Haag - Nizozemští vyšetřovatelé dospěli k závěru, že malajsijský boeing z letu MH17 sestřelila loni nad Donbasem raketa Buk. Tu má ve výzbroji ruská i ukrajinská armáda, podle agentury Reuters se ale jedná o raketu ruské výroby. Cestující zemřeli téměř okamžitě. Podle Ruska dokument poskytuje zkreslené informace.
Letoun byl v polovině loňského července sestřelen nad územím válkou zmítaného Donbasu; v troskách zahynulo 298 lidí, z toho asi dvě třetiny Nizozemců.
Nizozemští vyšetřovatelé dnes zároveň sdělili, že raketa typu země-vzduch explodovala ani ne metr od letadla. "Letoun MH17 se zřítil po výbuchu hlavice vně letadla vlevo od kokpitu," řekl šéf vyšetřovatelů Tjibbe Joustra. Výbuch prý okamžitě zabil tři členy posádky v kokpitu a zbytek posádky a cestující podle vyšetřovatelů zemřeli kvůli dekompresi, nedostatku kyslíku, extrémní zimě, silným vzdušným proudům nebo létajícím předmětům.
"Nemůžeme ale vyloučit, že někteří pasažéři byli při vědomí" během pádu, který trval 60 až 90 vteřin, uvedli vyšetřovatelé.
Vyšetřovatelé podle agentury AP identifikovali území o rozloze 320 kilometrů čtverečních, odkud byla raketa vypálena. Dotaz ohledně přesného místa odpalu ale nechtěli komentovat, nicméně příslušná oblast byla podle nich v červenci 2014 v rukou rebelů.
Ruská zbrojovka Almaz-Antej, která rakety Buk vyrábí a která svou vlastní verzi události představila dnes ještě před Nizozemci, ale tvrdí, že nizozemská zpráva se mýlí pokud jde o přesný typ rakety i místo, odkud byla odpálena. Ukázala to "rekonstrukce zásahu letadla v reálných podmínkách", řekl na dnešní tiskové konferenci generální ředitel koncernu Jan Novikov. Zopakoval své dřívější tvrzení, že raketa byla odpálena z vesnice kontrolované ukrajinskou armádou a že jde o starší typ, který ruská armáda už nevlastní.
Ruské rakety typu Buk podle některých tvrzení údajně používali proruští povstalci, ve výzbroji ji ale má i ukrajinská a ruská armáda.
Nizozemci svou zprávu krátce před oficiálním zveřejněním představili příbuzným obětí. Otec jednoho z cestujících agentuře AP řekl, že pasažéři podle zprávy zemřeli téměř okamžitě. Emočně vypjatý moment nastal podle něj ve chvíli, kdy příbuzní uviděli animaci zásahu. Na tiskové konferenci pak vyšetřovatelé ukázali novinářům části pilotní kabiny a byznys třídy, které sestavili z trosek, z nichž většina byla pokroucená a plná otvorů.
Zdroj: YouTubeMobilní protiletadlový systém 9K37 Buk (Severoatlantická aliance používá označení SA-11 Gadfly, neboli Ovád) zařadila sovětská armáda do výzbroje v roce 1979, později prošel dalším vývojem a vylepšením. Navázal na starší komplet 2K12 Kub, přezdívaný kvůli typickému vypouštěcímu zařízení s trojicí raket a své účinnosti "tři prsty smrti".
Každý odpalovací komplet je vybaven čtveřicí raket s poloaktivním radarovým řízením, které jsou dlouhé zhruba 5,5 metru a váží přibližně 700 kilogramů (70 kg má bojová hlavice). Dosahují čtyřnásobku rychlosti zvuku a jejich dolet a dostup se liší podle verze. Nejmodernější střely dokážou zasáhnout cíl vzdálený až 50 kilometrů a letící 25 kilometrů vysoko.
Systém Buk je dnes ve výzbroji řady států v postsovětském prostoru, nejmodernějšími verzemi disponuje ruská armáda, pro kterou se stále vyvíjí. Disponují jím ale také ukrajinské ozbrojené síly. Z dalších uživatelů je možné jmenovat Sýrii, Venezuelu nebo Finsko.
Související
Devět let od sestřelení letadla MH 17: Strůjci katastrofy se přísným trestům vyhnuli
Rusové v Haagu konspirují, tvrdí Kyjev. Pokračuje líčení u ICJ v kauze sestřeleného letu MH17
Sestřelení Boeingu 777 nad Ukrajinou (17.7.2014) , Nizozemí
Aktuálně se děje
včera
Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun
včera
Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur
Aktualizováno včera
Ve StarDance padla první třicítka. Soutěž opustila Jana Paulová
včera
COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN
včera
Sbohem, X, vítej, Bluesky. Nad Muskovou sociální sítí se stahují mračna, čelí hromadnému exodu
včera
Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků
včera
Mír za každou cenu? Bývalý Trumpův poradce prozradil, jak chce dosáhnout konce války
včera
Ruské jednotky v Doněcké oblasti obsadily další vesnice
včera
Německé lékařství v krizi. Situace se zhoršuje každým rokem
včera
ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší
včera
Válka se pro Kyjev nevyvíjí dobře. Rusko upevňuje své postavení, Ukrajina zažívá jednu vlnu teroru za druhou
včera
Zelenskyj: Putinovi nejde o mír, dialog s ním Ukrajina prohraje. Válku musíme ukončit příští rok
včera
Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?
včera
Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska
včera
Politico: O počasí tady vůbec nešlo. Trumpova přesilovka zastínila klimatický summit
včera
CNN: COP29 je fraška. Boj proti klimatické krizi se změnil v divadlo plné bojkotů a oslav fosilních paliv
včera
Migrant zaútočil v Německu na policisty. Jedné z nich ukousnul ucho
včera
Počasí v Česku: Meteorologové počítají se změnou charakteru počasí
15. listopadu 2024 21:08
Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc
15. listopadu 2024 19:43
Ceny másla řeší ÚOHS. Fiala se pustil do Babiše, ten označil premiéra za klauna
Ceny másla jsou v Česku už nějaký čas velkým tématem, které se přeneslo i do nejvyšších pater české politiky. Premiér Petr Fiala (ODS) a jeho předchůdce Andrej Babiš (ANO) se přou o to, jak velký je podíl Agrofertu z Babišových svěřenských fondů na trhu. Máslem se mezitím začal zabývat i antimonopolní úřad.
Zdroj: Jan Hrabě