Bratislava - Slovensku chvíli před parlamentními volbami hrozí stávka učitelů. Vláda Roberta Fica neustoupila jejich požadavkům. Slovenské školství zažilo stávku naposledy v roce 2012.
Učitelé požadují kromě jiného zvýšení platů a více peněz, jež stát vynakládá na vzdělávání. Zástupci Iniciativy slovenských učitelů (ISU) po dnešní schůzce s ministrem školství Jurajem Draxlerem oznámili, že jsou připraveni vstoupit od pondělí do neomezené stávky a že v tento den hodlají zorganizovat demonstraci v Bratislavě. Do stávky se ale dosud přihlásila jen asi desetina učitelů.
"Vyčerpali jsme všechny možné formy, abychom upozornili na nedostatečné ohodnocení zaměstnanců a na to, že do školství proudí málo peněz. Nevidíme žádné jiné řešení, než sáhnout ke krajním nátlakovým akcím, aby se něco změnilo," řekl novinářům zástupce ISU Branislav Kočan.
Iniciativa učitelů tento měsíc vyhlásila stávkovou pohotovost a jednobarevnou vládu sociálních demokratů premiéra Roberta Fica vyzvala ke splnění svých požadavků.
"Se samotnými požadavky, které jsou ultimativního charakteru, já pracovat neumím. Pro mě není technicky možné (do voleb) svolat parlament a změnit rozpočtovou kapitolu ministerstva školství o více než půl miliardy eur," řekl Draxler po schůzce se zástupci nespokojných učitelů. Minulý týden ministr označil protest učitelů za politicky motivovanou akci před volbami.
Související
Jsme mimořádně oslabení a ohrožení, říká Fico po unijním summitu
Slovenská policie reaguje na požár v Pardubicích
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Ruská armáda zahájila na Ukrajině rozsáhlou jarní ofenzívu
před 2 hodinami
Další podezření na únik informací: AfD může předávat citlivé dokumenty o Ukrajině Kremlu
před 3 hodinami
„Normální součást diplomatické praxe.“ Maďarsko je překvapeno, že s Lavrovem nekomunikují i další ministři
před 4 hodinami
Jednáme s Íránem, jsme na prahu dohody, prohlásil Trump. Lži a manipulace s ropnými trhy, reaguje Teherán
před 5 hodinami
Trump nutně potřebuje válku s Íránem ukončit. Nemá ale jak
před 6 hodinami
Počasí se o víkendu ochladí, místy bude pršet
včera
Szijjártó měl Lavrovovi podávat hlášení o obsahu jednání EU. Magyar obvinil vládu z vlastizrady
včera
Mohou íránské rakety doletět až do Londýna, Prahy nebo Paříže? Teherán světu skutečný dostřel tajil
včera
Trump: USA a Írán jednají o mírovém plánu, Modžtaba Chameneí je možná mrtvý
včera
Eskalace zrychluje, únikových cest ubývá. Možnosti ukončení války v Íránu se dramaticky zužují
včera
Kubánská armáda je připravena na případnou americkou agresi, vzkazuje Trumpovi Havana
včera
Ceny ropy začaly po Trumpově oznámení prudce klesat
včera
WP: Ruští agenti chtěli uskutečnit falešný pokus o atentát na Orbána, aby vyhrál volby
včera
Okamura chce zrušit „podraz na občany i firmy“. Koalice předloží návrh na zrušení části poplatků za ČT a Rozhlas
včera
Írán má v ruce mocnou zbraň. Útokem na odsolovací stanice může rozvrátit celý Blízký východ
včera
Trump nečekaně ustoupil z ultimáta Íránu. Útoky odložil
včera
Rutte věří, že se evropské státy připojí k Trumpově válce proti Íránu
včera
Takové počasí historie nepamatuje. Příští rok otřese globálními statistikami, varuje WMO
včera
Politico: Budapešť funguje jako přímý informační kanál pro Kreml. EU vylučuje Maďarsko z citlivých diskusí
včera
IEA: Situace na světových energetických trzích překonává největší krize moderní historie
Situace na světových energetických trzích dosáhla kritického bodu a podle šéfa Mezinárodní energetické agentury (IEA) Fatiha Birola svými dopady překonává největší krize moderní historie. Současný konflikt v Íránu, doprovázený bombardováním a uzavřením strategického Hormuzského průlivu, v sobě kombinuje ničivou sílu obou ropných šoků ze 70. let i následků ruské invaze na Ukrajinu. Birol v pondělí v Canbeře varoval, že světoví lídři zpočátku podcenili hloubku problémů, které tato destabilizace přinese.
Zdroj: Libor Novák