Ničení památek jako válečný zločin? Islámský stát možná bude mít další problém, varuje deník

Haag – Americký deník The New York Times poukazuje na možná proces, který aktuálně řeší Mezinárodní trestí soud. Před ním stojí Ahmad al-al-Mahdi Faqi, radikální islamista, který je obviněn ze zničení 10 náboženských míst v Timbuktu.

Ke zničení míst došlo v roce 2012, kdy skupina Ansar Dine napojená na Al-Káidu obsadila malijské město Timbuktu. Místním lidem se radikálové pokusili vnutit svou verzi islámu. O rok později byli ze země vytlačeni francouzskými vojsky.

Teď bude vůbec poprvé Mezinárodní trestní soud posuzovat zničení náboženských míst jako válečný zločin. Podle deníku jde o zlomový moment, protože do budoucna by se tento případ jako precedens mohl týkat i Islámského státu, který pokračuje v ničení antických památek v Sýrii. V neděli například svět obletěla zpráva o tom, že džihádisté vyhodili do vzduchu 2 tisíce let starý vítězný oblouk ve starobylé Palmyře. K události došlo i navzdory protestům Západu, které přišly už při zničení starověkého Baalova chrámu na stejném místě.

„Případ proti Mahdimu u Mezinárodního trestního soudu posiluje naději, že členové Islámského státu budou jednou také čelit spravedlnosti a trestnímu stíhání kvůli svým kulturním a náboženským zločinům," píše deník. Proces ocenila také Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO), podle které přichází další možnost, jak chránit „společné kulturní dědictví a hodnoty".

Skupina Ansar Dine se podobně jako Islámský stát snažila vyhladit celou původní kulturu obyvatel včetně jejich praktik a náboženského přesvědčení. Trestní stíhání kvůli kulturním zločinům však musí být doprovázeno také obviněním z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti. Skupina Ansar Dine se v Mali dopouštěla také znásilňování, mučení, únosů a nuceného manželství. Právnička Clémence Bectarte, které oběti z Timbuktu zastupuje, si ale stěžuje, že tyto zločiny nejsou v obvinění proti Mahdimu uvedeny.

Související

FBI

Afghánci chtěli narušit americký svátek demokracie. FBI zakročila

Napětí před listopadovými prezidentskými volbami v USA roste a práce přibývá i tajným službám. Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI) se podařilo odhalit plán dvojice mužů, kteří chtěli zaútočit v den, kdy američtí občanů budou vybírat mezi viceprezidentkou Kamalou Harrisovou a exprezidentem Donaldem Trumpem. 

Více souvisejících

Islámský stát (IS) Soudnictví

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy