na rakovinu, žena vychovávala deset dětí ve věku od šesti do dvanácti let. Příslušnící IRA a dalších organizací ji obviňovali ze spolupráce z britskou armádou, ačkoliv to nebylo nikdy potvrzeno. V listopadu byla na ulici napadena a bylo jí vyhrožováno, aby přestala donášet britským vojákům. Podle policejního záznamu byla 29. listopadu 1972 Jean nalezena ve značně depresivním stavu na ulici, jedno z jejich dětí poté uvedlo, že následujícího dne byla unesena z bytu čtveřicí žen (oficiální údaje ale uvádějí až 7. prosinec 1972). Poté byla mučena a střelena zezadu do hlavy. Místo popravy je neznámé, tělo bylo pohřbeno asi 50 mil od jejího domova. Její tělo bylo nalezeno a identifikováno v roce 2003.

IRA v roce 1999 přiznala, že Jean McConvillová byla zabita společně s osmi dalšími osobami. Podobné případy byly označovány jako Dissapeared (Zmizelí), šlo o osoby, které byly uneseny v Severním Irsku během období známého jako The Troubles. Právě případ desetinásobné matky byl ve Velké Británii považován za nejkontroverznější ze 3000 vražd, které byly prostřednictvím IRA spáchány a vyvolal největší rozhořčení. 

V květnu 2014 byl zatčen bývalý šéf organizace Sinn Féin Gery Adams a po čtyři dny držen ve vazbě kvůli podezření, že k vraždě došlo na jeho příkaz. Sedmašedesátiletý Gearóid Mac Ádhaimh (jak zní jeho jméno v irštině) prohlásil, že veškeré důkazy proti jeho osobě existovaly pouze z doslechu a je "nevinnen ve všech bodech obžaloby". Tak zněl i výrok ředitelky Státního zastupitelství Pamely Atchisone, která zdůvodnila rozhodnutí prohlášením, že "důkazy nepostačují ke vznesení řádné obžaloby", proto byl Adams 29. září zproštěn obvinění. Pouze bývalý člen IRA Ivor Bell bude souzen za napomáhání trestného činu zabití.

Michael McConville, jeden z Jeaniných synů, prohlásil pro noviny Belfast Telegraph, že případ neměl být projednáván a rozhodován v Irsku. Dodal, že bude usilovat o zjištění vrahů jeho matky. "Chci pro ni spravedlnost... bez ohledu na to, jak dlouho to bude trvat."

Související

Násilí v Severním Irsku dnes připomínají například obrazy na domech. Rozhovor

25 let od schválení Velkopáteční dohody. Sektářské násilí v Severním Irsku utichlo, konflikt ale nebyl zcela vyřešen, upozorňuje Váška

Před 25 lety, 22. května 1998, byla ve dvou referendech, které proběhly v Irsku a Severním Irsku, schválena Velkopáteční dohoda. Jejím cílem bylo ukončit období nazývané Troubles, neboli násilný konflikt v Severním Irsku mezi katolickými zastánci sjednocení Irska a protestantskými stoupenci setrvání v unii s Velkou Británií. Dohoda si vyžádala obrovské nasazení všech zúčastněných stran, připomíná v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jan Váška z Institutu mezinárodních studií FSV Univerzity Karlovy v Praze. Odborník na moderní britské dějiny podotýká, že po uzavření dohody sice nastalo nejlepší období v dějinách Severního Irska, přesto však v regionu začínají sílit protesty a kritika dohody ze strany radikálnější části unionisté komunity.  
Leo Varadkar

Kdo bude vládnout v Irsku? Premiér Varadkar je připraven jít do opozice, Sinn Féin začíná jednat

Irský premiér Leo Varadkar dnes přiznal volební porážku své strany a oznámil, že je připraven odejít s Fine Gael do opozice. Levicová nacionalistická strana Sinn Féin, která v sobotních volbách získala největší počet hlasů, má dnes na programu schůzku s menšími stranami, s nimiž chce vytvořit vládu. Pokud jednání vedená Sinn Féin selžou, je Varadkar připraven do rozhovorů o budoucí irské vládě vstoupit.

Více souvisejících

Sinn Féin (irská nacionalistická strana) ira Garry Adams (předák Sinn Féin)

Aktuálně se děje

před 9 minutami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 12 minutami

před 37 minutami

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 1 hodinou

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit

Rusko ve čtvrtek podle všeho zaútočilo na Ukrajinu mezikontinentální balistickou střelou. Jde o první případ v historii, kdy některá země zaútočila tímto druhem zbraně na jinou.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy