Uprchlická krize začíná mít vliv na hospodářský vývoj, varuje EBRD

Londýn – Uprchlická vlna začíná mít negativní vliv na rozvíjející se ekonomiky. Uvedla to Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD).

Na některé rozvíjející se ekonomiky, ve kterých působí (EBRD), začíná mít negativní dopad uprchlická krize. Vyplývá to nejnovějšího výhledu banky, který cituje agentura Reuters. Region EBRD tvoří rozvíjející se země ve střední, východní a jižní Evropě a dále v Asii a Severní Africe. Českou republiku výhled nezahrnuje, protože banka už Česko zařazuje mezi vyspělé ekonomiky.

Banka upozornila, že například Turecko podle odhadů hostí více než dva miliony uprchlíků, zatímco v Jordánsku nyní uprchlíci tvoří téměř pětinu populace. EBRD u obou těchto zemí zhoršila odhad hospodářského růstu pro příští rok. Negativní hospodářské vlivy se očekávají rovněž v Řecku, Slovinsku, Makedonii a Maďarsku, které leží na trace migrační vlny.

EBRD předpokládá, že hospodářský růst v celém jejím regionu letos zpomalí na pouhých 0,2 procenta, loni to přitom bylo 1,8 procenta. „Vyhlídky pro ekonomiky, kde EBRD investuje, zůstávají nerovnoměrné. Východnější země jsou pod tlakem kvůli ruské hospodářské recesi a nízkým cenám ropy a dalších komodit. Západnější země těží z oživení v eurozóně a z vlivu stimulačních opatření Evropské centrální banky," uvedla banka.

Banka se ve své prognóze poprvé podrobněji zaměřila také na důsledky uprchlické krize, které prý ovlivňuje ekonomiky celé řady zemí. „Tento masivní příliv uprchlíků v některých případech vytváří tlak na veřejné služby, vládní finance a trhy práce," dodala.

Banka předpokládá, že růst rozvíjejících se ekonomik ve střední Evropě a Pobaltí v letošním roce mírně zpomalí na tři procenta z loňských 3,1 procenta. V příštím roce očekává další zvolnění na 2,9 procenta. Na Slovensku by však měl hospodářský růst letos výrazně zrychlit na 3,1 procenta z loňských 2,5 procenta. Napřesrok by pak měl dosáhnout 3,2 procenta.

Ruská ekonomika by se podle EBRD měla letos propadnout o 4,2 procenta po loňském nárůstu o 0,6 procenta. Rusko se nyní potýká s negativními dopady prudkého poklesu cen ropy.

Situaci země navíc komplikují sankce, které na Moskvu uvalily západní země kvůli jejímu postupu v ukrajinské krizi. V příštím roce by měl hospodářský propad v Rusku podle EBRD zpomalit na 1,2 procenta díky adaptaci na nižší ceny ropy.

Hospodářský pokles podle banky čeká letos i příští rok také Řecko, které se potýká s negativními důsledky dluhové krize. Letos by měla řecká ekonomika klesnout o 1,5 procenta a napřesrok dokonce o 2,4 procenta.

Související

Ekonomika

EBRD zhoršila odhad letošního růstu ekonomiky v Česku

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) dnes zhoršila odhad letošního hospodářského růstu v zemích, ve kterých působí. Banka nyní předpokládá, že tento růst dosáhne 2,1 procenta, zatímco na podzim jej odhadovala na tři procenta. Odhad letošního růstu české ekonomiky snížila na 0,2 procenta z dříve předpokládaných 0,5 procenta. V příštím roce nicméně očekává zrychlení hospodářského růstu v Česku na 2,2 procenta.

Více souvisejících

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) Ekonomika uprchlíci

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy