Lublaň - Slovinská vláda během nočního jednání navrhla nasadit k ostraze hranic armádu a dá se očekávat, že příslušný zákon schválí parlament ještě dnes. Uprchlická krize rovněž zhoršuje vztahy se sousedním Chorvatskem.
Slovinsko hodlá požádat Evropskou unii o poskytnutí policejní pomoci na hranicích s Chorvatskem, jež by přispěla ke zvládnutí rostoucího počtu migrantů mířících do západní Evropy. V Bruselu to dnes večer řekl slovinský prezident Borut Pahor. Ještě předtím začal parlament této malé balkánské země, čelící přívalu migrantů, jednat o návrhu vlády podpořit policii na hranicích armádou.
Kabinet premiér Mira Cerara nasazení vojska k ostraze hranic kvůli přívalu běženců navrhl v noci na dnešek. Zároveň obvinil sousední Chorvatsko, že posílá k hranicím se Slovinskem tisíce migrantů a ignoruje žádosti, aby příliv běženců kontrolovalo. Lublaň nevyloučila, že bude-li počet migrantů dál růst, mohou být na hranicích s Chorvatskem vybudovány bariéry. V posledních dvou dnech tam policii už pomáhá 140 vojáků.
"Z pohledu Slovinska je v sázce evropská solidarita. Od země se dvěma miliony obyvatel nelze očekávat, že zastaví, bude regulovat a vyřeší něco, co se mnohem větším členským státům (EU) vyřešit nepodařilo," upozornila vláda v prohlášení. Podle ministerstva vnitra od pátku do země přišlo 19.500 lidí.
VIDEO: Uprchlíci na chorvatsko-slovinské hranici
Po uzavření jižní maďarské hranice se Srbskem a následně i s Chorvatskem se Slovinsko stalo další hlavní tranzitní zemí, přes kterou uprchlíci procházejí dál do Evropy. Lublaň se nejdříve snažila nekontrolované překračování svých hranic regulovat a uprchlíky podle unijních azylových pravidel registrovat, v pondělí odpoledne se ale rozhodla všechny migranty do země vpustit. Ke stejnému kroku se odhodlalo i Chorvatsko, které je sice členem Evropské unie, není ale součástí schengenského prostoru bez vnitřních hraničních kontrol.
Napjatá situace panuje i na srbsko-chorvatské hranici, kde v noci na dnešek asi 1000 migrantů čekalo ve větru a v zimě dlouhé hodiny, než jim bylo povoleno vstoupit do země. Chorvatská policie běžence pouští jen po menších skupinkách, nicméně odpoledne stovky běženců prorazily kordony i zátarasy a najednou pronikly na chorvatské území.
Uprchlíci pocházející většinou ze Sýrie, Iráku či Afghánistánu cestují z Turecka na člunech na řecké ostrovy, odkud se dostávají do pevninského Řecka a následně přes Makedonii do Srbska, Chorvatska, Slovinska či Maďarska. Většinou chtějí pokračovat do Rakouska a do Německa.
Související
Slovinsko balancuje na ostří nože: Premiér Golob návrhem referenda o členství v NATO vyrazil dech
Slovinsko kvůli úniku odstavilo svou jedinou jadernou elektrárnu
Slovinsko , Chorvatsko , uprchlíci
Aktuálně se děje
včera
Vražda v Karlových Varech. Obětí je žena, policisty přivolala její matka
včera
Vystrčil pod palbou. Do Itálie letěl armádním speciálem, kritizoval ho i Babiš
včera
Sparta s Olomoucí narazí v Konferenční lize na nejtěžší možné soupeře
včera
Za vraždu dítěte na Lounsku hrozí výjimečný trest. Policie vznesla obvinění
včera
Rakušan znovu neuspěl ve volbě místopředsedy Poslanecké sněmovny
včera
Plzeň poprvé v Evropské lize prohrála a stalo se jí to osudným. Olomouc jde dál
včera
Trump prozradil, co USA dělají potichu a bez problémů. Jde o Blízký východ
včera
Špehovali pro Sověty. V USA před 75 lety začal proces s Rosenbergovými
včera
Březnové počasí umí být překvapivé. Meteorologové poukázali na možného viníka
včera
Trump vyhlásil nový přístup k Íránu: Jediná možnost ukončení války je bezpodmínečná kapitulace
včera
Konec přemrštěných cen benzinu a nafty? Ministerstvo financí zakročí proti prudkému zdražování benzinek
včera
Rusko těží z války proti Íránu. Poptávka po ropě roste, USA udělily Indii výjimku
včera
USA stojí válka v Íránu téměř miliardu dolarů denně. Jak dlouho může Teherán vzdorovat?
včera
Ceny ropy míří k největšímu nárůstu za poslední čtyři roky
včera
Maďarsko zadrželo zaměstnance ukrajinské banky a desítky milionů dolarů a eur
včera
Trump mobilizuje síly. Chce v Maďarsku udržet u moci Orbána
včera
Trump otočil. Už to není Putin, tentokrát je podle něj překážkou míru Zelenskyj
včera
Válka s Íránem může Netanjahuovi doma pomoci, Izraeli ale v zahraničí uškodí
včera
Počasí o víkendu: Jaro se projeví v plné síle, teploty vyrostou na 17 stupňů
5. března 2026 21:59
Opozice tepe vládu, Babiš se brání. Tvrdá kritika Česka z úst Merricka rezonuje politiky
Mezi českou vládou a Spojenými státy se rozhořel spor o výši investic do vlastní obrany. Premiér Andrej Babiš v reakci na kritiku amerického velvyslance Nicholase Merricka prohlásil, že navržené výdaje na armádu jsou pro letošní rok „maximem možného“. V rozhovoru pro Českou televizi zdůraznil, že jeho kabinet sice považuje obranu za důležitou, ale prioritou zůstávají sociální otázky a každodenní problémy českých občanů.
Zdroj: Libor Novák