Bratislava - Také Slovensko plánuje vyslat své vojáky k ostraze hranic na jihu Maďarska, připojí se tam k českým kolegům. Maďarsko v uplynulých měsících patřilo v EU k zemím, které byly nejvíce vystaveny náporu migrantů. Nápor polevil, jakmile Budapešť rozhodlo o uzavření hranic s Chorvatskem.
Bratislava vyšle do Maďarska dvě desítky vojáků zejména s přepravní technikou. Procvičit by si měli vzájemnou spolupráci s kolegy v rámci cvičení Balaton 2015, které v Maďarsku začalo v polovině října a které potrvá dva měsíce.
Slovenská vojenská četa zaměřená na zajišťování přepravy a oprav by v regionu Kaposvár na jihu Maďarska měla působit od začátku listopadu do poloviny prosince. Vyslání vojáků na cvičení do ciziny musí schválit slovenská vláda. Mluvčí ministerstva obrany Martina Balleková ČTK řekla, že kabinet by měl návrh projednat příští týden.
Již minulý týden odjelo do Maďarska 21 českých vojáků s deseti polními kuchyněmi, pěti nákladními automobily a ženijní technikou. Přímo na hranicích nepůsobí, v zemi školí vojáky v používání českých polních kuchyní nebo jsou k dispozici pro přepravu materiálu.
Slovensko dříve v tomto týdnu vyslalo do Maďarska 50 policistů, kteří mají pomáhat v ochraně vnější hranice schengenského prostoru volného pohybu osob. Na maďarsko-srbské hranici předběžně zůstanou jeden měsíc.
S vysláním slovenských vojáků na vnější schengenskou hranici Bratislava podle dřívějšího vyjádření slovenského premiéra Roberta Fica zatím nepočítá. Takovou vojenskou misi by musel schválit slovenský parlament, navíc podle Fica větší zkušenosti ohledně ostrahy hranic mají policisté.
Slovenské ministerstvo obrany také nabídlo Slovinsku, že v rámci pomoci s řešením migrační krize vyšle do této balkánské země do 15 vojenských zdravotníků a polní nemocnici, která je určena zejména na poskytování urgentní traumatologické péče v bojových operacích. Nehodí se ale na výkony v oblasti pediatrie či gynekologie, což podle ministerstva znamená omezené možnosti při léčbě žen a dětí.
Související
Slováci nasadili vojáky proti medvědovi ve skanzenu
Slovenská armáda v regionálním srovnání zaostává. Budoucnost ale může zamíchat kartami
Armáda SR , Maďarsko , Slovensko
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Zemřela Božena Jirků, stála za Nadací Charty 77 a Kontem Bariéry
před 1 hodinou
Vražda v Prostějově. Obviněný je podezřelý i z dalších sedmi trestných činů
před 2 hodinami
Jarní počasí se v dubnu vrátí, naznačuje výhled. Bude až 16 stupňů
před 2 hodinami
Novinky k pardubickému případu. Policie zadržela první údajné pachatele
před 3 hodinami
Hrozí slovinský scénář? Zjistili jsme, jak to v Česku vypadá s pohonnými hmotami
před 4 hodinami
Dva miliony dolarů za plavbu? Írán údajně zpoplatnil průjezd Hormuzským průlivem
před 5 hodinami
Oligarchie, korupce, potlačování odpůrců. Macinka táhne Česko špatným směrem, podporou Orbána velebí kolaboraci a ruské praktiky
před 6 hodinami
„Budeme bojovat až do úplného vítězství.“ Írán odmítá jakoukoliv dohodu s USA
před 7 hodinami
Pákistán chce zprostředkovat rozhovory USA s Íránem. Hlavním vyjednavačem má být Vance
před 8 hodinami
Jeho díla chrání vlády i ničí skartovačky. Legendární umělec Banksy byl po 25 letech odmaskován
před 8 hodinami
Ruská armáda zahájila na Ukrajině rozsáhlou jarní ofenzívu
před 10 hodinami
Další podezření na únik informací: AfD může předávat citlivé dokumenty o Ukrajině Kremlu
před 10 hodinami
„Normální součást diplomatické praxe.“ Maďarsko je překvapeno, že s Lavrovem nekomunikují i další ministři
před 11 hodinami
Jednáme s Íránem, jsme na prahu dohody, prohlásil Trump. Lži a manipulace s ropnými trhy, reaguje Teherán
před 12 hodinami
Trump nutně potřebuje válku s Íránem ukončit. Nemá ale jak
před 14 hodinami
Počasí se o víkendu ochladí, místy bude pršet
včera
Szijjártó měl Lavrovovi podávat hlášení o obsahu jednání EU. Magyar obvinil vládu z vlastizrady
včera
Mohou íránské rakety doletět až do Londýna, Prahy nebo Paříže? Teherán světu skutečný dostřel tajil
včera
Trump: USA a Írán jednají o mírovém plánu, Modžtaba Chameneí je možná mrtvý
včera
Eskalace zrychluje, únikových cest ubývá. Možnosti ukončení války v Íránu se dramaticky zužují
Možnosti Spojených států a Íránu na ukončení válečného konfliktu se s jeho prodlužováním dramaticky zužují. Ačkoliv americký prezident Donald Trump a ministr obrany Pete Hegseth týdny tvrdili, že íránské vojenské kapacity i velení jsou po soustavných útocích v troskách, realita na bojišti vypadá opačně. Eskalace se zrychluje a jasných únikových cest z krize ubývá.
Zdroj: Libor Novák