Koronakrize zřejmě potrvá déle. EBRD čeká výraznější ekonomický pokles v zemích, kde působí

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) očekává v letošním roce hlubší ekonomický propad v zemích, kde působí, a v příštím roce mírnější oživení proti dosavadním předpokladům. Koronavirus totiž bude mít negativní dopady na ekonomiku déle, než banka čekala.

Všech 38 ekonomik, ve kterých EBRD investuje, by letos mělo vykázat propad o 3,9 procenta místo původně očekávaných 3,5 procent, uvedla dnes banka. V příštím roce v regionu očekává růst o 3,6 procenta.

EBRD působí v řadě zemí od Estonska přes Egypt, Maroko až po Mongolsko. Špatnou ekonomickou situaci podle banky dál zhoršila slabší poptávka po vývozu, dále kolaps cestovního ruchu, pokles objemu peněz, které posílají obyvatelé země pracující v zahraničí, a také nízké ceny komodit.

#EBRDrep published today includes findings from a survey done to 1.6k+ #SMEs in 15 economies aiming to assess the initial impact of COVID-19 - small businesses are increasingly moving to digital and @EBRD is actively supporting this trend via advisory services https://t.co/oaV3YJvEru

— Ines Rocha (@ebrdInes) October 1, 2020

Ekonomiky vysoce závislé na externích zdrojích příjmů, jako je Albánie, Chorvatsko, Kypr, Řecko a Černá Hora, letos přišly o většinu turistické sezony a budou čelit nejvážnějšímu poklesu. Prudce zasaženy byly také země závislé na pracujících v zahraničí, kteří posílají peníze domů. Objem těchto plateb ve druhém čtvrtletí klesl v zemích od Ruska, přes Střední Asii, východní Evropu až po Kavkaz meziročně o 29 procent.

Některé sektory, například cestovní ruch, pak mohou v delším období čelit trvalejším škodám, upozornila EBRD.

Ekonomické problémy nejvíce dopadají na méně bohaté a méně vzdělané. Studie, kterou EBRD uskutečnila spolu s německým výzkumným institutem Ifo, zkoumala podrobněji dopad na obyvatele v Bělorusku, Egyptě, Řecku, Maďarsku, Polsku, Srbsku, Turecku a na Ukrajině. Zjistila, že třetina domácností v Egyptě a čtvrtina v Turecku, Bělorusku a na Ukrajině snížila spotřebu potravin. Celkem 73 procent respondentů pak uvedlo, že je krize osobně ovlivnila, poznamenala agentura Reuters.

EBRD byla založena v roce 1991, aby pomáhala bývalým komunistickým zemím střední a východní Evropy a Sovětského svazu při přechodu k tržnímu hospodářství. Postupně svou činnost rozšiřuje do dalších zemí. V České republice už nějaký čas neinvestuje, protože země podle pravidel EBRD již dosáhla dostatečného stupně transformace ekonomiky.

Související

Ekonomika

EBRD zhoršila odhad letošního růstu ekonomiky v Česku

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) dnes zhoršila odhad letošního hospodářského růstu v zemích, ve kterých působí. Banka nyní předpokládá, že tento růst dosáhne 2,1 procenta, zatímco na podzim jej odhadovala na tři procenta. Odhad letošního růstu české ekonomiky snížila na 0,2 procenta z dříve předpokládaných 0,5 procenta. V příštím roce nicméně očekává zrychlení hospodářského růstu v Česku na 2,2 procenta.
Ilustrační foto

Ekonomická pohroma? Nad střední Evropou se stahují mračna, píše prestižní list

Závislost řady ekonomik ve střední a východní Evropě na automobilovém průmyslu by se mohla stát problémem, neboť toto odvětví zažívá celosvětově zpomalení a čelí velkým změnám v poptávce i v technologiích. Píše o tom list The Wall Street Journal (WSJ). Upozorňuje přitom, že Slovensko je světovou jedničkou z hlediska poměru počtu vyrobených automobilů k počtu obyvatel.

Více souvisejících

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) Ekonomika

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy